Czwartek, 25 kwietnia 202425/04/2024
690 680 960
690 680 960

Lubelski ksiądz walczył z Marszem Równości. Jego fundacja otrzymała od resortu Przemysława Czarnka milion zł na zakup apartamentu (zdjęcia)

Fundacja pod Damaszkiem z Lublina otrzymała ministerialne pieniądze na zakup lokalu w nowo powstającym budynku przy ul. Sowińskiego. Nie spodobało się to politykom opozycji i w tej sprawie poseł Michał Krawczyk zwołał dzisiaj konferencję prasową, podczas której skrytykował ten sposób wydawania publicznych pieniędzy, a także zapowiedział kontrolę Fundacji.

We wtorek dziennikarze stacji TVN ujawnili, iż Ministerstwo Edukacji i Nauki, którym kieruje pochodzący z Lublina Przemysław Czarnek, przekazało wielomilionowe dotacje na budowę lub nabycie willi, apartamentów lub działek budowlanych. Wszystkie z organizacji, które otrzymały na ten cel środki, są powiązane z Prawem i Sprawiedliwością, kościołem katolickim oraz harcerstwem. Łącznie na ten cel resort przeznaczył 40 milionów złotych. Wszystko w ramach konkursu pn. „Rozwój potencjału infrastrukturalnego podmiotów wspierających system oświaty i wychowania”.

Co ważne, jak wynika z dokumentacji konkursowej, organizacje po minimum pięciu latach będą mogły przeznaczyć uzyskane w ten sposób nieruchomości na cele komercyjne lub nawet sprzedać je z zyskiem. Cały program nazwano prześmiewczo „Willa plus” lub „Nieruchomości Czarnek i Wspólnicy”.

Na liście znajduje się lubelska Fundacja pod Damaszkiem, która otrzymała ponad mln zł. Stoi za nią ks. Mirosław Matuszny. Jak wskazano na jej stronie internetowej, jej misją jest hasło „W służbie miłości i rodziny”. Głównymi celami fundacji jest m.in. wspieranie parafii rzymskokatolickich; popularyzowanie i promowanie nauczania Kościoła Katolickiego w Polsce; promowanie postaw społecznych zgodnych z prawem naturalnych czy też wspierania rodziny i rodzicielstwa oraz działania na rzecz przeciwdziałania patologiom społecznym.

Z kolei ks. Mirosław Matuszny zasłynął, kiedy w 2018 roku, jeszcze jako proboszcz Parafii pw. Nawrócenia św. Pawła, aktywnie uczestniczył w internetowej dyskusji na temat organizowanego w mieście Marszu Równości. We wpisach duchownego pojawiały się takie hasła jak „tęczowi terroryści”, „tęczowe zepsucie”, „Wstydem jest milczeć, gdy sodomici wylegają na ulice. Wszak to godzina próby dla każdego normalnego człowieka, ostatni być może moment, aby przeciwstawić się publicznej demoralizacji i tęczowemu zepsuciu”, „Co wy możecie wiedzieć o moralności, jak chłopa od baby nie odróżniacie” czy też, że „stosunki homoseksualne są zboczeniem” oraz „Tu jest Polska, nie Bruksela, tu się zboczeń nie popiera”.

Wszystko to można było znaleźć w komentarzach do nagrania pn.”Obnoszenie się ze swoją seksualnością na ulicy jest po prostu obrzydliwe”, jakie zamieścił w mediach społecznościowych ówczesny wojewoda lubelski, jakim był właśnie Przemysław Czarnek. Z resztą ks. Mirosław Matuszny nie ukrywał w rozmowach z dziennikarzami, iż chciał przede wszystkim podziękować wojewodzie za jego sprzeciw wobec organizacji Marszu Równości w Lublinie.

Środki, jakie Fundacja pod Damaszkiem otrzymała z Ministerstwa Edukacji i Nauki mają zostać przeznaczone na zakup apartamentu przy ul. Sowińskiego w Lublinie. Powstaje tam nowoczesny 7-kondygnacyjny budynek, w którym przewidziano 77 mieszkań oraz 5 lokali użytkowych. Wszystko o wysokim standardzie i jakości wykończenia, z dopracowanymi detalami i dbałością o każdy szczegół – to cechy wyróżniające tę inwestycję.

Jak reklamuje developer, jest to idealna inwestycja dla ludzi, którzy cenią sobie wysoki standard, komfort i nowoczesny styl. Mieszkania na ostatnim piętrze budynku, kuszą niezwykłym widokiem na zielone tereny ulicy Głębokiej. Na niższych kondygnacjach budynku zaprojektowane zostały kameralne loggie. Kompaktowa, dobrze zaprojektowana przestrzeń dostępnych mieszkań, zapewni komfort mieszkania nawet najbardziej wymagającym klientom. Bardzo ważnym elementem będą wygodne i funkcjonalne przestrzenie wspólne.

