Mają już dosyć kolejnych pogrzebów swoich znajomych. Zablokują drogę krajową na znak protestu AKTUALIZACJA

Mieszkańcy mają już dosyć czekania i postanowili protestować. Od lat walczą o budowę chodnika, dzięki któremu mogliby bezpiecznie się poruszać do i z Janowa Lubelskiego. Obecnie jak wyjaśniają, narażają swoje życie, gdyż muszą chodzić i jeździć rowerami poboczem.

W środę rano kierowcy mogą się spodziewać sporych utrudnień w ruchu na drodze krajowej nr 74 Kraśnik – Zamość. W Janowie Lubelskim odbędzie się bowiem protest mieszkańców, którzy walczą o budowę chodnika i ścieżki rowerowej wzdłuż tej trasy. Chodzi dokładnie o odcinek od Janowa Lubelskiego do miejscowości Zofianka Górna, który należy do niezwykle niebezpiecznych. Jak wyjaśniają mieszkańcy, panuje tam spory ruch pieszych i rowerzystów, którzy ze względu na brak przeznaczonej dla nich infrastruktury, muszą poruszać się poboczem trasy. To zaś stwarza dla nich bardzo duże zagrożenie.

O ile do tej pory mieszkańcy cierpliwie czekali pisząc kolejne prośby czy też apele, to czara goryczy przelała się w wakacje. W połowie sierpnia doszło bowiem do kolejnego tragicznego w skutkach wypadku. W jadącą prawidłowo poboczem 18-letnią rowerzystkę wjechał kierowca samochodu osobowego. Dziewczyna w ciężkim stanie została przetransportowana do szpitala, jednak nie udało się uratować jej życia. Z kolei sprawca uciekł z miejsca wypadku. Zgubił jednak tablicę rejestracyjną, co sprawiło, że bardzo szybko został zatrzymany.

– Domagamy się budowy ciągu pieszo – rowerowego, przy drodze krajowej nr 74 od Janowa Lubelskiego do Zofianki Górnej. Zbyt dużo nas tu ginie, chcemy chodnika i ścieżki rowerowej. Domagamy się tego od kilkunastu lat. Ile osób ma jeszcze zginąć, ile ponieść uszczerbek na zdrowiu, ile ludzkich tragedii ma się wydarzyć, aby ktoś nas chciał wysłuchać – wyjaśniają organizatorzy.

Jak tłumaczą mieszkańcy, w tej okolicy bardzo często dochodzi do groźnych w skutkach wypadków. Dlatego też poruszając się poboczem niejednokrotnie obawiają się o swoje życie, czy też swoich bliskich. Apele o poprawę bezpieczeństwa nie przynoszą żadnego skutku. Dlatego też tym razem postanowili działać w inny sposób. O godzinie 8:00 zaczną swój protest polegający na blokadzie na jednym z przejść dla pieszych. Będą cały czas chodzić z jednej strony ulicy na drugą. Dodają również, że się nie poddadzą aż wywalczą ciąg pieszo rowerowy, którym będą mogli bezpiecznie się poruszać.

AKTUALIZACJA 25.09
Z uwagi na rozmowy podjęte z Ministerstwem Infrastruktury protest został zawieszony.

(fot. lublin112.pl – zdjęcie ilustracyjne)

40 komentarzy

 1. akurat piesi nie mogą narzekać, że giną, bo auta w nich wjeżdżają!
  gdy mają choćby jeden odblask, są widoczni z bardzo daleka. dodatkowo, gdy widzą, że auto na nich jedzie (a muszą widzieć, gdy poruszają się prawidłowo, czyli tak jakby pod prąd) – mogą zrobić JEDEN krok wgłąb pobocza i auto spokojnie przejedzie. no chyba, że idą ubrani na czarno, nieoświetleni, po złej stronie drogi, wtedy sami są sobie winni.
  poza tym ciężko winić kierowców, że jadą ulicą…

  • Nie znasz tej trasy to się nie wypowiadaj… Tam nie chodzi o widoczność lecz o szerokość drogi a raczej je wąskość…
   Kierowcy aut stosują „zasadę” „może się zmieszczę”… miedzy tym samochodem a rowerzystą i często się nie mieszczą… O ile pieszy może iść nieutwardzonym poboczem po trawie lub błocie… o tyle rowerzysta musiał by schodzić z asfaltu gdy jedzie jakiś samochód i prowadzić rower poboczem co było by bez sensu bo tam z takim natężeniem ruchu szedł by cała drogę… a od Zofianki do Janowa jest co najmniej 3 km…
   Janów to modląca mieścina więc może co wymodlą…?

