Czwartek, 25 kwietnia 202425/04/2024
690 680 960
690 680 960

Licznik cofnięty o blisko 50 tys. kilometrów. Prokurator zadecydował o zabezpieczeniu pojazdu

W trakcie kontroli jednego z pojazdów w Poniatowej policjanci ujawnili niezgodność związaną ze wskazaniami licznika. Pojazd decyzją prokuratora został zabezpieczony, trwa ustalanie w jakich okolicznościach doszło do rozbieżności.

W niedzielę wieczorem na terenie Poniatowej policjanci zatrzymali do kontroli pojazd marki Audi. Jak się okazało w trakcie sprawdzania stanu licznika pojazdu, jego wskazania znacząco odbiegały od wartości znajdujących w się w systemie Centralnej Ewidencji Pojazdów i Kierowców. Różnica wskazań drogomierza wynosiła blisko 50 tysięcy kilometrów.

Prokurator zdecydował o zabezpieczeniu pojazdu. W trakcie prowadzonego postępowania policjanci będą wyjaśniać przyczyny rozbieżności wskazania drogomierza i wartości ustalonej w systemie.

Za przestępstwo dotyczące zmiany wskazania drogomierza lub ingerencję w prawidłowość jego pomiaru, sprawcy grozi kara do 5 lat pozbawienia wolności. Dotyczy to wykonawcy i zleceniodawcy. Dodatkowo, mandat do 3000 złotych dostaniemy, gdy wymienimy licznik i nie zgłosimy tego w stacji kontroli pojazdów.

(fot. pixabay.com – ilustracyjne)

24 komentarze

  1. Prawidłowo. Przedmiot oszustwa zezłomować, ewentualnie zlicytować. Nikomu przypadkiem się licznik nie cofa. Ciekawe jaki odsetek sprowadzonych gruzów ma realny przebieg. 5, 10% tego złomu, czy może więcej?

    • Tak jest! No chyba że się policjantowi paluszek omsknie przy wpisywaniu licznika podczas kontroli drogowej i np wpisze za dużo… A potem przy następnej kontroli trach prokurator, dochodzenie i Franio prowadzący licytację…

      • Masz prawo sprawdzić i zweryfikować co policjant spisuje z twojego licznika.

        • Ha Ha Ha Przykład – kontrola przy przebiegu 11250 wpis 17250. Policja przyznaje się do pomyłki ale nie wie jak to wycofać lub poprawić odsyłają co CEPiK. W styczniu ubezpieczenie i kolejny wpis oczywiście mniejszy przebieg. Ciekawe kto przyjedzie z automatu: Policja (przyznaje sie do błędu) Inspekcja czy od razu prokurator?

          • no już tak było ostatnio typ firmowym autem jechał i policjant o 1000km źle przebieg spisał, pech chciał że kilka dni później przegląd trzeba było robić, a na liczniku mniej km niż policjant spisał, i co dalej, oczywiście nikt nie przewidywał takiego zdarzenia, typ ma problem bo przecież policjant się mógł pomylić, ale nikt tego nie może cofnąć, a żeby było legalnie powinien ten gość pojechać do typa co zajmuje się cofaniem liczników, i o 1000km zmienić stan licznika, to nam dała PISOWSKA ustawa.

    • Skończ już komentować, idioto.

  2. Straszne nieporozumienie,kazdy mieszkaniec miast i wsi posiadający 1,9 tdi wie że pojazd staje się coraz młodszy,ubywa km na drogomierzu,na stacjach benzynowych trzeba zdawac paliwo.

  3. I chyba najwięcej błędów popełniają policjanci, bo jeszcze nie tak dawno bardzo dużo było spraw jak to trafili na samochód z cofniętym przebiegiem o 2 – 4 tysiące km. Jakoś wątpię by ktokolwiek bawił się w takie cofanie licznika – chyba żeby pozbyć się inspekcji olejowej 😉

    • Wystarczy, że diagnosta źle spisał przebieg a leszcz właściciel nie sprawdził tego, bo martwił się tylko tym, czy pieczątka w dowodzie będzie.