W sprawie zakupu przez Fundację apartamentu przy ul. Sowińskiego odniósł się poseł z Lublina Michał Krawczyk, który w środę przed południem zwołał konferencję prasową, w pobliżu wspomnianej budowy budynku mieszkalnego.

– Wczoraj media obiegła bulwersująca informacja, o tym w jaki sposób i przede wszystkim komu, minister Czarnek przyznaje miliony złotych z publicznych pieniędzy. W wyniku kontroli posłanek KO wyszły na jaw informacje dotyczące tego komu Ministerstwo Edukacji przekazało 40 mln złotych. W tym, co jest najbardziej bulwersujące, 12 podmiotów dostało finansowanie zakupu nieruchomości. To są podmioty bardzo często skrajnie prawicowe, skrajnie konserwatywne,  bardzo mocno ideowo związane z poglądami ministra Przemysława Czarnka. Ale to są także podmioty, które są osobowo i organizacyjnie związane z działaczkami PiS-u – powiedział Michał Krawczyk.

Następnie poseł skupił się na tym, jakie ostatnio fundusze otrzymała Fundacja pod Damaszkiem zarejestrowana w Lublinie. Zaznaczył, że otrzymała ona 1 mln złotych na zakup lokalu w budynku przy ul. Sowińskiego. Pieniądze te zostały przyznane przez ministra Przemysława Czarnka na zakup biura, wyjaśniał Michał Krawczyk. Następnie poseł porównał cenę tego lokalu, z cenami innych, dostępnych na lubelskim rynku, zaznaczając, że podobne lokale są tańsze.

– To biuro, w tym budynku, będzie kosztować polskiego podatnika, bo przecież pan minister Czarnek nie rozdaje pieniędzy prywatnych, 1 mln złotych za 88 metrów kwadratowych. Czyli 11 360 zł za metr kwadratowy biura – dodał poseł.

Michał Krawczyk następnie przekazał, że nie znalazł na stronie wspomnianej Fundacji dokumentów, z których można by się dowiedzieć, że zajmuje się ona działalnością oświatową i wychowaniem. Skupił się również na osobie przewodniczącego rady tej Fundacji, czyli ks. Mirosławie Matusznym.

– To jest ksiądz, którego arcybiskup Stanisław Budzik przeniósł, jak mówi się nieoficjalnie, za karę, za jego działania które podejmował w Lublinie do parafii do pobliskiego Snopkowa. Ks. Mirosław Matuszny wsławił się tym, że ubliżał osobom LGBT. Wsławił się tym, że walczył z pandemią koronawirusa maszerując przez miasto z relikwiami świętego Antoniego. Jest z tego sławny, że w jego mszach uczestniczy bardzo znana w Polsce osoba i przyjeżdża specjalnie na msze do Lublina i Snopkowa, Kaja Godek. Im więcej czytam o działalności Fundacji, tym coraz bardziej jeżą mi się włosy na głowie. Na stronie Fundacji pod Damaszkiem nie znalazłem ani sprawozdania finansowego, z poprzedniego roku i z lat ubiegłych. Nie znalazłem sprawozdania z działalności tej Fundacji. Jedyne co można wyczytać, to są pojedyncze działania, które są na Facebooku i na stronie internetowej bardzo, bardzo skromne. Mam nadzieję, że ta Fundacja, skoro dostała milion złotych z publicznych pieniędzy na zakup lokalu w tym luksusowym apartamentowcu, to prowadzi bogatą działalność, ale na stronie internetowej nie ma takiej informacji – mówił Michał Krawczyk.

Poseł zaznaczył, że zwróci się do Fundacji pod Damaszkiem o udostępnienie do publicznej wiadomości informacji, o których wspomniał. Jak ustaliliśmy, nie jest to pierwsza rządowa dotacja dla Fundacji pod Damaszkiem. Wcześniej uzyskała ona wsparcie m.in. z Państwowego Funduszu Rozwoju.

Lubelski ksiądz walczył z Marszem Równości. Jego fundacja otrzymała od resortu Przemysława Czarnka milion zł na zakup apartamentu (zdjęcia)

Lubelski ksiądz walczył z Marszem Równości. Jego fundacja otrzymała od resortu Przemysława Czarnka milion zł na zakup apartamentu (zdjęcia)

Lubelski ksiądz walczył z Marszem Równości. Jego fundacja otrzymała od resortu Przemysława Czarnka milion zł na zakup apartamentu (zdjęcia)

(fot. lublin112.pl)

71 komentarzy

 1. Kontrola powinna objąć wszystkie fundację do tego niech zgłosi fundację „czeciej osoby w panstwie” jak to mówi nasz Marszałek Senatu Grocki. Skoro mają być kontrolę to kontrolujmy wszystkie i kawę na ławę beż wyjatkow

 2. Ostatni sprawiedliwy

  A co księża wiedzą o rodzinie?! Chyba jak ich na kasę doić chodź większość ma kochanki i dzieci a 2 część zabawia się z nieletnimi pewnie nikt nie jest święty ale Ci są tak pełni obłudy że gorzej niż tęczówki!

