Mają już dosyć kolejnych pogrzebów swoich znajomych. Zablokują drogę krajową na znak protestu AKTUALIZACJA

Mieszkańcy mają już dosyć czekania i postanowili protestować. Od lat walczą o budowę chodnika, dzięki któremu mogliby bezpiecznie się poruszać do i z Janowa Lubelskiego. Obecnie jak wyjaśniają, narażają swoje życie, gdyż muszą chodzić i jeździć rowerami poboczem.

W środę rano kierowcy mogą się spodziewać sporych utrudnień w ruchu na drodze krajowej nr 74 Kraśnik – Zamość. W Janowie Lubelskim odbędzie się bowiem protest mieszkańców, którzy walczą o budowę chodnika i ścieżki rowerowej wzdłuż tej trasy. Chodzi dokładnie o odcinek od Janowa Lubelskiego do miejscowości Zofianka Górna, który należy do niezwykle niebezpiecznych. Jak wyjaśniają mieszkańcy, panuje tam spory ruch pieszych i rowerzystów, którzy ze względu na brak przeznaczonej dla nich infrastruktury, muszą poruszać się poboczem trasy. To zaś stwarza dla nich bardzo duże zagrożenie.

O ile do tej pory mieszkańcy cierpliwie czekali pisząc kolejne prośby czy też apele, to czara goryczy przelała się w wakacje. W połowie sierpnia doszło bowiem do kolejnego tragicznego w skutkach wypadku. W jadącą prawidłowo poboczem 18-letnią rowerzystkę wjechał kierowca samochodu osobowego. Dziewczyna w ciężkim stanie została przetransportowana do szpitala, jednak nie udało się uratować jej życia. Z kolei sprawca uciekł z miejsca wypadku. Zgubił jednak tablicę rejestracyjną, co sprawiło, że bardzo szybko został zatrzymany.

– Domagamy się budowy ciągu pieszo – rowerowego, przy drodze krajowej nr 74 od Janowa Lubelskiego do Zofianki Górnej. Zbyt dużo nas tu ginie, chcemy chodnika i ścieżki rowerowej. Domagamy się tego od kilkunastu lat. Ile osób ma jeszcze zginąć, ile ponieść uszczerbek na zdrowiu, ile ludzkich tragedii ma się wydarzyć, aby ktoś nas chciał wysłuchać – wyjaśniają organizatorzy.

Jak tłumaczą mieszkańcy, w tej okolicy bardzo często dochodzi do groźnych w skutkach wypadków. Dlatego też poruszając się poboczem niejednokrotnie obawiają się o swoje życie, czy też swoich bliskich. Apele o poprawę bezpieczeństwa nie przynoszą żadnego skutku. Dlatego też tym razem postanowili działać w inny sposób. O godzinie 8:00 zaczną swój protest polegający na blokadzie na jednym z przejść dla pieszych. Będą cały czas chodzić z jednej strony ulicy na drugą. Dodają również, że się nie poddadzą aż wywalczą ciąg pieszo rowerowy, którym będą mogli bezpiecznie się poruszać.

AKTUALIZACJA 25.09
Z uwagi na rozmowy podjęte z Ministerstwem Infrastruktury protest został zawieszony.

(fot. lublin112.pl – zdjęcie ilustracyjne)

40 komentarzy

 1. Wiesz o tym że jest takie coś jak gmina janow i wiesz że zofianka górna tam należy i a pro po jak się nie znasz nie wypowiadaj się

Pracapraca.lublin112.pl

  Kursy walut

  • USD 3.8198zł 0.7%
  • GBP 5.3015zł 0.03%
  • EUR 4.5503zł 0.43%
  • CHF 4.158zł 0.18%

  Polub nas

  Materiały wideo

  Lubelscy policjanci wzięli udział w akcji #GaszynChallenge (wideo)
  Nowe iluminacje świąteczne na Rynku Wielkim w Zamościu (wideo)
  99. Rocznica Bitwy pod Komarowem (wideo)
  W Zamościu trwa 18 Międzynarodowy Festiwal Folklorystyczny EUROFOLK (wideo)
  W Zamościu trwa XIII Zamojski Festiwal Kultury (wideo)

  Co? Gdzie? Kiedy?

  „Rozkopaczew na Off-road-zie”: Trzydniowa impreza o wyjątkowo szczytnym celu
  Komicy wystąpią w Plenerze
  Powitanie wakacji nad zalewem Zimna Woda w Łukowie
  Powitalnie Lata w Krasnymstawie. Na scenie Słowianki, Solaris i Sztywny Pal Azji
  Noc Świętojańska w Jaszczowie. Będzie puszczanie wianków i pokazy ognia