690 680 960

Lublin ze Świdnikiem połączy kolejna miejska linia autobusowa

Sukcesem okazało się połączenie Lublina i Świdnika wspólną komunikacją miejską. Trwają rozmowy nad uruchomieniem kolejnej linii autobusowej.

Coraz bardziej rozwija się komunikacja miejska łącząca Lublin ze Świdnikiem. Jest szansa, że wkrótce ruszy kolejna, czwarta już linia, która będzie kursowała pomiędzy sąsiadującymi ze sobą miastami. Ze względu na rezygnację prywatnego przewoźnika, który obsługiwał trasę wiodącą przez Drogę Męczenników Majdanka, Kalinówkę i Kolonię Krępiec, mieszkańcy prosili o przywrócenie komunikacji na tej trasie.

Pomoc w rozwiązaniu tej sprawy zadeklarował burmistrz Świdnika Waldemar Jakson. Rozpoczęły się więc rozmowy z Zarządem Transportu Miejskiego w Lublinie. – Od kilku miesięcy prowadzimy rozmowy z Zarządem Transportu Miejskiego o wprowadzeniu nowej linii, która łączyłaby Świdnik z Lublinem. Tym bardziej, że gmina Głusk jest też zainteresowana nowym połączeniem ze stolicą województwa. Trójstronnie ustaliliśmy, że linia będzie miała kształt pętli – wyjaśnia Andrzej Radek, zastępca burmistrza do spraw inwestycji

Autobusy z Felina mają pojechać do Kalinówki, potem wzdłuż ekspresówki dojadą do ulicy Wyszyńskiego a następnie koło cmentarza dojada do ul. Racławickiej. Nie planuje się przedłużania żadnej z obecnych linii, lecz uruchomienie całkowicie nowej, mająca swój początek na pętli przy os. Felin. Będzie tam możliwość przesiadki do pojazdów kursujących do większości dzielnic Lublina.

Nowa linia ma ruszyć najwcześniej jesienią, do tego czasu ZTM musi oszacować koszty jej funkcjonowania. Jak w przypadku każdej linii podmiejskiej, konieczne jest dofinansowanie ze strony gminy. Koszty na siebie mają wziąć trzy gminy: Lublin, Świdnik oraz Głusk.

Pierwsza linia komunikacji miejskiej, która połączyła oba miasta, zaczęła kursować w połowie maja 2012 roku. Początkowo pomiędzy Lublinem a Świdnikiem kursowały tylko autobusy nocne, jednak mieszkańcy zaczęli domagać się uruchomienia komunikacji dziennej. Dlatego też od początku października 2013 roku do Świdnika skierowano wybrane kursy linii nr 55. Z kolei w sierpniu ub.r. ruszyło kolejne połączenie. Tym razem przez tereny gmin Mełgiew i Wólka a następnie Świdnik skierowany został autobus linii nr 5.

(fot. lublin112)
2016-04-22 11:33:13

32 komentarze

 1. Jestem za likwidacją świdnickich przewoźników.

 2. Albo to,albo to.Mi bez różnicy.

 3. Jeszcze trochę takich połączeń i Lublin stanie się dzielnicą Świdnika.

 4. A na Lubartów?

 5. Gdzie do cywilizacji…!!! z hamburga to tylko na wschód połączenia 🙂

 6. „Lublin ze Świdnikiem połączy kolejna miejska linia autobusowa”. Ale po co? Po co miałbym jechać do Świdnika? Przecież tam nic nie ma, tylko buraki. Buraki mam w „zieleniaku” pod blokiem.

  • Skoro jest sukces i kasa z pasażerów to czemu gminy musza dopłacać ZTM-owi do kursów? Albo mamy gospodarkę rynkową albo komunizm.

 7. Mogli by zwiększyć częstotliwość 5 na tygodniu

 8. A na Zadębie jeżdzi tylko 39 i to kilka kursów

Kursy walut

 • USD 4.3365zł -0.31%
 • GBP 5.3357zł -0.83%
 • EUR 4.621zł -0.69%
 • CHF 4.7809zł -1.39%

Polub nas