Czwartek, 30 maja 202430/05/2024
690 680 960
690 680 960

Los zwierząt zimą jest szczególnie trudny. Jeśli widzisz, że zwierzęciu dzieje się krzywda – reaguj

Ujemne temperatury oraz śnieg to zagrożenie dla zdrowia i życia zwierząt żyjących w nieodpowiednich warunkach. Najtrudniej jest przetrwać psom żyjącym na uwięzi, często bez możliwości schronienia się przed warunkami atmosferycznymi, pozostawionym samym sobie bez pożywienia, z lodem zamiast wody. Grożą im liczne odmrożenia, hipotermia a nawet śmierć.

Twój pies świadczy o Tobie

To Twoja sprawa i obowiązek, żeby zadbać o swojego psa. Szczególnie teraz, kiedy na dworze pada deszcz, śnieg i panuje chłód, zwróć uwagę na warunki, w jakich utrzymujesz swoje zwierzę. Zimą zwierzę jest narażone na hipotermię, odmrożenia, a nawet śmierć.

Twoim obowiązkiem i zwykłą przyzwoitością jest zapewnić zwierzęciu ciepłe schronienie, pożywienie, dostęp do wody oraz opiekę.

Jeśli Twoje zwierzę przebywa na zewnątrz, zapewnij mu ciepłe schronienie. Niech pomieszczenie chroni przed wiatrem i zimnem. Jeśli pies przebywa w budzie, musi być ona szczelna. Możesz ją ocieplić np. styropianem czy płytą OSB. Ustaw budę na palecie, to odizoluje ją od podłoża. Koniecznie włóż do niej słomę, sprawdzi się to lepiej niż koce czy inne materiały, które przemoczone są bezużyteczne.

Pies powinien mieć stały dostęp do wody. Jeśli temperatury są ujemne i woda zamarza, trzeba wymieniać ją częściej. Możesz dodać do wody trochę oleju i podać ją ciepłą (nie gorącą!) – wtedy wolniej zamarznie. Pamiętaj także o zapewnieniu zwierzęciu ciepłego pożywienia.

Zdejmij łańcuch! Ruch pozwala się ogrzać. Zapobiega też chorobom stawów, które są bardzo bolesne. Zapewnij zwierzęciu bezpieczne miejsce do życia i swobodnego ruchu.

Zwierzęta mają swoje prawa

Niezapewnienie odpowiedniego pomieszczenia chroniącego zwierzę przed wpływem warunków atmosferycznych oraz stałego dostępu do wody zdatnej do picia jest wykroczeniem. Grozi za ten czyn kara aresztu albo grzywny (art. 37 ust. 1 w zw. z art. 9 ust. 1 ustawy o ochronie zwierząt).

Jeżeli na stałe utrzymujesz zwierzę w warunkach zagrażających jego zdrowiu, a nawet życiu lub powodujących cierpienie – jest to przestępstwo znęcania się nad zwierzęciem. Grozi za ten czyn kara pozbawienia wolności do lat 3 (art. 35 ust. 1A w zw. z art. 6 ust. 2 pkt. 17 i 19 ustawy o ochronie zwierząt).

Zabrania się trzymania zwierząt domowych na uwięzi w sposób stały dłużej niż 12 godzin w ciągu doby lub powodujący u nich uszkodzenie ciała, lub cierpienie oraz niezapewniający możliwości niezbędnego ruchu. Długość uwięzi nie może być krótsza niż 3 m. Naruszenie tego przepisu stanowi wykroczenie (art. 37 ust. 1 u.o.z.).

Jeśli widzisz, że zwierzęciu dzieje się krzywda – reaguj. Jest wiele możliwości pomocy zwierzęciu. Spróbuj porozmawiać z sąsiadem, udostępnij film dalej, jeśli to nie pomoże, zawiadom lokalną organizację lub Policję.

Los zwierząt zimą jest szczególnie trudny. Jeśli widzisz, że zwierzęciu dzieje się krzywda – reaguj

(Źródło: fundacjazwierz.org)

28 komentarzy

 1. Henio z fan clubu wzajemnej adoracji

  Te wspomniane lokalne organizację, bardziej i chętniej zajmują się praniem brudnych pieniędzy niż pomocą komukolwiek.

  • Henio ma rację.

   • Dziadek Józek (75 wiosen) ze "slamsowa"

    Popieram. Mam złe doświadczenia z takimi „organizacjami lokalnymi”.
    Przed dwoma laty w potrzebie obdzwoniłem kilka takich „organizacji lokalnych”.
    Pomocy żadnej.

