W Lublinie trwa Noc Kultury

Tłumy ludzi na ulicach Lublina oznaczają jedno, trwa właśnie Noc Kultury. Kto jeszcze nie był, ma okazję skorzystać z wielu atrakcji. Macie czas do godziny 2 w nocy.

Przedstawiamy wydarzenia, których nie można przegapić:

Podwale: wielka przymiarka | ul. Podwale | 19:00-2:00
Miejscem, które koniecznie trzeba odwiedzić, jest ul. Podwale – jeden z najciekawszych punktów programu tegorocznej Nocy Kultury. Wspólna praca wielu artystów i twórców przemieniła Podwale w krainę krawiectwa. To przestrzeń pełna krawatów, tkanin, futra, maszyn do szycia i drobnych akcesoriów krawieckich w rozmiarze XXL. Znajdziemy tam między innymi Krawatoskadę, zbombardowane włóczką mandale, gigantyczne przybory krawieckie czy tekstury, które mogły nam się kiedyś przyśnić. Wspólnie z Nocowanie.pl okryjemy też część ulicy puszystym, różowym futrem.

Energia-materia – Mapping | Fasada Poczty Głównej, Plac Litewski | 21:45-2:00 (co 20 minut)
Znany z eksperymentalnych działań wizualnych kolektyw kilku.com przygotował specjalnie dla uczestników Nocy Kultury mapping na siedzibie Poczty Głównej. Tuż po zmroku fasada budynku przy Placu Litewskim ożyje i zabierze widzów w fantastyczne, nierealne światy. Autorem dźwięku jest Hubert Pyrgies z zespołu Chonabibe. W nagraniach udział wzięli członkowie jego najnowszej formacji Bajki o dorosłych.

Warstwy | Schody do Zamku Lubelskiego | 22:00-23:00
Schody Zamku Lubelskiego będą sceną dla premierowego, przygotowanego na Noc Kultury spektaklu, w którym za scenariusz, scenografię i reżyserię odpowiada Leszek Mądzik, a muzykę przygotował Paweł Odorowicz. To spektakularne widowisko plenerowe skłoni nas do myślenia obrazami, a główne role odegrają w nim światło, ciemność i muzyka. Reżyser odkrywając kolejne warstwy będzie starał się dotrzeć do tego co ukryte.

Koncert na dachu | Dach Tarasów Zamkowych | 20:00-0:00
Dach Tarasów Zamkowych stanie się wyjątkową sceną koncertową: gościć będzie na niej Orkiestra Symfoniczna Filharmonii im. H. Wieniawskiego pod batutą Cheung Chau. Pięćdziesięciu instrumentalistów wprowadzi nas w świat niezwykłej muzyki, niekiedy sprzed wieków, która mimo upływu lat nadal porusza w słuchaczach odpowiednie struny. W programie koncertu na dachu także Bartosz Weber solo oraz Młodzież z Ogólnokształcącej Szkoły Muzycznej im. K. Lipińskiego pod opieką Agnieszki Miedzwieckiej.

Brama sensualna i Filary | ul. Ku Farze i Plac po Farze | 19:00-2:00
Hitem zeszłorocznej Nocy Kultury był Floral – kwietna instalacja artystyczna w Bramie Rybnej przygotowana przez Pawła „Totoro” Adamca i jego studentów. W tym roku artysta wraz ze swoimi podopiecznymi zabierze nas do ogrodu zmysłów w Bramie Ku Farze. Wonie mięty, tymianku czy melisy zbudują na jedną noc wyjątkowy zapachowy krajobraz, przypominając, że węch to nasze najbardziej pierwotne narzędzie nawigacji. Na Placu po Farze znajdziemy natomiast kwieciste Filary, nawiązujące do architektury nieistniejącego już kościoła.

Latające ryby | ul. Rybna | 19:00-2:00
Wielobarwne lampiony, latające ryby o ruchomych elementach popłyną, a właściwie polecą ławicą z Placu Rybnego w kierunku Bramy Rybnej. Za tę instalację artystyczną odpowiada Jarosław Koziara.

Auralava | Plac przed dawną siedzibą Teatru Andersena | 21:45-2:00
Co kryje się pod tą tajemniczą nazwą? Prawdziwa niespodzianka przygotowana przez Multe Munca! To kapsuła, po wejściu do której stracimy na kilka chwil naszego nieodłącznego towarzysza – cień. Kilka technicznych szczegółów: Auralava to kopuła geodezyjna (V3, d=6,3m), gdzie promieniuje rozproszone z kilku źródeł światło, tworząc efekt przestrzeni bezcieniowej (8 x 4000 lumenów LED, 400W). Jasne, mocne i zimne światło wywoła u uczestników Nocy Kultury złudzenie odrealnienia, przebywania w przestrzeni znanej tylko z filmów, np. pokładów statków kosmicznych.

Zielona oaza | Trybunał Koronny | 19:00-2:00
W tym miejscu na pewno odpoczniemy i złapiemy oddech przed kolejnymi atrakcjami Nocy Kultury. Znajdujący się przed Trybunałem Koronnym miniskwer posłuży jako miejsce spotkań i odpoczynku w otoczeniu pobudzającej zmysły roślinności. Na kwietnej łące wśród krzewów i roślin ozdobnych czekają wygodne leżaki, a z głośników słychać będzie dźwięki natury. Za tę niezwykłą zieloną strefę odpowiada Stanisława Fidor-Tatarczuk.