   • Ale co ma Janów do wiochy? Kogo obchodzi jakas Zofianka czy inny wynalazek? To wieś w tym miasteczku jest problemem,wepchala się wszędzie, opanowala każda dziedzine życia tam.

    • To że ta wiocha należy to gminy Janów i mozna by było chyba raz na jakiś czas tam zrobić coś można.Mieszczuszku

  • Eutanazja Ksantypa

   ConMan – powołujesz się na odblaski… pomnij Waść wypadki gdzie latarnie świecą, a przy pomocy przedmiotów przypominających auta, usiłują je wyciąć jak przydrożne drzewa rosnące 50 metrów od drogi

 2. ConMan czy chociaż raz jechales tą drogą? Kierowcy tam zapierniczaja często ile licznik może pokazać mimo ograniczenia prędkości w na niektórych odcinkach. Do tego brak pobocza gdzie można by było uciec lub zjechać ewentualnie rów… Ci ludzie mają rację blokując jutro przejazd, bo wielu z nich dojeżdża do pracy rowerem lub z Janowa tam.

 3. Niech chodza w odblaskach i trzezwi to nie bedzie wypadków

  • nie pisz komentarzy to nie będziesz się kompromitował…

   • W przypadku akurat tej dziewczyny to był dzień i była trzeźwa, wypadki tam w większości i to dużej zdarzają się właśnie za dnia. Co do odblasków to racja, każdy użytkownik czy pieszy czy rowerowy powinien takowe posiadać.

  • Twierdzisz że 18 letnia dziewczyna ktora jechała w dzień rowerem i została śmiertelnie potrącona była pinana? 🙂 weź sie nie wypowiadaj jak nie znasz szczegółów…

 4. Niech rowerzyści nauczą się przepisów.

 5. Jechałem tamtędy.Dwóch prowadziło rower.A właściwie to rower prowadził ich.

 6. Co Man-nie masz wiedzy nie komentuj, nie szedles, nie jechałes, nie znasz drogi to daruj sobie uwagi i rady.To jest krajowka wąska i bez poboczy, jedyna droga która można się dostać do Zofianki a ruch jest natezony.

 7. JEZELI W DNIU JUTRZEJSZYM BĘDZIE DOCHODZIŁO DO ŁAMANIA PRAWA POPRZEZ BLOKOWNIE DROGI KRAJOWEJ. OCZEKUJEMY NA REKACJE ZE STRONY POLICJI! RUCH NA DK. MUSI ODBYWAĆ SIE PŁYNNIE. JAK WIES CHCE PROTESTOWAĆ NIECH ROBI TO W SPOSÓB ZGODNY Z PRAWEM! NAPEWNO NIE PORZEZ BLOKOWNIE DRÓG.

  • A na ch** Ci ten capa lock

  • Polski Związek Kołnierzy Wymiętych

   No tak. Najlepiej tak protestować, żeby nikt nie zauważył – wtedy protest na pewno będzie skuteczny. Szkoda, że nie wiedziała o tym np. Solidarność za komuny, kiedy wstrzymywała wydobycie węgla podczas 20-stopniowych mrozów.

 8. Tak tak wszyscy jesteśmy najmądrzejsi… Tu po tej stronie ekranu… Schowajmy swoją dumę w kieszeń, a dobre rady dla siebie. Uderzmy się w piersi i zastanówmy co możemy zrobić żeby otaczający nas świat był bardziej przyjazny i bezpieczny.

  • Studętkom jezdem, to wiem, że...