    • A ja mam dobre skojarzenia z Fundacją Animals na Kalinowszczyźnie w Lublinie bardzo mi pomogła w opiece nad psem potrzebującym pomocy.

     • Widocznie dobrze trafiłaś, nie wszyscy chcą tak robić jak jest zapisane w ich Statucie.
      Większości zależy na lansie, pokazaniu „dobrej twarzy” do kamery, obiektywu..

  • HENIO:

   Zniesławienie (pomówienie, obmówienie, oszczerstwo) jest przestępstwem opisanym w art. 212 kodeksu karnego. Wedle tego przepisu odpowiedzialności karnej podlega ten, kto pomawia inną osobę, grupę osób, instytucję, osobę prawną lub jednostkę organizacyjną nieposiadającą osobowości prawnej o takie postępowanie lub właściwości, które mogą poniżyć ją w opinii publicznej bądź też narazić na utratę zaufania niezbędnego dla danego stanowiska, zawodu lub rodzaju działalności.

   • Wszystkie fundacje powinny być zlikwidowane.

   • Dziadek Józek (75 wiosen) ze "slamsowa"

    Na to co napisałem mam dowody, (mógłbym tu nawet nazwiskami, ale RODO nie pozwala), ale jak się ktoś czuje obrażony, poniżony … do sądów wolna droga
    Pamiętaj tylko, że to na skarżącym ciąży obowiązek udowodnienia prawdy

 2. Tak pewnie…

 3. Kiedyś mrozy po minus 35 psy na łańcuchu żaden pies nigdy nie zdechł z zimna i psy dożywały do 25 lat teraz jak słyszę takie bzdury że psy w schroniskach marzną bo raptem -10 to mnie krew zalewa z głupoty ludzkiej.

  • Chłopy nigdy nie wytłumaczysz to ma zabetonowany łeb.

  • Jak temperatura spadała do -40 to od razu czas życia wydłużał się do 35 lat. Kiedyś to było… Szczególnie w baśniach wąsatych wujków Mirków.

 4. Plebanie takie wielkie i ciepłe to może tam zanosić potrzebujące zwierzęta?

 5. To tylko zwierzenta kogo obchodzą zwierzenta tysiące uchodźców zamarza dziennie na granicy z białorusią im trzeba pomuc a tusk nie chce ich wpuścić Włączcie [***] to dowiecie się wiecej

  • Czy to pan Tusk zapraszał ich a białoruską granicę ?
   Jak ci ich żal, jedź tam i „przytul” kilku do swojego M w boku.

  • A kto im kazał tam jechać
   mają bliżej siebie bogate,ciepłe kraje np Arabię Saudyjską

 6. Myślę, że to co nas otacza zrobiło okropną rzecz. Zabiło w człowieku człowieka.
  'Zwierzęta w ogrodzie patrzyły to na świnię, to na człowieka, potem znów na świnię i na człowieka, ale nikt już nie mógł się połapać, kto jest kim.’

  • Mnie też to otacza…
   Jednak wychodząc z prostego założenia, że: jak zwierzę nie ma domu, to wcale nie znaczy, że ma chodzić głodne, od kilkunastu lat za własne emeryckie pieniądze dokarmiam stadko (7-10) dzikich kotów na ROD Miłek.
   Miałem „zgrzyty” z panią prezes, ale przy pomocy Ustawy o ochronie zwierząt zmieniła zdanie i nie wysyła mi upomnień i nie grozi wydaleniem z szeregów działkowców.
   Pozdrawiam pai Bożenno.

   • Zabierz te koty do swojego domu i nie śmieć tym chlebem spleśniałym.

    • A znasz powiedzenie: ” I bez księdza wiedzą kiedy niedziela jest” ?
     W domu mam 5 kotów, które trafiły do nie wielkiej potrzebie i zostały.

 7. Ostatnio nabyłem kabel grzewczy do ogrzewania rur zimą z OLXa i psom na dworze sprawdza się elegancko. Jak ktoś ma trochę przedłużacza i nie żal mu 20Watów to chyba najszybszy sposób na ogrzewanie

 8. Zwierzęta nie mają żadnych praw!!!Nie mają prawa do urlopu macierzyńskiego,500+,bezplatnego leczenia .Dorosłe nie mają praw wyborczych ani czynnych ani biernych nie mogą głosować .Żadne zwierzę w zależności od gatunku nie może ryknąć na prawicę beknąć na lewicę czy zarżeć na centrum .Żaden buhaj ,knur, osioł czy baran nie może kandydować na prezydenta mimo to ze ten ostatni ma największą siłę przebicia

Dodaj komentarz