Piątek, 19 kwietnia 202419/04/2024
690 680 960
690 680 960

Lublin: Próbowali wyłudzić pieniądze „na policjanta”. Jedna osoba dała się oszukać

We wtorek w Lublinie doszło do czterech prób wyłudzenia pieniędzy. Oszuści działali metodą „na policjanta”. Udało im się oszukać jedną osobę.

Lubelscy policjanci ustalają sprawców oszustw metodą „na policjanta”. We wtorek doszło do czterech prób wyłudzenia pieniędzy.

– Sprawcy dzwonili prosząc o podanie adresu. Twierdzili, że za chwilę ktoś przyjedzie z niespodzianką. Po tym telefonie dzwoniła kolejna osoba podając się za policjanta. Mówiła, że poprzedni telefon był od oszustów, a policjanci są na ich tropie. Rzekomy policjant prosił o pomoc w zatrzymaniu oszustów, miała ona polegać na przelaniu pieniędzy na podane przez niego konto – opisuje schemat działania oszustów podkom. Andrzej Fijołek z KWP Lublin.

Dwóch mieszkańców naszego miasta uwierzyło w taką historię. W jednym przypadku 66-letnia kobieta poszła do banku zaciągnąć pożyczkę na ten cel. Jednak kierownik placówki bankowej zorientował się, że kobieta padła ofiarą oszustów. Zablokował wypłatę i poinformował policję.

Z kolei 84-letni mężczyzna poszedł do banku z zamiarem wykonania przelewu na kwotę 14 tys. złotych.

– Przed dokonaniem przelewu, stwierdził że to jest oszustwo, więc przelał połowę tej kwoty – informuje podkom. Andrzej Fijołek

Lubelscy policjanci prowadzą poszukiwania oszustów i jednocześnie ostrzegają starsze osoby o oszustach wykorzystujących ludzką ufność, otwartość i szczere intencje.

2015-08-26T12:36:24
(fot. lublin112.pl)

9 komentarzy

  1. Dobry dziadek stwierdzil ze to oszustwo wiec przelal polowe hahahahaha

  2. Wniosek z tego jeden, zrezygnować z telefonu stacjonarnego. Nic tylko dzwonią albo złodzieje albo reklamy, pokazy, … w żaden sposób nie można tego zablokować i płacić jeszcze przynajmniej 30-40zł abonamentu + opłata za minuty.

    • Jeżeli myślisz ,że tylko do starszych osób mających stacjonarne telefony dzwonią to się grubo mylisz. Ostatnio na tel. komórkowy dziadków wydzwaniali jacyś ludzie i strasznie dużo się dopytywali: czy to ten nr telefonu na który dzwonią, jak się ktoś nazywa, jakie miasto, gdzie mieszka itp. W jakim celu jak myślisz? Nie mniej tel. kom. jest bezpieczniejszy dla starszych. Wystarczy że nie będą odbierać rozmów z nr nie zapisanych w ks, tel. lub zastrzeżonych. Tak im nakazałem i skończyło się nagabywanie.

      • Nie wiem jak na stacjonarnym, ale w sieci komórkowej można sobie zastrzec u operatora że nikt z numeru zastrzeżonego do nas się nie dodzwoni oraz zablokować zgodę na telefony reklamowe. Ostatnio dzwonili do mnie z pewnego banku z propozycją założenia konta. Dokładnie się wypytałem skąd mają mój numer. Poza tym na komórce można też ustawić tak aby odrzuciło połączenie jeśli danego numeru nie mamy zapisanego w książce telefonicznej – nie musimy wtedy za każdym razem wyciągać telefonu z kieszeni tylko z automatu połączenia są odrzucane.

  3. Tym sprawcom to się nagroda Nobla należy,a w najgorszym przypadku Viktory!!!

  4. brawo dla oszustów.

  5. Do mnie tez dzwonili… Narobili tylko paniki w domu

Z kraju