   Siedzem se i sie tak zastanawiam… doszłam do wniosku, że ja jako obywatelka gorszego sortu najwyżej mogem głosować na innego burmistrza.
   Wybraliśta nie tego kogo było trza wybrać i mota !

 9. Jestem z Janowa i zdecydowanie popieram by tam był chodnik, ewentualnie ścieżka rowerowa.
  Na tej drodze giną ludzie, i nie są to pijani menele tylko młode osoby.
  Budują kostkę wokół zalewu ch.. wie po co, ale na bezpieczny przejazd to już budżet nie styka.
  Wstyd Panie burmistrzu.

  • To jest droga krajowa, a nie gminna, burmistrz tam nie może nawet pozamiatać….

  • Ze co? Burmistrz Janowa ma budować na wiosce chodniki z kostki? Macie tam wójta to wam buduje! Jak ty jesteś Janowiakiem to ja jestem Księdzem!

 10. TAK dla protestu, a kierowcy sami sobie winni. Ale zanim wybudują chodnik czy DDR niech raczej rowerzysci nauczą sie jezdzić jezdnią i zajmować ok 1metra a wtedy zadnemu nie przyjdzie do głowy aby wyprzedzać na trzeciego. Rowerzysta nie ma zadnego obowiazku juz od wielu lat zjeżdzać na pobocze. Jest pełnoprawnym uczestnikem ruchu, ma prawo jechać jezdnią do 1 metra od krawędzi jezdni lub jeszcze dalej jesli jezdnia jest zniszczona i jazdą nią zagraża bezpieczeństwu rowerzysty. Własnie dlatego że rowerzysci jadą poboczem lub przy samej krawędzi jezdni to rozpedzeni kierowcy uwazają ze nie muszą zwalniać i próbują na trzeciego a to już jest bardzo niebezpieczne dla rowerzysty.

 11. Polski Związek Kołnierzy Wymiętych

  Piesi łażą po jezdni i giną pod kołami aut – źle.
  Piesi chcą chodnika, żeby nie łazić po jezdni i nie ginąć – też źle.

  Z każdym obiektem hejtu jest tak, że obojętnie czego by nie zrobił i jak by nie postąpił i tak będzie hejtowany.

 12. Niech idą do Sobonia albo Tułajewa – któryś tam ponoć ma jakieś miliardy dla regionu, to może da parę zł na chodnik.

 13. Ludzie skąd tyle jadu popieram protest bo nieraz jeżdżę ta droga jest niebezpieczna i to bardzo a kierowcy niestety nie zwracają uwagi na pieszych i rowerzystów więc brawa dla mieszkańców, że organizuja protest jestem z wami i myślę że w końcu wywalczycie. A do niektórych osób żal mi was

 14. Raz sierpem raz młotem

  Dwie sprawy.
  1. W komentarzach doskonale widać wiochę i wioskowych ludzi. Az razi w oczy to zacietrzewienie i brak zrozumienia dla drugiego człowieka. Najlepszy jest ten wg którego zofianka opanowała Janów.
  2. Czy nie uważacie drodzy protestujący że należałoby protestować tak żeby odpowiedzialni za infrastrukturę poczuli ten protest? Czemu chcecie ukarać kierowców którzy nic Wam nie zrobili. Idźcie do urzędu, rozsiądźcie się po pokojach, jesteście przecież u sobie. Biurze jest dla Was A nie odwrotnie. Pokażcie się tfu urzędnikom. Przynieście ze sobą znicze i uczcijcie pamięć zabitych poprzez zapalenie znicza na korytarzu czy przed budynkiem. Jest już chłodno, urzędnicy siedzą w swoich ciepłych gabinetach i się z Was i z kierowców śmieją.

