Czwartek, 25 kwietnia 202425/04/2024
690 680 960
690 680 960

Lublin: Ukradli ponad 94 mln złotych. Zarzuty usłyszało 148 podejrzanych. Policjanci i prokuratorzy rozbili międzynarodową, zorganizowana grupę przestępczą

Policjanci z Wydziału dw. z PG KWP w Lublinie wspólnie z Prokuraturą Krajową rozbili międzynarodową, zorganizowaną grupę przestępczą trudniącą się transferem gotówki pochodzącej z internetowych włamań na konta bankowe. 148 osób usłyszało zarzuty, kwota strat sięga ponad 94 mln złotych.

Lubelscy policjanci z Wydziału dw. z Przestępczością Gospodarczą KWP w Lublinie oraz Lubelskiego Wydziału Zamiejscowego Departamentu do Spraw Przestępczości Zorganizowanej i Korupcji Prokuratury Krajowej rozbili międzynarodową grupę przestępcza działającą na terenie 15 państw europejskich. Grupa została rozbita dzięki współdziałania organów ścigania ze Związkiem Banków Polskich, Generalnym Inspektorem Informacji Finansowej, CERT NASK oraz Europolem i Eurojust.

Śledztwo wykazało, że członkowie gangu działali na terenie Polski, Danii, Wielkiej Brytanii, Holandii, Włoszech, Słowacji, Czechach, Austrii, Francji, na Węgrzech, w Bułgarii, Chorwacji, Hiszpanii, Czarnogórze a także w Niemczech.

 

 

Przestępcy najpierw włamywali się na konta bankowa a następnie transferowali gotówkę na podstawione osoby, na rachunki na Ukrainie i w Rosji. Do kradzieży środków z kont bankowych stosowano wirus o nazwie TINBA i strony phishingowe.

– Organizacja w swojej strukturze zawierała co najmniej 11 poziomów, to jest m.in. „hakerów” dokonujących włamań, „polskich mózgów” trudniących się organizowaniem sieci osób operujących w niemal w całej Europie przeznaczonych do dokonywania transferów pieniędzy pochodzących z phishingu, „księgowych” – dysponujących dostępem do aktualnych baz elektronicznych zawierających informacje o okradanych rachunkach, „łowców mułów” – wykonujących instrukcje przekazywane przez „mózgi” lub księgowych co do tego kiedy, w jakim banku i w jakim kraju należy założyć rachunek bankowy, „mułów” o różnym poziomie świadomości werbowanych w Polsce, na Łotwie oraz na Ukrainie, „egzekutorów’ odpowiedzialnych za „siłowe” odzyskiwanie przywłaszczonych przez muły pieniędzy i zachowywanie dyscypliny w obrębie grupy – opisuje proceder nadkom. Renata Laszczka-Rusek z KWP Lublin.

W sprawie zgromadzono ponad 450 tomów (90 000 kart) dokumentacji bankowej, kilka tysięcy dowodów rzeczowych telefonów, kart bankowych, elektronicznych nośników danych – zgromadzono ponad 6000 dowodów rzeczowych, połączono ponad 200 postępowań przygotowawczych prowadzonych w innych jednostkach prokuratur i policji w Polsce oraz Republiki Czech, Niemiec i Austrii.

Straty powstałe w wyniku działalności grupy przestępczej sięgają ponad 94 mln złotych. Funkcjonariuszom udało się odzyskać 57 mln złotych. Zarzuty usłyszało 148 osób.

Przywódcy grupy wpadli w listopadzie 2015 roku oraz w marcu i kwietniu tego roku. Jako pierwszy został zatrzymany w Danii 38-letni Mariusz S. – mieszkaniec powiatu janowskiego. W mieszkaniu jego partnerki ujawniono 70 tys. euro i 300 tys. koron duńskich.

Jako drugi wpadł na terenie Danii Dariusz O. – mieszkaniec powiatu bialskiego, który rozbudował najbardziej rozgałęzioną i najbardziej liczną sieć mułów w obrębie tej grupy. M.in. na terenie Danii rozbudował on strukturę przestępczą przypominającą „obóz pracy”.

Trzeci z zatrzymanych to Mariusz P. z Białej Podlaskiej. On usłyszał zarzut obejmujący popełnienie kilkudziesięciu czynów, które dotyczą kierowania międzynarodową grupą przestępczą, włamań na konta bankowe przez przełamania zabezpieczeń bankowych oraz utrudniania stwierdzenia przestępnego pochodzenia środków.

– Wobec 50 podejrzanych zastosowano areszt, zaś wobec kolejnych podejrzanych zastosowano dozory, poręczenia majątkowe oraz zakazy opuszczania kraju. Sprawa ma w dalszym ciągu charakter rozwojowy. Obecny materiał dowodowy wskazuje na popełnienia łącznie ponad 840 czynów. Wkrótce kolejnych 300 osób usłyszy zarzuty – wyjaśnia nadkom. Renata Laszczka-Rusek.

2016-04-15 19:37:43
(fot. wideo KWP Lublin)

8 komentarzy

  1. Gratuluje pomysłu na życie w tak trudnych czasach. Czemu nie zamykają tych na górze co nas okradają,ustawiają przetargi na grube miliony.!

  2. Tyle literówek co jest w tym tekście chyba jeszcze nie było na 112… Czy ten kto to pisze czyta przed opublikowaniem? 5-10 min to zajmuje, nie więcej. BTW, sprowadzą do Polski ponad 800 więźniów z zagranicy, ledwo miejsc starczy a tu się szykuje kolejne prawie 500 do zamknięcia. Ciekawe gdzie ich pomieszczą.

  3. Była wina to będzie i nieunikniona kara!!!.

  4. Cały lubelski oddział ZUSu ??

  5. Mnie brakuje informacji, czy banki zwróciły klientom skradzione pieniądze.

    • jeśli dojdą kiedyś kto ile stracił to jest nikła szansa, że ludzie odzyskają swoje pieniążki

  6. nie ma takiego imienia „Mariusza”

Z kraju