Wtorek, 23 kwietnia 202423/04/2024
690 680 960
690 680 960

Lublin: Bardzo wysoki poziom zanieczyszczenia powietrza pyłem zawieszonym PM10. Nie działa opomiarowanie pyłów zawieszonych PM2.5

Po raz kolejny w tym miesiącu w Lublinie zostały znacznie przekroczone normy zanieczyszczenia powietrza pyłami zawieszonymi. Wstrzymano opomiarowanie zanieczyszczenia pyłem PM 2.5 z powodu awarii analizatora.

Od 13 lutego systematycznie pogarsza się jakość powietrza w Lublinie. Stacja pomiarowa przy ul. Obywatelskiej w Lublinie w raportach dobowych wskazuje rosnące zanieczyszczenie pyłem zawieszonym PM10. Dzisiaj w godzinach nocnych i nad ranem w Lublinie normy pyłów zawieszonych PM10 przekroczone były 3. krotnie, a tych gorszych PM2,5, których opomiarowanie jest aktualnie wyłączone, byłoby odnotowanych około 5 razy więcej niż przewidują normy.

W sprawie braku danych dotyczących pyłu PM2.5 Andrzej Filipowicz z Porozumienie Obrony Lublina wystosował zapytania do Wojewódzkiego Inspektoratu Ochrony Środowiska. Jak odpowiada WIOŚ przyczyną braku danych jest konieczność konserwacji analizatora pyłu PM2.5 przy ul. Obywatelskiej. Jak się okazuje doszło do rozszczelnienia jednego z zespołów miernika.

– Naprawa została dokonana przez firmę zewnętrzną w dniu 8 lutego br. W dniach 13-16 lutego przeprowadzana jest kalibracja analizatora warunkująca jego prawidłowe wskazania po dokonanej naprawie. Konieczność jej przeprowadzenia wynika zarówno z wymagań technicznych eksploatacji analizatora określonych przez producenta, ale także z wdrożonego i obowiązującego w WIOŚ systemu jakości – informuje Alicja Roguska Kierownik Wydziału Monitoringu Środowiska Wojewódzki Inspektorat Ochrony Środowiska w Lublinie.

W przypadku kiedy dochodzi do awarii analizatora, WIOŚ nie dysponuje zastępczym urządzeniem, stąd na zestawieniach dobowych widoczny jest brak danych.

– Informujemy jednak, że w tym czasie działa ciągle analizator pyłu PM10 który prezentuje sumę pyłu o wielkości cząstek do 10 mikrometrów, zaś na stacji przy ul. Śliwińskiego 5, działają manualne poborniki pyłu PM10 i PM2.5, które mierzą wartości 24-godzinne. Wyniki pomiarów manualnych pyłu PM10 i PM2.5 są przekazywane przez laboratorium WIOŚ do dnia 15 każdego miesiąca za miesiąc poprzedni i zamieszczane bez zbędnej zwłoki na stronie internetowej WIOŚ; za miesiąc luty wyniki będą dostępne tuż po 15 marca. Procedura ta wynika z zatwierdzonego systemu jakości laboratorium WIOŚ i jest związana z cyklem pracy poborników oraz metodyką kondycjonowania i ważenia filtrów – wyjaśnia Alicja Roguska.

Dane z ul. Śliwińskiego nie są w związku z tym dostępne w trybie on line na stronie WIOŚ, gdzie możemy śledzić na bieżąco zmiany jakość powietrza w mieście i regionie. Dostępne są tylko dane ze stacji przy ul. Obywatelskiej.

Jak informuje WIOŚ wskazania analizatora pyłu PM2.5 nie są podstawą, do ogłoszenia tzw. alarmu smogowego, gdyż pył PM2.5 ma tylko normę średnioroczną. W przypadku wystąpienia smogu lub jego ryzyka wskaźnikiem właściwym jest pył PM10, a ściśle – jego stężenie 24-godzinne. Gdy poziom stężenia 24-godzinnego pyłu PM10 przekracza 200 μg/m3 – powstaje obowiązek informowania społeczeństwa o ryzyku wystąpienia poziomu alarmowego, gdy wartość przekracza 300 μg/m3 informuje się o przekroczeniu poziomu alarmowego. Najwyższa średniodobowa wartość pyłu PM10 w 2017 roku na omawianej stacji wynosiła 167 μg/m3.

