Wtorek, 23 kwietnia 202423/04/2024
690 680 960
690 680 960

Lublin: 139 żołnierzy 23. batalionu Obrony Terytorialnej złożyło przysięgę

W niedzielę w Lublinie 139 żołnierzy 23. batalionu Obrony Terytorialnej złożyło przysięgę. Batalion wchodzi w skład 2. Lubelskiej Brygady OT im. mjr. Hieronima Dekutowskiego ps. Zapora. Ochotnicy ślubowali na sztandar IX Pułku Piechoty Legionów AK.

– Ta przysięga zmienia Wasze życie. Czyni Was częścią armii już na zawsze – mówił minister obrony narodowej w Lublinie, do żołnierzy Wojsk Obrony Terytorialnej. Na Placu Zamkowym odbyły się uroczystości, podczas których 139 żołnierzy 23. batalionu Obrony Terytorialnej złożyło przysięgę.

W uroczystości uczestniczyła kadra kierownicza MON, sekretarz stanu w MON Michał Dworczyk, dowódca Wojsk Obrony Terytorialnej gen. bryg. Wiesław Kukuła, parlamentarzyści, samorządowcy, rodziny żołnierzy oraz mieszkańcy Lublina.

– Wojska Obrony Terytorialnej, terytorialna służba wojskowa to piąty rodzaj sił zbrojnych, który zmienia polską armię, który czyni ją nieporównanie bardziej skuteczną, czyni ją nieporównanie bardziej odporną na wszelkie zagrożenia, czyni ją nieporównanie bardziej nowoczesną. To Wy w swoich małych ojczyznach, w swoich lokalnych społecznościach, w swoich miejscach zamieszkania macie być nie tylko reprezentantem siły polskiej, polskiej armii, ale macie być organizatorem wysiłku swoich współbraci. Macie być gwarantem, że jeżeli jakikolwiek wróg nam zagrozi, to wtedy, w Waszych małych lokalnych społecznościach wszyscy będą wiedzieli jak działać, jak się bronić przed nim. Wojska Obrony Terytorialnej są najbardziej nowoczesną formacją w Wojsku Polskim. Są formacją, która tak jak w Finlandii, Szwecji, Stanach Zjednoczonych, w Wielkiej Brytanii i we wszystkich innych krajach świata jest głównym gwarantem funkcjonowania i skuteczności działania najważniejszej siły Wojska Polskiego, jakim są i pozostaną Wasze jednostki wojsk operacyjnych, ale bez Was, bez Wojsk Obrony Terytorialnej ta siła byłaby izolowana, ta siła mogła być zdezorganizowana, ta siła mogła być oderwana od swojego naturalnego zaplecza, jakim jest naród – mówił szef MON

Wojska Obrony Terytorialnej (WOT) jako piąty rodzaj sił zbrojnych zostały powołane w dniu 1 stycznia 2017 roku na podstawie ustawy z dnia 16 listopada 2016 r. o zmianie ustawy o powszechnym obowiązku obrony Rzeczypospolitej Polskiej. Już niespełna po trzech miesiącach od tego wydarzenia Dowództwo Wojsk Obrony Terytorialnej osiągnęło zdolność do działania oraz formalnie przejęło dowodzenie nad trzema pierwszymi brygadami.

2017-05-21 20:09:35
(fot. lublin112.pl)

28 komentarzy

 1. tylko idiota maciorewicz wierzy, że w 16 dni można wyszkolić żołnierza

  • Nie drwij z żołnierzy. Te cudaki niewiele z nimi mają wspólnego.

  • Kolejny geniusz z tych co „nie znam się, a się wypowiem”. Nie w 16 dni nie da się wyszkolić żołnierza. Przez ten czas mieli się oni nauczyć podstaw i musztry do przysięgi. Teraz zaczną się dopiero szkolić. W ZSW przysięgi nie składało się po 2 latach, tylko tak jakoś na początku służby prawda?

   Jeśli chcemy mieć sprawny system obronny to musimy mieć OT jako wsparcie wojsk operacyjnych. Aktualnie nasi „super żołnierze zawodowi szkoleni latami” są w stanie obronić teren Polski o powierzchni jednego powiatu. Nie wynika to z braku ich doświadczenia tylko bardzo odgraniczonych sił. A na 1 mln armię zawodową to chyba nas nie stać?