  • Darek Izydorczyk

   Jak to co wiedzą o rodzinie? Chyba nikt nie ma tylu „kuzynek” co przeciętny ksiądz. 🙂

 3. Prawidłowe zachowania należy czasem nagradzać,nie widzę w tym nic złego.

  • to wynagradzaj ze swoich … pieniadze na edukację powinny być wydane zgodnie z przeznaczeniem na szkoły, uczniów i nauczycieli a nie pasibrzuchów i leniów

 4. Przecież jak Matuszny był proboszczem w parafii w Lublinie to tylko wycieczki organizował ze swoją rodzinną fundacją a o kościół w ogóle nie dbał. Dopiero nowy proboszcz robi remont tego przybytku. Za Matusznego nic nie było i na nic nie było „piniędzy”. Ale za to non stop były fotografie przy sypiącym się ogrodzeniu kościoła i zbiórki na jego naprawę, która nie mogła dojść do skutku. A także plany stawiania bloczków czy kamienic przy ul. Dolnej Marii Panny na bliżej nieokreślone cele gdzie również „prosił” o pieniążki w trakcie prowadzonych zbiórek. Nawet były kiedyś artykuły na ten temat w Dzienniku Wschodnim. Faktem jest że Matuszny był kiepskim proboszczem bo w ogóle nie dbał o kościół Św.Pawła i zapuścił go okrutnie. Za to codziennie biegał do pewnego biura podróży po nowe trasy wycieczek już nie wspominając co na koniec zrobił ze stroną internetową parafii z której odchodził o tym też lokalna prasa pisała. A teraz „apartamenta” za grube pieniądze fundacyja nabywa ale żenada.

  • statut fundacji

   „ngc” – wystarczy złożyć wizytę na internetowej stronie wspomnianej fundacji.
   Wycieczki są nadal.
   A adres fundacji to adres parafii.

   Ale innym również polecam wizytę na stronie tej fundacji i otworzenie pliku ze Statutem Fundacji.
   Jako przedmiot działalności znajdziemy między innymi:
   – Działalność agencji turystycznych
   – Wynajem i zarządzanie nieruchomościami własnymi lub dzierżawionymi
   – Restauracje i inne stałe placówki gastronomiczne
   – Pozostała działalność rozrywkowa i rekreacyjna
   – Działalność wesołych miasteczek i parków rozrywki
   Jakież to ciekawe 🙂
   Wszystko do sprawdzenia, wystarczy tylko chcieć i zapoznać się z informacjami, które fundacja musi umieścić.
   Oczywiście w statucie nie ma nic na temat LGTB czy tez innych podobnych rzeczy.
   Miłej lektury i oczywiście jeśli ktoś ma ochotę to jest tam również podane konto bankowe.
   Nic mi do waszych pieniędzy tylko może warto w szczegółach dowiedzieć się komu i na co wpłacacie pieniądze.

   • Czyli ten sam proceder ksiądz uprawia co w poprzedniej parafii z wykorzystaniem mienia i środków na cele fundacji, które to powinny wyłącznie służyć dla lokalnych parafian, jak miało to miejsce za jego poprzednika. To zły biznesmen nie ksiądz. Biskup powinien go odsunąć od prowadzenia posługi bo się do tego jak widać nie nadaje, wstyd.

 5. Brawo Panie Ministrze ! Tak trzymać .

  • Popieram! Brawo, więcej kasy dla swoich, więcej przekrętów, tak po katolicku! Brawo!

 6. knurze zapomniałeś o konstytucji ,że bredzisz — do chlewa nie w ministry

  • Do kogo ta ordynarna mowa? I ty innych wyganiasz do chlewa… Przy okazji, przydałoby się też, żeby wypowiedź była prawdziwa i coś wnosiąl.

 7. I ma ksiądz racje tęczowa zarazę i tych zboczeńców trzeba nazywać po imieniu

 8. pejsbukowy lanser chyba się opił wody z zalewu

 9. PIS=ZŁODZIEJE

 10. a krawczyk zapomniał o GÓRKACH CZECHOWSKICH ? coś temu pajacowi padło na głowe

Z kraju