      • dociekliwy trolu pisowski, więcej tych błędów policja robi, co najlepsze, cofasz licznik teraz, zgłaszasz usterkę i wymianę licznika, i spisują ci stal licznika jaki chcesz( jaki masz na nowym liczniku), po tej całej akcji i wprowadzeniu tego przepisy znajomy kupił auto i okazało się że licznik cofniety, i nie było problemu, awaria licznika i wymiana ( choć nic nie ruszane było) licznik stan spisany na nowo, i już pomiar legalny. głupota kpina?? bezmózg robiący przepisy? nazwijcie jak chcecie

  4. Tam to jedno z zagłębi Januszów i chandlarzynów ( nie mylić z handlarzami). Ludkowie, za parę euro można sprawdzić prawie wszystko, podstawa to na umowie pisać przebieg. Do pudła złodziei. Najpewniejsze są auta z USA bo za kilka $ znasz historię auta.

    • „Najpewniejsze są auta z USA bo za kilka $ znasz historię auta.”
      Huahahahhahhahajahahah!!! Huahahahahhahha!
      Najpewniej są to złomy, po szkodzie całkowitej albo zalaniu albo jedno i drugie. Ale są pewne.. pewne jest że coś z nimi nie tak.

  5. Po co cofać akurat ta grupa samochodów dociera się tam gdzie inne grupy samochodów kończą życie pffffff

  6. szanowny „redaktorze” dane zapisywane są w CEP-ie a nie CEPIK-u

    • SI CEPiK obejmuje dwie ewidencje: centralną ewidencję pojazdów (CEP) oraz centralną ewidencję kierowców (CEK). W centralnej ewidencji pojazdów gromadzone są dane o pojazdach zarejestrowanych w Polsce, takie jak: dane pojazdu (na przykład marka, model)

  7. Bo twoja prędkość jest lepsza niż moja...........

    Do Borys Puławy nie kompromintuój się więcej bo mi cię żal Ok? Oky!

  8. widzisz redakcjo i można rzetelnie napisać…

  9. W Polsce handlarze prowadzą działalność misyjną, ba nawet charytatywną. Ponieważ sprzedają auta taniej niż są wystawiane w ogłoszeniach za granicą. Jeżeli samochód jest w dobrym stanie z małym przebiegiem to ma odpowiednią cenę. Dlatego też jeżeli auto jest dobre to będzie zajeździć za granicą, bo przysłowiowy mirek ściągacz nic na nim nie zarobi. Natomiast auta zjeżdżone, albo porozbijane jadą na wschód. Często nawet w ogłoszeniach jest napasane, że ze względu na stan lub przebieg only export. Gdyby za sprawą jakieś magicznej ustawy wyświetlacze nagle zaczęłyby pokazywać prawdziwy nalot to większość Januszy posr**by się widząc, że ich dtiki mają już po 600 lub 800tys przebiegu. Ponieważ kiedy ktoś kupował diesla, który był sporo droższy od droższy, tylko zrobił to dlatego, że robił nim spore przebiegi a nie po to aby pojechać w niedzielę do kościoła. Za granicą średni roczny przebieg to 40 tys kilometrów * 15 lat przysłowiowego tdika = 600tys. Pewien mechanik powiedział kiedyś; do mnie na warsztat przyjeżdżają różne samochody, 5, 10, 15 letnie i starsze. Wszystkie mają jedną wspólna cechę 200 tys przebiegu na liczniku.

  10. >>> Dodatkowo, mandat do 3000 złotych dostaniemy, gdy wymienimy licznik i nie zgłosimy tego w stacji kontroli pojazdów.<<<<… lublin112- a może jakaś podstawa prawna?? bo wg mojej wiedzy to totalna bzdura.

    • Zgodnie z nowelą właścicielowi samochodu, który nie zgłosi w stacji kontroli pojazdów wymiany licznika grozi grzywna do 3 tys. zł.

      • powtórzę- ogarnij się.. nie ma ustawowego terminu na zgłoszenie wymiany licznika. można to zrobić nawet w dniu przeglądu. i nie cytuj jakichś durnych artykułów z googla. tyle.

        • Art. 306a. KK
          Zmiana wskazania drogomierza lub ingerencja w prawidłowość jego pomiaru
          § 1.
          Kto zmienia wskazanie drogomierza pojazdu mechanicznego lub ingeruje w prawidłowość jego pomiaru,
          podlega karze pozbawienia wolności od 3 miesięcy do lat 5.
          § 2.
          Tej samej karze podlega, kto zleca innej osobie wykonanie czynu, o którym mowa w § 1.
          § 3.
          W wypadku mniejszej wagi, sprawca czynu określonego w § 1 lub 2,
          podlega grzywnie, karze ograniczenia wolności albo pozbawienia wolności do lat 2.