Podniebne akrobacje | Plac za Trybunałem Koronnym | 20:00-0:00
Warto podczas Nocy Kultury zboczyć z głównego traktu Starego Miasta i zajrzeć na tyły Trybunału Koronnego. Znajdziemy tam coś niezwykłego – zapierające dech w piersiach widowisko z użyciem chusty zawieszonej wysoko ponad głowami przechodniów. Podniebny taniec akrobatów na długo pozostaje w pamięci. Wysoko zawieszona szarfa i niezwykłe umiejętności gimnastyczne artystów wzbudzą zachwyt i dreszcz emocji. Za niepowtarzalne wrażenia odpowiadają Strefa Wysokich Lotów oraz Fundacja Sztukmistrze.

Opowieści z Niebomorza | Plac przed dawną siedzibą Teatru Andersena | 21:00 / 22:00 / 23:00 / 0:00
Magiczne lampiony ryb, ptaków i ptakoryb, które w ubiegłym roku zdobiły ulicę Furmańską, otrzymają nowe życie. Staną się lalkami w przedstawieniu teatralnym w reżyserii Daniela Arbaczewskiego z muzyką Bogusława Byrskiego. Damy im przestrzeń, powietrze i swobodę ruchu, by mogły jeszcze pełniej opowiedzieć swoje historie. Ten oniryczny zwierzyniec pojawi się tym razem na placu przed dawną siedzibą Teatru Andersena. Podczas cyklu mikroetiud w makroskali będziemy snuć nasze ulotne marzenia o głębinach i przestworzach.

Antyczne Zęby Kashpirovskiego | Plac Rybny | 21:00 / 22:30 / 0:00
Przygotujcie się na muzyczne show na rusztowaniu budowlanym! Nazwa tego litewskiego zespołu jest bardzo złożona i głęboka, jak starożytne magiczne zaklęcie… ale to tylko żart! Antikvariniai Kašpirovskio Dantys, (tak w rodzimym języku artystów brzmi nazwa zespołu) gra muzykę w stylu, który nazwali „smagis” (litewskie słowo oznaczające „zabawę”, „wesołość”). Publiczność może spodziewać się wszystkiego od polki, mariachi, postpunku, bałkańskiego popu, rozdzierających serce ballad aż po utwory psychodeliczne.

Strefa Twórczości i Inspiracji | Błonia pod Zamkiem | 19:00-23:00
Na Błoniach pod Zamkiem znajdziemy Strefę Twórczości i Inspiracji – miejsce, które szczególnie przypadnie do gustu rodzicom z dziećmi. Liczne warsztaty i kreatywne zabawy pozwolą spędzić wspólnie czas. Będziemy między innymi budować Miasto z cukru, czyli bawić się w architektów, którzy z cukrowych kostek wyczarują zupełnie nowy świat. Słodkim uzupełnieniem zabawy będzie też ciasteczko od Vanilla Cukiernia, które jest tegorocznym oficjalnym smakiem Nocy Kultury. Na Błoniach pod Zamkiem znajdzie się też strefa relaksu zorganizowana przez Nocowanie.pl, sponsora Nocy Kultury.


2018-06-02 22:54:33
(fot. lublin112.pl)

17 komentarzy

 1. Do psychiatry wysłać tego o koziej brodzie!

 2. Tłumy idące ch.. wie po co i ch.. wie za czym – ot cała „noc kultury”

  • Można to samo napisać o tych co po galeriach latają w niedziele – albo biedre okupują od rana w niedziele jak by nie można było zrobić zakupów w sobote ! Uważam że jest to bardzo fajna inicjatywa zdecydowanie lepsza niż ten karnawał sztukmistrzów !

 3. Kocham Ten kraj jak zawsze ironiczne i negatywne komentarze dla ludzi. którzy
  poświęcili czas na przygotwania itd .serdecznie wszystkich tych którym miło spędzili czas

 4. Jeśli się komuś noc kutrury nie podoba to po co się wybiera na tą imprezę …. nie lepiej wyciskać pryszcze w samotności w domu ? Ale trolli i hejterow nie brakuje i klikają cokolwiek by to było . Mi się podobało było kolorowo fajna pogoda zimne piwo więc ok. Jedyne co nie zagrało to nocne autobusy które miały jeździć co 15 minut a tak nie było 🙂

Pracapraca.lublin112.pl

  Kursy walut

  • USD 3.7303zł -0.3%
  • GBP 5.1069zł 0.34%
  • EUR 4.5237zł -0.23%
  • CHF 4.1974zł -0.37%

  Polub nas

  Materiały wideo

  Lubelscy policjanci wzięli udział w akcji #GaszynChallenge (wideo)
  Nowe iluminacje świąteczne na Rynku Wielkim w Zamościu (wideo)
  99. Rocznica Bitwy pod Komarowem (wideo)
  W Zamościu trwa 18 Międzynarodowy Festiwal Folklorystyczny EUROFOLK (wideo)
  W Zamościu trwa XIII Zamojski Festiwal Kultury (wideo)