Wtorek, 23 kwietnia 202423/04/2024
690 680 960
690 680 960

Lipy przy drodze zagrażają kierowcom. Drogowcy wytną ponad tysiąc drzew

Drogowcy zaplanowali wycinkę ponad tysiąca drzew rosnących przy drogach wojewódzkich. Część z nich stanowi zagrożenie dla kierowców, inne są uschnięte lub uszkodzone.

Kolejne drzewa rosnące przy drogach wojewódzkich pójdą w tym roku pod topór. Zarząd Dróg Wojewódzkich w Lublinie ogłosił właśnie przetarg na wycięcie ponad stu z nich w samym powiecie lubelskim. Są to głównie okazy uschnięte, uszkodzone oraz takie, które zagrażają bezpieczeństwu ruchu drogowego. Wykonawca będzie musiał się śpieszyć, gdyż zgodnie z przepisami, prace trzeba wykonać do końca lutego. Chodzi tu o wycinkę drzew, gdyż na wywiezienie pozyskanego drewna oraz uprzątnięcie pasa drogowego z gałęzi będzie miał czas do końca marca.

Drzewa przeznaczone do wycinki oznakowane zostały farbą koloru niebieskiego. Wśród nich jest cały przekrój gatunków: lipa, sosna, topola, jabłoń, orzech włoski, czereśnia, klon, głóg, jesion, kasztanowiec, grab, jarząb, modrzew, jawor, osika, grusza oraz olcha. Łącznie do wycięcia są 102 drzewa. Najwięcej, gdyż 21 szt. przy drodze wojewódzkiej nr 809 Lublin – Krasienin. Przy drodze nr 842 Rudnik – Wysokie przeznaczono do wycinki 17 drzew, przy drodze nr 834 Bełżyce – Stara Wieś 15 drzew, przy drodze nr 835 Lublin – Biłgoraj 14, przy drodze nr 833 Chodel – Kraśnik 13, przy drodze nr 830 Lublin – Nałęczów 10, przy drodze nr 747 Chodel – Konopnica i 836 Bychawa – Kol. Kębłów po 5 oraz dwa drzewa przy przy drodze nr 827 Sadurki – Bełżyce.

O ile część drzew jest uschniętych czy też ma uszkodzone pnie, to wiele z nich zagraża bezpieczeństwu ruchu. Z tego właśnie powodu zostanie wycięte część Alei Kasztanowej przy drodze nr 809 Lublin – Krasienin. Kilka drzew zniknie też z Alei Lipowej przy tej samej drodze. To samo czeka również Aleję Lipową w Tomaszowicach przy drodze nr 830 Lublin – Nałęczów, z której ubędzie osiem drzew.

Kolejne drzewa będą wycinane w innych częściach województwa. Łącznie 373 szt. drzew rosnących w pasach drogowych, przeznaczono do wycinki w rejonie Hrubieszowa. Znajdują się one przy drogach wojewódzkich nr 816, 844, 850, 852 oraz 865. Kolejnych 312 drzew wyciętych ma zostać w obwodach drogowych Janów Podlaski i Łuków. W tym przypadku chodzi o drogi wojewódzkie nr: 698 – 48 szt. drzew, 811 – 59 szt. drzew, 812 – 90 szt. drzew, 803 – 5 szt., 806 – 21 szt., 807 – 24 szt., 808 – 1 szt. oraz 813 – 64 szt. Podobne wycinki prowadzone będą w rejonie Zamościa, Parczewa czy też Chełma.

(fot. archiwum)
2017-01-25 00:20:30

30 komentarzy

  1. Czytałem wyniki badań z któregoś kraju Zachodniej Europy, które mówiły, że poprawa jakości drogi i infrastruktury wokół niej (czyli likwidacja miejsc potencjalnie kolizyjnych, przejścia przeniesione na kładki czy właśnie wycinka drzew w pasie drogowym szybko spowodowały że średnia prędkość pojazdów wzrosła (przy ograniczeniach wynikających ze znaków bez zmian). Ma to dwa skutki. Dla kierowców np. wypadających z drogi (często z powodu nadmiernej prędkości) kończy się to w miarę małymi szkodami (brak drzew i innych barier), z drugiej strony jadące ze zwiększoną prędkością autu uderzające w pojazd z naprzeciwka powoduje duże zagrożenie.
    Po prostu gładka równa droga daje złudzenie większego bezpieczeństwa co prowadzi z kolej do mocniejszego ciśnięcia na gaz.

  2. W Polsce w ostatnim dziesięcioleciu powierzchnia lasów wzrosła o ok 30%. Więc nie gadaj cie ze potrzebne są one przy drogach bo zobaczcie ile jest przy nich krzyży. Co do smogu to jest to nagonka na wyciągnięcie pieniędzy bo 30 lat temu kopciły gierkowe fabryki, domy nieocieplone okna nieszczelne pal ono węgla na potęgę. Zobaczycie że wprowadzą nalepki na auta za kasę i już nie będzie problemu. DRZEWA DO LASU. A kto mówi że to barbarzyństwo to niech pokaże ile 50 letnich spruchniałych drzew ma koło domu. Drzewo rośnie na budulec i opał a ludzie robią z nich „pomniki” śmiech.

  3. O 3 % pomyłka w poprzednim poście

  4. Hołowczyc pewnie jest dumny. Trzeba teraz wystrzelać całą zwierzynę leśną, bo też zagraża kierowcom.

  5. A wiadomo kto i dlaczego zrobił taką rzeź drzew przy Tatarówce? (Droga 2264L Las Konopnicki – Zemborzyce)

  6. Proponuję wyciąć las w Dąbrowie na trasie Lublin-Prawiedniki. Nie ma gdzie wiać, kiedy książęta jadą.

Z kraju