W ostatnich dwóch dobach, zanieczyszczenie powietrza pyłem zawieszony PM10 było na poziomie średnim (13 lutego) i wysokim (14 lutego), a z kolei dzisiejsze dane pokazują, że pył PM10 już jest na poziomie bardzo wysokim i wynosi 171.8 μg/m3.

– Zadaniem WIOŚ jest informowanie społeczeństwa o jakości środowiska na podstawie wiarygodnych danych, tj. takich, które spełniają wymagania jakości. Dlatego wyłączenie z pracy analizatora uszkodzonego lub wskazującego błędne dane, aż do czasu przywrócenia prawidłowych odczytów, uważamy za działanie standardowe i obowiązkowe – dodaje Alicja Roguska.

2017-02-15_182637

2017-02-15_182706

2017-02-15 18:59:24
(fot. lublin112.pl, grafika WIOŚ)

33 komentarze

  1. w Ciecierzynie taki dym że nieba nie widać a słońce takie jak w zaćmieniu. Palą czym się da, dwa domy dalej palą na okrągło starymi butami – również gumowymi. Poza tym te przeklęte diesle,te samochody to apokalipsa dla świata

  2. Każdy pali czym może. Jeden bodankę – wiadomo syf z komina straszny, inny śląski – też kopci ale na początku. Inni palą drzewem dym jasny, inni drzewem z rozbiórek czyli z papą asfaltową i nasączone chemią to już tylko uciekać z dworu. Palą śmieci ,szmaty, buty , przepracowane oleje a nawet obornik czyli gówna. Poumieramy wszyscy w ciągu 5 lat na nowotwory. Wszyscy kaszlą i mają zaczerwienione oczy

  3. Mieszkam na Różanej. Zastanawiam się czy przypadkiem Wrotków tak nie syfi. W powietrzu unosi się lekki zapach dymu

  4. W środku LSMu (Emancypantek) po rozszczelnieniu okna do pomieszczenia wdziera się smród jak z kotłowni węglowej. Nienawidzę zimy w Polsce!

  5. Trzeba zorganizować protest Pod haslem NIE CHCEMY UMIERAĆ ZA WEGIEL. Gdzie jest zmiana przepisów, zakaz sprzedaży odpadów weglowych czy złej jakości wegła, czy pieców kopciuchów. Ze wzgledu na sytuację w Polsce działanie powinno być NATYChMIASTOWE. PIS potrafi ale jak chce, tu się jakoś dziwnie ociąga .

  6. Czuc guma palona na dworze i jak sie okno otworzy. Mam czesty katar wiec czuje POSMAK tego syfu w ustach. Dawniej tak nie bylo. Dzis jadac doNaleczowa z Lu widzialem tez czarny dym z niektorych kominow domkow. Gdzie dzwonic???

  7. Gazowe lobby nie daje za wygraną. Oj zapłacZą ludzie, gdy zaczną rachunki za brak smogu przychodzić.

  8. problem w tym że część domków ma „nowoczesne” piece z dmuchawą – wymuszonym nawiewem. Dzięki temu spalić można w piecu każdy syf.. miał węglowy i inne badziewie. Dmuchawa wywala ten pył przez kominy. Kiedyś tego nie było bo palenie miałem było niemożliwe w „starych” piecach.

  9. Znacie może jakieś fajne miejsca, gdzie można by pooddychać świeżym powietrzem?

  10. Podsyłam nagranie z dzisiejszej konferencji prasowej radnego Stanisława Brzozowskiego pt. „Społeczny protest antysmogowy w Lublinie”: https://www.youtube.com/watch?feature=player_detailpage&v=xbxdm31b7K0
    Zostały przedstawione realne sposoby walki z tym zagrożeniem biorące pod uwagę uwarunkowania ekonomiczne mieszkańców miasta.

Z kraju