690 680 960

Lublin: Osiem osób odpowie za wyłudzanie rent. Straty ZUS na ponad 230 tys. złotych

Osiem osób usłyszało zarzuty wyłudzania rent na podstawie dokumentacji potwierdzającej nieprawdę. Rekordzistka wyłudziła niemal 60 tys. złotych. Sprawa jest rozwojowa.

Policjanci z Wydziału Korupcji KWP w Lublinie, działający pod nadzorem V Wydziału Prokuratury Okręgowej w Lublinie, ustalili i zatrzymali osoby odpowiedzialnych za wyłudzanie rent. Zarzuty w tej sprawie usłyszało łącznie osiem osób w wieku od 56 do 67 lat.

– Cztery kobiety i czterej mężczyźni w wieku od 56 do 67 lat usłyszeli już zarzuty. Podejrzani to mieszkańcy Lublina i powiatu świdnickiego. Przestępczy proceder polegał na osiągnięciu korzyści majątkowej. Sprawcy przy pomocy ustalonych pośredników uzyskiwali nierzetelną dokumentację medyczną, którą następnie przedkładali w ZUS. Na tej podstawie przez kilka lat niesłusznie pobierali rentę – informuje podkom. Andrzej Fijołek z KWP Lublin.

Rekordzistką jest 68-letnia mieszkanka Lublina, która pobrała z ZUS przez 6 lat niemal 60 tys. złotych.

– Kobieta przyznała się do winy i dobrowolnie poddała karze 1 roku pozbawienia wolności w zawieszeniu na okres 8 lat, karze grzywny oraz obowiązku naprawienia szkody – dodaje podkom. Andrzej Fijołek.

Przestępstwo, którego dopuścili się wyłudzający świadczenia zagrożone jest karą pozbawienia wolności do lat 8.

2015-06-21 09:32:41
(fot. lublin112.pl)

11 komentarzy

 1. Dziadek Szeptucha * - * mój wnuk Adaś: dla przyjaciół Szeptuch

  Nieprawdą jest, że rekordzistką jest 68-letnia mieszkanka Lublina, która pobrała z ZUS przez 6 lat niemal 60 tys. złotych
  Moja była żona Amelia Z. z d. M. była kierowczyni trolejbusowa, taką fałszywą rencistką jest od lat 80-tych.
  Mógłbym tu „pojechać” nazwiskami lekarzy wydających jej takie zaświadczenia, o chorobach o takim nasileniu, że aż dziw bierze, że ona jeszcze żyje
  Może ktoś, kiedyś przyzna jej niewątpliwy rekord

 2. północnik geograficzny

  Pół polski na świadczeniach i wszyscy chorzy?. Jest też druga strona medalu ZUS „uzdrawia” ale tylko tych bez znajomości biednych bezbronnych ludzi.

 3. Zabawne, że na tych u szczytów, którzy kradną miliony – nie ma sprawiedliwości. Aparat wymiaru sprawiedliwości jest wobec nich bezsilny. Sprawiedliwość dopada jedynie tych małych, szarych ludzików. Tutaj ten sam aparat, wykazuje niemalże 100% skuteczności…

 4. Te 8 osób to tylko pokazówka dla gminu.
  Gdyby się tak lepiej przyjrzeć to nie 8, a najbidniej z 800 osób musiałoby zacząć zarabiać na swoją michę

 5. Ciekawe kiedy wezmą się za pijaków i meneli którzy cały czas wyludzaja zasiłki chorobowe a potem renty. Prawo powinno być proste nie pracujesz dla tego kraju nie powinien nic zadać od państwa. Czemu ludzie którzy pracowali po 40 lat tracili zdrowie by Polska była piękna i bogata teraz pobierają głodowe emerytury. Wszystko przez renty które były dawane w latach 90 siatych każdemu nierobowi. A teraz jeszcze na utrzymaniu jest pozostałość po Kuroniu alkoholicy i nieroby którzy pobierali zasiki dla bezrobotnych. Są to najczęściej ludzie w wieku 40 50 lat którzy spokojnie zdolni byli by do pracy. Jednak dla państwa są chorzy.

  • Aaron Fleischmann

   Fakt, mamy przecież pełne zatrudnienie, bezrobocie wynosi 0% i te osoby w wieku 40-50 lat bez trudu znalazłyby zatrudnienie. A to że emeryci po 40 latach pracy muszą wybierać pomiędzy kupnem leków i jedzenia nie jest winą tej garstki rencistów, o której piszesz. W ogóle szczucie jednych biedaków (emerytów) na drugich (rencistów) jest czymś odrażającym w sytuacji, kiedy 5 mld złotych rocznie płynie szerokim strumieniem z budżetu państwa i samorządów do kiesy kościoła rzymskokatolickiego, Kulczykom pozwala się płacić podatki w rajach podatkowych, a hipermarkety wypompowują zagranicę potężne pieniądze.

 6. No to teraz wiadomo dlaczego chory nie dostanie bo zdrowy musi mieć jak w moim przypadku miałem wypadek w szkole podstawowej dostałem socjalną na 4 lata na kręgosłup do woja mnie nie wzięli jak stanąłem na komisję to raptem wyzdrowiałem cud nad Wisłą powinni za to się zabrać w całym województwie o taki kraj

 7. Aron większość tych 40 50 latkow to nalogowi alkoholicy którzy nie nadają się do żadnej pracy tylko doja ZUS NFZ i dalej przepijaja to co ludzie oddali do państwa w formie podatków.

 8. Bo tak 60 tysięcy przez 6 lat, to około 800 zł na miesiąc… A co z rzeszą urzędników, kiedy zostaną złapani za wyłudzenia…???

 9. Ode mnie ZUS co miesiąc wyłudza 1100 zł haraczu i jakoś nikt z tego afery nie robi. Człowiek więc jak i sam ZUS kieruje się zasadą: co ukradniesz to twoje …..

 10. Na nagrody dla siebie przeznacza

Kursy walut

 • USD 4.4492zł -0.93%
 • GBP 5.461zł 0.08%
 • EUR 4.685zł -0.09%
 • CHF 4.7576zł -0.01%

Polub nas

Materiały wideo

Lubelscy policjanci wzięli udział w akcji #GaszynChallenge (wideo)
Nowe iluminacje świąteczne na Rynku Wielkim w Zamościu (wideo)
99. Rocznica Bitwy pod Komarowem (wideo)
W Zamościu trwa 18 Międzynarodowy Festiwal Folklorystyczny EUROFOLK (wideo)
W Zamościu trwa XIII Zamojski Festiwal Kultury (wideo)

Co? Gdzie? Kiedy?

Mikołajkowe szkolenie dla kierowców w ODTJ
Mikołajki z myślą o seniorach i osobach z niepełnosprawnościami
Zaproszenie na terenowe akcje poboru krwi
A może tak w ostatnim miesiącu roku warto odwiedzić Teatr Muzyczny? Sprawdź!
Mikołajki w VIVO! Lublin