Środa, 22 maja 202422/05/2024
690 680 960
690 680 960

Lublin: Sami gotują i rozdają jedzenie potrzebującym

Robią to od kilkunastu lat i dzisiaj po raz kolejny rozdali darmowe litry gorącej zupy, chleby i drożdżówki. Z bezpłatnego posiłku skorzystało kilkadziesiąt osób.

W sobotę, na lubelskim Starym Mieście, tuż przy Bramie Krakowskiej, w ramach akcji „Jedzenie Zamiast Bomb”, potrzebujący mogli posilić się gorącą zupą lub otrzymać bochenek chleba. Oprócz wymiaru praktycznego, jakim jest niesienie pomocy, akcja ma wymiar symboliczny. Zwraca uwagę na problem głodu i niedożywienia, które ma miejsce w każdym zakątku Ziemi, nawet w krajach najbogatszych. Akcja jest inicjatywą społeczną, która polega na rozdawaniu przechodniom ciepłych posiłków. Głównie skierowana jest do osób biednych, bezdomnych, bezrobotnych i o niskim statusie społecznym.

 

DSC05360

 

Uczestnicy akcji podkreślają, że problem głodu wśród społeczeństwa wynika z powodu przeznaczania olbrzymich funduszy z kasy państwa na zbrojenia, działania wojenne, a nie na pomoc dla obywateli, którzy najbardziej potrzebują wsparcia żywnościowego. Jak obliczono, statystycznie suma środków wydawanych na zbrojenia w przeciągu zaledwie tygodnia, jest równa kosztom wyżywienia głodujących ludzi na całym świecie przez okres jednego roku.

 

DSC05364

 

Drugą kwestią jest problem marnowania każdego dnia ton żywności przez sieci handlowe i lokale gastronomiczne. Tymczasem wszystkie wydawane przez uczestników akcji posiłki, przygotowywane są z tego, co uda się bezpłatnie pozyskać. Głównie są to właśnie nadwyżki żywności, z których udaje się zrobić pełnowartościowy posiłek. Najczęściej przygotowywana jest zupa z dużą ilością warzyw. Nie tylko dlatego, że można ją w dość krótkim czasie zrobić, lecz dobrze rozgrzewa w chłodne dni. A to jest dla potrzebujących najważniejsze.

Wydawanie gorących posiłków będzie się odbywało co tydzień.

 

DSC05358

 

Przygotowani posiłków wspierają m.in. rolnicy z Giełdy na Elizówce, piekarnia zlokalizowana przy ul. Jana Sawy w Lublinie, a także ludzie dobrej woli. Jeżeli ktoś ma niepotrzebne słoiki lub produkty do przygotowania wegańskich posiłków może skontaktować się organizatorami akcji – tutaj znajdziecie informacje o akcji – https://www.facebook.com/FNBLublin/.

 

DSC05356

 

2017-12-30 17:17:09
(fot. lublin112.pl)

18 komentarzy

 1. plebs to ty jestes smiecu, jak mozesz obrazac biednych ludzi, uwazaj zebys sam kiedys nie był biedny i bezdomny bo wtedy nawet miski zupy brudasie z dysa nie dostaniesz !!!

  • Słuszna kontra do chama z chamów.

  • popieram, takie ś_cier_wa jak ten pajac to niestety ale młode pokolenie 500+, patologia się rozmnaża a na prawdziwą pomoc brakuje pieniędzy w UM, Emilka on się jeszcze TAAAK przejedzie na tym swoim hmm może narcystycznym podejściu czy jak teraz taką chorobę się określa ale wierz mi, przyjdzie czas że będziesz jak dzieci gotował zupe z kamieni i z liści na wodzie z kałurzy i wtedy zapłaczesz 😀 flash back i obrażanie ludzi, i szyderstwa, poczujesz co to prawdziwe „życie”….

   • Mógłbyś przybliżyć nieco pojęcie „pokolenie 500+” ? To ciekawe. Masz na myśli dwuletnich osesków ?
    Z nienawiści chyba ci odebrało rozum człowieku.

  • Ludzie, skąd w was tyle agresji, dajcie spokój,miejcie wyrozumiałość do takich „maluczkich” jak ten pierwszy komentujący, ludzie mają różne rozumki.

 2. prosze o niepublikowanie komentarzy tej osoby na waszym portalu lublin 112

 3. „Tygodniowe wydatki na wojsko = roczne koszty wyżywienia wszystkich głodujących na świecie…” nad takimi statystykami można tylko zapłakać 🙁

 4. O to są dla mnie BOHATEROWIE! Ludzie z sercem. A Państwo tym ludziom którzy są naprawdę w potrzebie pomaga? Powinien być program pomocy taki z prawdziwego zdarzenia. Obniżyć te ich 500+i niech do pracy baby wracają! A podzielić to z bezdomnymi!

 5. Szacun ekipa Tektura.

 6. Milo poczytac ze sa ludzie ktorzy maja chec i ochote pomagac innym-potrzebujacym a zawsze znajdzie sie jakis idiota ktoremu to przeszkadza…..

 7. Super akcja w końcu coś dla ludzi a nie zbieranie karmy dla psów .

  • olo – przyznam, że chętniej dam na karmę dla 'domnych” i bezdomnych kotów i psów niż dla bezdomnych meneli, którzy całe życie nic dobrego nie zrobili, teraz mają renty i emerytury, które przepijają, a na michę do Brata Alberta latają.

   • racja, też dam, jeden warunek jak zwierzak chce najeść musi być wysterylizowany.

   • Do -sratata. Możesz nagle stracić pracę, zachorować.Wiele nieprzewidywalnych sytuacji może się zdarzyć w twoim podlym życiu. Nagle znajdziesz się wśród tych ludzi z których teraz tak szydzisz nazywając menlami itd..!!! ty

   • Do sratata. – Możesz nagle stracić pracę, zachorować. Wiele nieprzewidywalnych sytuacji może się zdarzyć w twoim podlym życiu. Nagle znajdziesz się wśród tych ludzi z których teraz tak szydzisz nazywając menlami itd. Możesz być jednym z nich!! ty

    • To poproś wielki znawco życia takiego kogoś „poszkodowanego przez los” o pomoc np. przy ogródku albo przy remoncie mieszkania za np 15 -20 zł/godz, to cię wyśmieje, popuka w czoło, w najlepszym przypadku zignoruje, ręcze ci za to!

 8. Jest em przeciwna rozdawaniu bezdomnym menelom niech dadzą im jakie kolwiek zajęcie nic za darmo