690 680 960

Lubelscy strażacy mają coraz lepiej wyszkolonych nurków (zdjęcia)

Strażacy z lubelskiej Specjalistycznej Grupy Wodno-Nurkowej zakończyli szkolenie w województwie zachodniopomorskim. Od ich sprawności zależy bowiem życie osób, które wpadły do wody i potrzebują pomocy.

W Krajowym Ośrodku Szkolenia w Zakresie Ratownictwa Wodnego w Bornem Sulinowie zorganizowany został kurs młodszego nurka, w którym uczestniczyli lubelscy strażacy. Na co dzień służą oni w Jednostce Ratowniczo-Gaśniczej nr 4, gdzie zlokalizowana jest Specjalistyczna Grupa Wodno-Nurkowa. Wchodzący w jej skład ratownicy biorą udział w akcjach na terenie całego województwa. Wyjeżdżają zarówno do osób tonących, jak też do poszukiwania tych, którzy już utonęli. Wbrew pozorom, mają co robić cały rok, gdyż tego typu zdarzeń nie brakuje nawet zimą.

Szkolenie trwało blisko dwa tygodnie i składało się z części zarówno teoretycznej, jak też praktycznej. W tym czasie kandydaci na młodszych nurków pod czujnym okiem instruktorów uczyli się wykonywać prace pod wodą na głębokości do 20 m. Uczestnicy uczyli się przeszukiwania obiektów znajdujących się pod wodą, posługiwania się narzędziami hydraulicznymi, wydobywania zatopionych obiektów, a także przeprowadzania akcji ratowniczych na powierzchni i pod powierzchnią wody.

W tym samym czasie odbywało się szkolenie dla kierujących pracami podwodnymi. Uczestnikami tego kursu byli nurkowie z dużym stażem, którzy zdobywali wiedzę na temat organizacji prac podwodnych. Uczyli się również dowodzenia ekipą nurków w trakcie akcji związanych z ratownictwem wodnym. W całości brało udział trzech lubelskich strażaków. Wszyscy z powodzeniem zakończyli szkolenia.

(fot. KM PSP Lublin)

Komentarze wyłączone

Kursy walut

  • USD 4.348zł 0.51%
  • GBP 5.3595zł -0.03%
  • EUR 4.7089zł -0.15%
  • CHF 4.6918zł -0.29%

Polub nas