Piątek, 12 kwietnia 202412/04/2024
690 680 960
690 680 960

Manifestacja i kontrmanifestacja w Lublinie. Przed Archikatedrą Lubelską interweniowała policja (wideo, zdjęcia)

W niedzielę w Lublinie odbyła się kolejna manifestacja kobiet przeciwko zaostrzeniu prawa aborcyjnego. Przez miasto przeszło kilka tysięcy osób. W rejonie Archikatedry Lubelskiej przy ul. Królewskiej pochód natrafił na kontrmanifestację przedstawicieli środowisk narodowych.

Podczas niedzielnej manifestacji nie było już tak spokojnie, jak w ciągu ostatnich dwóch dni. Protest kobiet rozpoczął się w Ogrodzie Saskim, gdzie po spacerze alejkami ogrodu i przemówieniach w muszli koncertowej, protestujący przeszli pod budynek Katolickiego Uniwersytetu Lubelskiego.

Po raz kolejny dało się słyszeć wulgarne okrzyki pod adresem rządzących, m.in. Jarosława Kaczyńskiego, a także Przemysława Czarnka. Protestujący przeszli al. Racławickimi w kierunku placu Litewskiego, a następnie deptakiem skierowali się przed Archikatedrę Lubelską. Pochód zatrzymał się na chwilę, ponieważ na schodach świątyni zebrała się grupa około 50 sympatyków środowisk narodowych, którzy zaczęli odmawiać różaniec.

Natychmiast na miejscu pojawiła się grupa kilkudziesięciu policjantów, która odseparowała kontrmanifestujących. Kobiecy marsz skierował się na ul. Królewską i zatrzymał przy bramie Kurii Metropolitalnej na ul. Wyszyńskiego. Tam uczestnicy na ogrodzeniu i bramie pozostawili palące się znicze, wieszaki oraz transparenty. Dodatkowo ktoś naniósł napis farbą w sprayu na zabytkową bramę kurii z nr telefonu i napisem „Aborcja”.

Po tym zgromadzenie zakończyło się. Policjanci zabezpieczali cały przemarsz, tak aby uczestnicy mogli bezpiecznie pokonać trasę. Całość protestu była rejestrowana przez funkcjonariuszy. Na koniec przedstawiciele środowisk narodowych ściągnęli z ogrodzenia i bramy kurii wszystkie transparenty i wieszaki, a następnie je uprzątnęli.

 

 

 

(fot. wideo lublin112.pl)

126 komentarzy

  1. Ilu to prostaków i mizoginów…

  2. To nie protest kobiet, tylko jak zwykle drącej mordę lewicy. Oni inaczej nie potrafią. Co ma Kościół do wyroku Trybunału? Tego też nie rozumiem.

  3. To nie jest policja!!!! Od kiedy policja chodzi zamaskowana !!! To nie są maseczki tylko bandyckie kominiareczki!!!! Ci co mieli pilnować prawa i konstytucji teraz są na posyłki a mały kwaczor miał wrak tupolewa sprowadzać a sprowadził psy!!!

Wiadomości z info112