Czwartek, 30 maja 202430/05/2024
690 680 960
690 680 960

Lekcja bezpieczeństwa ruchu drogowego dla uczniów z Ukrainy. Inauguracja projektu odbyła się w Bełżycach

Główny Inspektorat Transportu Drogowego przygotował zajęcia edukacyjne o bezpieczeństwie w ruchu drogowym dla uczniów z Ukrainy. W czwartek 21 kwietnia odbyła się lekcja inauguracyjna online przeprowadzona dla uczniów Szkoły Podstawowej nr 2 im. Królowej Jadwigi w Bełżycach.

„Bezpieczna Szkoła Krokodylka Tirka” to projekt edukacyjny Głównego Inspektoratu Transportu Drogowego realizowany od wielu lat w placówkach oświatowych. Został on opracowany z myślą o najmłodszych uczestnikach ruchu drogowego z klas 1-3 szkoły podstawowej. W siedzibie Głównego Inspektoratu Transportu Drogowego powstała specjalna sala ze strefą edukacji Krokodylka Tirka wyposażona w sprzęt IT oraz narzędzia edukacyjne, z której prowadzone są zajęcia edukacyjne dla dzieci w formie online.

– Zajęcia edukacyjne dla najmłodszych uczestników ruchu drogowego to niezwykle ważny element dbania o bezpieczeństwo. Jest to istotne szczególnie teraz, kiedy setki tysięcy uczniów zza wschodniej granicy stały się aktywnymi uczestnikami ruchu drogowego. Lekcje organizowane przez Inspekcję Transportu Drogowego pomogą dzieciom z Ukrainy zapoznać się z zasadami bezpieczeństwa ruchu drogowego, które obowiązują w Polsce – powiedział minister infrastruktury Andrzej Adamczyk.

Ze względu na to, że część dzieci nie zna języka polskiego lub zna go na poziomie niewystarczającym do nauki, spotkania edukacyjne są prowadzone w języku ukraińskim. Wszystkie materiały edukacyjne, w tym prezentacje, filmy animowane oraz krzyżówki i zagadki, zostały również przetłumaczone na język ukraiński.

Prowadzący zajęcia wspólnie z dziećmi omówił przepisy i zasady bezpieczeństwa ruchu drogowego istotne z punktu widzenia bezpieczeństwa dziecka. Tematyka spotkania objęła m.in.: zasady poruszania się po drogach i stosowania się do sygnalizacji świetlnej,  bezpieczeństwa w podróży (w tym stosowania pasów bezpieczeństwa), konieczności noszenia elementów odblaskowych, czy identyfikacji służb ratunkowych oraz umiejętności ich prawidłowego powiadamiania. Uczestnikom zwrócona została również uwaga na ryzykowne zachowania, jak zabawa w pobliżu drogi, czy korzystanie z telefonów na przejściach dla pieszych.

W realizowanych w formule online zajęciach o bezpieczeństwie w ruchu drogowym uczestniczyło już ponad 28 tys. uczniów najmłodszych klas szkół podstawowych.

Szkoły zainteresowane przeprowadzeniem zajęć mogą przesłać zgłoszenie na adres email: [email protected].

(fot. źródło ITD)

9 komentarzy

 1. Takie zajęcia i pierwsza pomoc powinny być normalnie w programie nauczania.
  Mogłyby zastąpić np gusła.

 2. No to znaleźli nowy sposób żeby zap*****lić publiczne pieniądze.

 3. powinni dać lekcje kierowcom bo to co oni robią to tz. wolna amerykanka!

 4. Uważam że rodzicom tych dzieci też by się przydało…bo niestety jeżdżą jak chcą i żadna droga fura nie pomoże ze nie trzymają się przepisów, mówię z autopsji i nie jestem Ruskim trolem:))))))

 5. Cyrk, to już śmieszne jest .

 6. Obowiązkowe kursy i egzaminy z Ukraińskiego dla Wszystkich!Chałwa!

 7. Napiszę raz jeszcze 🙂 lekcje powinny być kierowane do rodziców tych dzieci , którzy jeżdżą aktualnie po naszych drogach nie przestrzegając żadnych przepisów. ps. dlaczego nie publikujecie Państwo takich komentarzy, w Lublinie w ostatnim czasie było dość wypadków zainicjowanych przez sąsiadów. pozdrawiam

 8. Kk,mowa nienawisci”? kierowczynie są straumatyzowane,widzisz Lexusa na ua,zjeżdżasz z drogi,oboje jesteście bezpieczni.

 9. Czy oni się uwzięli na to Lubelskie? Wczoraj Morawiecki ze świtą (oraz tutejszym posłem z Gdańska) w Janowie obiecywał pociągi, czy tam samochody elektryczne, czy stocznie (nie ma znaczenia). Dzisiaj następny kosmita Czarnek w Bełżycach. Może połączyć akcje, będzie taniej. Na przykład „Krokodylek Tirek przejeżdża przez torki w Janowie elektrycznym samochodzikiem”