          Zalecamy lekturę nie Google, tylko kodeksu karnego.

          Art. 81b. o ruchu drog.
          Obowiązek dokonania odczytu wskazania wymienionego drogomierza
          1.
          Właściciel lub posiadacz pojazdu, pojazdu wolnobieżnego, pojazdu wolnobieżnego wchodzącego w skład kolejki turystycznej lub motoroweru, także niezarejestrowanego, który dokonał wymiany drogomierza, jest obowiązany w terminie 14 dni od dnia wymiany tego drogomierza przedstawić pojazd w stacji kontroli pojazdów w celu dokonania odczytu wskazania drogomierza, o którym mowa w art. 81a wymiana drogomierza zdanie drugie, wraz z jednostką miary. Przepis art. 81 badanie techniczne pojazdu ust. 13 stosuje się odpowiednio.
          2.
          Niedotrzymanie terminu, o którym mowa w ust. 1, nie stanowi podstawy odmowy przez stację kontroli pojazdów dokonania odczytu wskazania drogomierza wraz z jednostką miary.
          3.
          Warunkiem dokonania odczytu, o którym mowa w ust. 1, jest uiszczenie przez właściciela lub posiadacza pojazdu opłaty za dokonanie odczytu wskazania drogomierza wraz z jednostką miary oraz opłaty ewidencyjnej.
          4.
          Maksymalna wysokość opłaty za dokonanie odczytu wskazania drogomierza wraz z jednostką miary nie może przekroczyć 100 zł. Opłata stanowi przychód przedsiębiorcy prowadzącego stację kontroli pojazdów.
          5.
          Czynność, o której mowa w ust. 1, przeprowadza się po złożeniu diagnoście przez właściciela lub posiadacza pojazdu pisemnego oświadczenia o wymianie drogomierza, sporządzonego na urzędowym formularzu. Oświadczenie zawiera:
          1)
          imię i nazwisko składającego oświadczenie;
          2)
          numer PESEL składającego oświadczenie, a w przypadku osoby nieposiadającej numeru PESEL – serię, numer i nazwę dokumentu potwierdzającego tożsamość oraz nazwę państwa, które wydało ten dokument;
          3)
          adres zamieszkania składającego oświadczenie;
          4)
          dane identyfikujące pojazd;
          5)
          datę i przyczynę wymiany drogomierza;
          6)
          oznaczenie miejsca i datę złożenia oświadczenia;
          7)
          klauzulę o treści: „Jestem świadomy odpowiedzialności karnej za złożenie fałszywego oświadczenia.”;
          8)
          czytelny podpis składającego oświadczenie.
          6.
          Oświadczenie, o którym mowa w ust. 5, składa się pod rygorem odpowiedzialności karnej za złożenie fałszywego oświadczenia. Klauzula, o której mowa w ust. 5 pkt 7, zastępuje pouczenie o odpowiedzialności karnej za złożenie fałszywego oświadczenia.
          7.
          Datę i przyczynę wymiany drogomierza stwierdza, na podstawie oświadczenia, o którym mowa w ust. 5, uprawniony diagnosta zatrudniony w stacji kontroli pojazdów.
          8.
          Minister Sprawiedliwości określi, w drodze rozporządzenia:
          1)
          wzór urzędowego formularza oświadczenia właściciela lub posiadacza pojazdu o wymianie drogomierza, mając na uwadze rzetelne dokumentowanie czynności związanych z wymianą drogomierza;
          2)
          organ zobowiązany do przechowywania oświadczenia, o którym mowa w ust. 5, oraz sposób przekazywania tego oświadczenia, mając na uwadze znaczenie tego dokumentu dla gromadzonych informacji o pojeździe.
          9.
          Minister właściwy do spraw transportu określi, w drodze rozporządzenia szczegółowe czynności uprawnionych diagnostów związane z dokonaniem odczytu wskazania drogomierza wraz z jednostką miary oraz wysokość opłaty za dokonanie odczytu wskazania drogomierza wraz z jednostką miary, mając na uwadze konieczność zapewnienia jednolitej procedury w zakresie dokonywania odczytu wskazania drogomierza wraz z jednostką miary, rzetelnego dokumentowania czynności związanych z wymianą drogomierza oraz koszty tych czynności, w tym niezbędny nakład pracy, a także zasady proporcjonalności opłat.

          Jednocześnie przyda się lektura nowelizacji oraz informacji o wysokości grzywien.

Z kraju