Piątek, 24 maja 202424/05/2024
690 680 960
690 680 960

Episkopat zabrał głos po profanacjach kościołów w Polsce

O wyrażanie swoich poglądów w sposób akceptowalny społecznie, z poszanowaniem godności każdego człowieka, zaapelował Przewodniczący Konferencji Episkopatu Polski abp Stanisław Gądecki w specjalnym oświadczeniu. Jest to reakcja na akty przemocy, które uniemożliwiły w niektórych kościołach osobom wierzącym modlitwę i uczestnictwo w Eucharystii.

W niedzielę wiele kościołów w Polsce zostało zdewastowanych przez wandali, którzy nanieśli obraźliwe i wulgarne napisy na ścianach świątyń, ogrodzeniach, czy bramach. Pomniki m.in. Jana Pawła II zostały oblane farbą lub obklejone plakatami. Wydarzenia te były reakcją na ostatnią decyzję Trybunału Konstytucyjnego. Na te akty profanacji kościołów zareagował Przewodniczący Konferencji Episkopatu Polski abp Stanisław Gądecki.

Przewodniczący Episkopatu w oświadczeniu przypomniał, że stanowisko Kościoła katolickiego na temat prawa do życia jest niezmienne i publicznie znane. Cytując Encyklikę Jana Pawła II Evangelium Vitae podkreślił, że „świadoma i dobrowolna decyzja pozbawienia życia niewinnej istoty ludzkiej jest zawsze złem z moralnego punktu widzenia i nigdy nie może być dozwolona ani jako cel, ani jako środek do dobrego celu. (…) Nic i nikt nie może dać prawa do zabicia niewinnej istoty ludzkiej, czy to jest embrion czy płód, dziecko czy dorosły, człowiek stary, nieuleczalnie chory czy umierający. (…) Żadna władza nie ma prawa do tego zmuszać, ani na to przyzwalać”

Abp Gądecki zauważył, że to nie Kościół stanowi prawa w kraju i to nie biskupi podejmują decyzje o zgodności bądź niezgodności ustaw z Konstytucją RP. Kościół ze swej strony nie może jednak przestać bronić życia, ani też zrezygnować z głoszenia, że każdą istotę ludzką trzeba chronić od poczęcia aż do naturalnej śmierci.

W oświadczeniu Przewodniczący Episkopatu podkreślił, że wulgaryzmy, przemoc, obelżywe napisy i zakłócanie nabożeństw oraz profanacje, których dopuszczono się w ostatnich dniach – mimo iż mogą one pomóc niektórym osobom w rozładowaniu ich emocji – nie są właściwą metodą działania w demokratycznym państwie. Wyraził swój smutek, że dzisiaj w wielu kościołach, uniemożliwiono osobom wierzącym modlitwę i przemocą odebrano prawo do wyznawania swojej wiary.

Abp Gądecki zaapelował o wyrażanie swoich poglądów w sposób akceptowalny społecznie, z poszanowaniem godności każdego człowieka. Zachęcił wszystkich do dialogu na temat sposobów ochrony prawa do życia oraz praw kobiet, a dziennikarzy i polityków poprosił o nieeskalowanie napięć, w poczuciu odpowiedzialności za pokój społeczny.

(fot. nadesłane)

72 komentarze

  1. cham i prostak a w dodatku NIERÓB z ambony mówi co mam robić i pod dyktando jakiś oderwanych od życia niemot ustawia się tu prawo…. ODERWAĆ KOŚCIÓŁ OD PAŃSTWA , ZERWAĆ KONKORDAT, sami sobie utrzymujcie swoją hipokrycką religię !!!

  2. Kościół zbiera owoce swojego wpie…dalania się we wszystkie aspekty życia społecznego ”sióstr” i „braci” w Chrystusie.- niech się

  3. Co ma do tego Kościół oszołomy.

  4. Sędziów atakujcie pajace.

  5. Prawdę piszą na kościołach ale prawda jest zła dla kościoła. Mają co chcieli.