Malownicze chmury nad regionem (zdjęcia)
15:47 11-07-2024 | Autor: redakcja

Mammatus (nazywany także mamma lub mammatocumulus , co oznacza „chmura sutkowa ”) to komórkowy wzór kieszeni wiszących pod podstawą chmury, zwykle chmury deszczowej cumulonimbus, chociaż mogą być dołączone do innych klas chmur macierzystych. Nazwa mammatus pochodzi od łacińskiego mamma (oznaczającego „wymię” lub „pierś”).
Według Międzynarodowego Atlasu Chmur WMO, mamma jest cechą uzupełniającą chmury, a nie rodzajem, gatunkiem lub odmianą chmury. Wyraźne „grudkowate” spody powstają w wyniku opadania zimnego powietrza w dół, tworząc kieszenie, w przeciwieństwie do kłębów chmur unoszących się poprzez konwekcję ciepłego powietrza. Formacje te zostały po raz pierwszy opisane w 1894 roku przez Williama Clementa Leya.
Mammatusy tworzą na niebie malownicze wzory, a gdy pada na nie światło np. o zachodzie, widok jest jeszcze bardziej zachwycający. Formacje te na niebie są najczęściej kojarzone z chmurami kowadłowymi, a także z silnymi burzami. Często rozciągają się od podstawy chmury cumulonimbus, ale można je również znaleźć pod chmurami altostratus i cirrus, a także chmurami popiołu wulkanicznego. Gdy występują w chmurze cumulonimbus, mammatusy często wskazują na szczególnie silną burzę.
Ze względu na intensywnie ścinane środowisko, w którym tworzą się mammatusy, lotnicy są stanowczo ostrzegani, aby unikać cumulonimbusów z mammatusami, ponieważ wskazują one na turbulencje wywołane konwekcyjnie.
Poniżej zdjęcia przesłane przez naszych Czytelników z różnych rejonów województwa

fot. Marcin

fot. Marcin

fot. Sebastian

fot. Sebastian

fot. lublin112.pl

fot. Adam

fot. Adam
Właśnie mnie też zadziwiały. No i wyjaśnienie czemu tak nisko leciał odrzutowiec w kierunku Rzeszowa.
Piękne
Czy komukolwiek działa lub kiedykolwiek działała galeria w aplikacji mobilnej?
Android? iOS?
Czyli rozumiem.Krowy nisko latały i machały sutkami. Oczywiście nie jakaś rasa dziwna tylko łaciate bo mają białe.