Poniedziałek, 20 maja 202420/05/2024
690 680 960
690 680 960

Liczba pojazdów na drogach krajowych spadła nawet o połowę. Drogowcy sprawdzili natężenie ruchu

W związku z rozwojem epidemii koronawirusa w Polsce, wyraźnie zauważalny jest spadek liczby pojazdów na drogach. Pokazują to m.in. dane z zamontowanych przy głównych trasach urządzeń.

Jak wynika z danych pochodzących z zamontowanych przy drogach urządzeń służących do pomiaru ruchu, znacznie zmniejszyła się liczba pojazdów poruszających się po głównych trasach w Polsce. Po tym, jak w naszym kraju zaczął rozprzestrzeniać się koronawirus, ruch pojazdów spadł od 25 proc. w dni powszednie do 55 proc. w niedzielę.

W porównaniu wykorzystano dane z tygodnia 16-22 marca z tygodniem 2-8 marca. Pochodzą one z 87 różnych stanowisk pomiarowych: stacji ciągłych pomiarów ruchu, stanowisk preselekcji wagowej oraz z bramownic kontrolnych systemu viaTOLL. Na niektórych trasach liczba pojazdów zmniejszyła się nawet trzykrotnie. Średnia dla całego kraju to spadek liczby aut o 25% w poniedziałek, 29% we wtorek, po 30% w środę i w czwartek, 33% w piątek, 46% w sobotę oraz 55% w niedzielę.

W związku ze spadkami natężenia ruchu, wynikającymi z rozwoju epidemii koronawirusa w Polsce, Generalna Dyrekcja Dróg Krajowych i Autostrad podjęła decyzję o przesunięciu na późniejszy termin drugiego pomiaru ruchu prowadzonego w ramach Generalnego Pomiaru Ruchu 2020. Zostanie on wykonany w listopadzie, gdyż miesiąc ten jest podobny do marca pod względem wielkości ruchu i jego rozkładów.

(fot. GDDKiA)

Jeden komentarz

  1. Niemce w godzinach szczytu sprawiają wrażenie jakby miały obwodnicę…