   Tłumaczę dla laików OT to takie ZSW dla ochotników, z trochę innymi zadaniami, bardziej związane z terenem zamieszkania.

   I przy rekrutacji nikt nie pyta o poglądy polityczne, ani nie podpisuje się lojalki dla Macierewicza. Przypominam, że nie jest to też jego pomysł, tylko OT należało wprowadzić od razu po zwieszeniu poboru w 2009 roku (co eksperci ciągle powtarzali). Politycznie ładnie to rozegrał, pokazując PO, że źle rządziła.

   Głupota jest taka, że OT jest źle organizowane. Jednostek praktyczne jeszcze nie ma a już są patroni, do tego trochę bezsensowni. OT bliżej do tradycji ON II RP, ew. AK i BCh niż do wyklętych.

   • Laiku, nie potrzebujemy 1 miliona byle jakich żołnierzy bo to nie początek XX wieku,że walczy się na froncie. Tylko 100tys. profesjonalistów. Dzisiejsza wojna polega na walce o punkty strategiczne i uderzaniu w czułe punkty przeciwnika, a nie na walce o każdy dom, czy piedź ziemi. Jak już to powinniśmy szkolić obronę cywilną, której zadania polegają na ochronie ludności cywilnej w czasie konfliktu i katastrof.

    A w dzisiejszych czasach wystarczy, że nam putin gaz i ropę zakręci i jedyne co nam zostanie to zaostrzenie dzidy i walka wręcz.

    Za dużo się nagrałeś w call of duty albo innego battlefielda. Jak pisałeś, jak się nie znasz to się nie wypowiadaj.

   • Hieronim Dekutowski ps. „Zapora” był w AK, DSZ, WiN, poza tym PSZ, a zaczynał od harcerstwa, nie wspominając nawet o jego służbie ojczyźnie na Lubelszczyźnie, więc postać trafiona idealnie. Komuniści bali się takich jednostek, dlatego wyklinali żołnierzy podziemia niepodległościowego, również w późniejszych latach w planach strategicznych inwazji na zachód przejawiali takie obawy, bo doskonale zdawali sobie sprawę z zalet tego typu formacji. Tu racja, że „super żołnierze zawodowi szkoleni latami” niestety nie wiele są w stanie zdziałać, nie wspominając o przepełnieniu wojska generalicją w statystycznie największej liczbie wśród członków państw NATO przypadającej na określoną ilość żołnierzy, a zarazem najgorszej kondycji fizycznej.

  • Wolę takiego szkolonego przez 16 dni Polskiego żołnierza, niż tęczowego, unijnego przebierańca z kredą w kaburze i kwiatkiem w dłoni. To mają być Wojska Obrony Terytorialnej, Nikt z wycieczką za Bug czy Odrę się nie wybiera, więc kto tu jest idiotą 123?

   • Zocha, a te pozostałe wojska, które mamy to co? siły inwazyjne, że powołuje się jednostki obrony terytorialnej?

  • żenujący widok. Brzozowy Antek kpi z munduru żołnierza WP powołując tego typu instytucję.

   • żenującym widokiem jest to co napisałeś, bo brzozowa to była teoria MAK, a pozostałe wojska mają takie same zadania jakie miały – to w kwestii jeszcze wpisu jeszcze wyżej.

 2. Jak zwykle możemy poczytać o tym co było, a nie o tym co będzie… Szkoda.

  • Nie jak zwykle, o większości wydarzeń informujemy na bieżąco. Wszystko zależy od tego, czy dostajemy informację na maila lub mamy nad wydarzeniem patronat. Zarzut „jak zwykle” zupełnie nie trafiony.
   Pozdrawiamy

 3. poglądy polityczna każdy swoje ma-ale część chamów lubelaków nawet do hymnu nie wstała-szok dla mnie

  • „Takie będą Rzeczypospolite jakie ich młodzieży chowanie” Autorem tych słów jest Kanclerz Jan Sariusz Zamoyski , założyciel Zamościa. Padły przeszło 400 lat temu. Jak bardzo są aktualne dzisiaj, nie trzeba tłumaczyć. Wyraznie to widać po części społeczeństwa, które zatraciło własną tożsamość. Pomimo okupacji sowieckiej i działania na szkodę Polski „totalnej opozycji”, wśród młodego pokolenia odradza się na szczęście patriotyzm i miłość do Ojczyzny. Wcale się nie dziwię tym co siedzieli- to nie ich hymn. To są osoby polskojęzyczne a nie Polacy. Zerwali by się na równe nogi na dzwięki hymnu Unii.