 15. Temat drogi był poruszany już od kilku lat. Niejednokrotne wizyty u burmistrza nie przyniosły skutku. Burmistrz tłumaczy, że to droga krajowa….
  Zofianka jest częścią Janowa. Należy do gminy i powiatu. Dodam,ze kolejna wieś należy już do innej gminy i tam chodnik jest…
  Strajk jest krzykiem niewysluchanych ludzi.
  Na drodze giną młodzi ludzie, nie menele, jak ktoś pisał.
  Problem istnieje już od kilku dobrych lat.
  Mam nadzieję, że protest przyniesie pożądany rezultat

 16. W Polsce nagminnie kierowcy przekraczają dopuszczalną prędkości na danym odcinku drogi. Powinniśmy budować nowe drogi, chodniki, fotoradary. Na zachodzie Europy ludzie mają inną świadomość i dlatego jest mniej wypadków

  • Na osiedlowych uliczkach tam gdzie mus było wymusić wolniejsze przemieszczanie sie mieszkańców płci obojga i „pociech”, porobiono progi zwalnaniające.
   A tam zamiast gładkiego asfalciku porobić dołki zwalniające… taniej wyniesie nizchodniki, radary i fotoradary oraz utrzymanie 50- 100 policjantów więcej.

 17. Wieśniaczka w gumofilcach na szpileczkach

  Kochani mieszkańcy Zofianki i okolicznych pipidówek – jak Wam było brak kościoła to zrobiliście zrzutę i bez żadnych protestów sie obeszło… zróbcie podobnie z kasa na budowę spornego chodnika, będzie szybciej i łatwiej.
  Piszę tak bo jak na jednej z uliczek lubelskiego „slamsowa zachciało się nam kanalizacji to za podpowiedzią światłych ludzi z Zarządu miasta Inspiracji zawiązaliśmy społeczny komitet budowy, zebraliśmy 1/3 kwoty, która pokryła koszty projektu, a za wykonanie Miasto zapłaciło brakujące 2/3.
  I tera, wszystko co po dobrym żarciu wydalimy płynie sobie na Chajdów… nie potrącane ani przez kierowców, ani przez pieszych.

 18. Powiem tak, Poseł z Janowa przed wyborami 4 lata temu obiecał że jeśli wygra wybory załatwi ścieżkę rowerową, nie zrobił nic, mieszkańcy się zebrali ostatnio i wybrali bo niego z wizytą i widocznie skoro jest protest to nic nie załatwili, fajnie to się tylko obiecuje przed wyborami…

 19. Komitet Organizacyjny uprzejmie informuje, iż wobec zawarcia wstępnej ugody z Ministerstwem Infrastruktury protest dotyczący budowy traktu pieszo – rowerowego na drodze krajowej nr 74 na trasie Zofianka Górna – Janów Lubelski zaplanowany od dnia 25 września 2019 r. godz. 8.00 zostaje zawieszony.

 20. Ciekawe, co to za „porozumienie”, zapewne naobiecywali jakieś drogowe 500 plus, ale po wyborach.

 21. Wiesz o tym że jest takie coś jak gmina janow i wiesz że zofianka górna tam należy i a pro po jak się nie znasz nie wypowiadaj się

Pracapraca.lublin112.pl

  Kursy walut

  • USD 3.968zł -0.88%
  • GBP 4.9223zł 0.02%
  • EUR 4.4202zł -0.68%
  • CHF 4.1401zł -0.53%

  Polub nas

  Darmowe ogłoszenia lokalne

   Materiały wideo

   Nowe iluminacje świąteczne na Rynku Wielkim w Zamościu (wideo)
   99. Rocznica Bitwy pod Komarowem (wideo)
   W Zamościu trwa 18 Międzynarodowy Festiwal Folklorystyczny EUROFOLK (wideo)
   W Zamościu trwa XIII Zamojski Festiwal Kultury (wideo)
   Szturm Twierdzy Zamość 2019

   Co? Gdzie? Kiedy?

   Dzień Dziecka w gminie Podedwórze. Dla najmłodszych przygotowano balony z helem
   Policjanci zapraszają do honorowego oddawania krwi
   Lubelskie obchody Dnia Flagi RP i Święta Narodowego Trzeciego Maja
   #zostańwdomu z Muzeum Wsi Lubelskiej | Oferta kulturalna Muzeum w sieci
   #zostańwdomu i weź udział w warsztatach kultury online