690 680 960

Małe samoloty krążą nad regionem. To akcja Inspekcji Weterynaryjnej

W pobliżu Lublina i Świdnika, nad okolicznymi gminami, od rana krążą małe samoloty. Mieszkańcy od razu zwrócili na nie uwagę. Pytają, jak jest cel tych lotów.

Nasi czytelnicy informują o nietypowym kursie małego samolotu, który wystartował z lotniska Aeroklubu Lubelskiego w Radawcu Dużym i lata nad Lublinem, Świdnikiem i okolicami. Kolejna maszyna krąży zaś nad gminami: Głusk, Piaski i Jabłonna. Jak ustaliliśmy, piloci wykonują zlecenie Wojewódzkiego Inspektoratu Weterynaryjnego a niebawem podobnych maszyn pojawi się więcej. I to nad całym województwem lubelskim.

Jak już informowaliśmy w ubiegłym tygodniu, w piątek 20 września na Lubelszczyźnie rozpoczęła się jesienna akcja szczepienia lisów. Wykorzystywane do tego celu są właśnie samoloty, z których zrzucana jest szczepionka. Ma ona brunatny kolor i intensywny zapach. Może być w różnym kształcie, od małych kostek po płaskie kwadratowe kawałki, w których znajduje się aluminiowo-plastikowy pojemnik z płynną szczepionką.

Akcja obejmie głównie kompleksy leśne, pola i łąki z pominięciem terenów zabudowanych. Na każdy kilometr kwadratowy zrzucanych będzie od 20 do 30 szczepionek. Nie wolno ich dotykać, a dodatkowo przez dwa tygodnie po jej zrzuceniu nie należy puszczać wolno psów i kotów. Chodzi o to, aby nie dostały się one do miejsc, gdzie wyłożono szczepionkę.

(fot. nadesłane Karol, Wojtek, Magda, Michał, Grzegorz)

7 komentarzy

  1. Większość kotów na wsiach, ,,tyra w pocie czoła” i już sobie wyobrażam, ich zamknięcie w klatkach. Dwa tygodnie mysiego postu?

  2. „dodatkowo przez dwa tygodnie po jej zrzuceniu nie należy puszczać wolno psów i kotów”

    Śmiechłem, aż mi się zajady odnowiły, jak po ostatnim konwencie PiS w Lublinie 🙂

    • Śmiech to jest z tego co nam KO w wyborach proponuje. Czyli niby jest jakiś „program wyborczy”, a w rzeczywistości go w ogóle NIE MA. 🙂

  3. populacja kotów i psów wyraźnie zmaleje. Nie wiadomo tylko czylisy bedą od tego zdrowsze

  4. Wojna przeciwko narodowi polskiemu 447

  5. Lisy szczepią nad centrum Lublina? HAHAHAHA A czy aby czasem to nie jest szukanie zioła i monitoring „nagrzania” mieszkań, domów i poddaszy (jest zimno więc ładnie wszystko idzie wychwycić bo w takim mieszkaniu czy poddaszu na termowizji goreje jak w piekle), podobnie zielone uprawy np. w kukurydzy też ładnie wychodzą na kamerach.

  6. szukają ziela. Ale plebs to kupi… szczepionki….20-30 na hektar LoL

Materiały wideo

Lubelscy policjanci wzięli udział w akcji #GaszynChallenge (wideo)
Nowe iluminacje świąteczne na Rynku Wielkim w Zamościu (wideo)
99. Rocznica Bitwy pod Komarowem (wideo)
W Zamościu trwa 18 Międzynarodowy Festiwal Folklorystyczny EUROFOLK (wideo)
W Zamościu trwa XIII Zamojski Festiwal Kultury (wideo)

Co? Gdzie? Kiedy?

Jarmark Królewski pod hasłem: Orzech laskowy w kuchni dworskiej
Międzysołecki Festyn Dożynkowy w Żdanowie
„Weekend z historią” – warsztaty historyczno-kulturowe
Wyścig „na byle czym” i wiele więcej, czyli niedziela nad zalewem
Dożynki gminy Tomaszów Lubelski. Gwiazdą wieczoru będzie grupa Shantel