   • Przykład idzie z góry. Broszka wraz z Adrianem pokazują jak można traktować prawo. Jarosław zawsze dziewica obwinia wszystkich za to, że jest życiową kaleką obrażając wszystkich, którzy mu nie przyklaskują. Piętaszek w komunie kradł. Prezes TVPis wygwizdany mówi, że to aplauz. Towarzysz Piotrowicz tworzy ustawy. A to, że na forum ONZ porusza się kwestie praworządności w Polsce to sukces, pomimo zastrzeżeń wielu państw. Wycina się puszczę wpisaną na listę UNESCO, która przetrwałą nawet eksploatację przez III rzeszę.

    Bareja by tego nie wymyślił, w czym przyszło nam żyć.

 4. cóż, widać komuś marzy się się wojna… tylko dziś to wygląda zupełnie inaczej… wystarczy wyłączyć prąd i tego kraju już nie ma, a dla Rosjan którymi tak mitycznie nas się straszy to dzień góra dwa dni marszu w razie niepogody.

  • nikt tu ruskich nie zaprasza – niech pilnują w własnej zagrody

   • Nie dajcie się wrobić!

    Rosja jest dziś w Polsce chłopcem do bicia, żeby odwrócić głupszej części społeczeństwa uwagę od cichego korpo-żydowskiego rozbioru Polski.
    Natomiast wszędzie tam, gdzie wchodzą wojska USraela (są już w Polsce), tam najczęściej leje się krew. Młodzi, NIE dajcie się wrobić – informacje są fałszowane przez sprostytuowane media, szczują nas. Zydohamerykańce zrobią nam wojnę z Rosją – ale polską krwią, i na polskiej ziemi.
    Tak, to sprzedajne polskojęzyczne bydło polityczne sterowane w Tel-Avivie i USraelu robią ze społeczeństwa mięso armatnie.

    • Rozbiór Polski zaczął się w 89 roku przy okrągłym stole i trwałby do dziś, gdyby Polacy nie pokazali środkowego palca ” totalnej opozycji „.Teraz należ się skupić na odzyskaniu tego co zagrabili i przestać dawać się doić Unii. Wolałbyś sowietów zamiast wojsk amerykańskich? Już byli, od 45. Kto steruje Szechterem i Hajką z wa-wy? Ilu polaków siedzi w kieszeni Sorosa?. Wracaj na łonet siać propagandę.

     • Ja pierdziele, jak można pisać takie bzdury

     • Prawda w oczy kole. Ty odstaw TVNiedorozwój, Szechter Zeitung, bo ci do reszty się mózg zlasuje. Jak widać, przesiadywanie na łonecie też wybitnie ci nie służy. Samodzielne myślenie nie boli, spróbuj a poczujesz się lepiej.

     • Ty weź się do roboty lepiej zamiast pisać farmazony, a myślenie zostaw innym, bo jak widać nie za bardzo ci to wychodzi

     • Polskę rozebrał i rozkradł na przestrzeni lat kościół, który jest największym zdrajcą i krwiopijcą od czasów zaborów!!

 5. naprawdę mi przykro patrzeć jak pieniądze z naszych podatków idą na zaspokajanie czyiś chorych urojeń… szkoda pieniędzy, czasu i tych młodych chłopaków. Kiedyś było ORMO i walczyło z wrogami ludu a teraz WOT i nie wiadomo z kim będzie walczyć. Drugim sortem, nie Panami, nie Polkami czy może z Putinem ??

  • ana nie organizuj czasu innym ludziom, którzy sami wolą zadecydować co z nim zrobią, ponieważ nie jest to obowiązkowa służba. Poza tym poczytaj jakie są cele i zadania WOT to będziesz wiedziała, bo takie „chore urojenia” mogą być Ci bardziej bliskie niż wielu krajom, które posiadają tego typu jednostki.

 6. Patryjoci za 450 złotych miesięcznie. A jak pokazuje historia naszego kraju, to i tak bez pospolitego ruszenia wojsko niewiele może zdziałać.

Z kraju