Środa, 24 kwietnia 202424/04/2024
690 680 960
690 680 960

KULTURA: Festiwal Watch Docs Lublin – wydarzenia towarzyszące

14. Objazdowy Festiwal Filmowy Watch Docs Prawa Człowieka w Filmie wystartuje już w czwartek. W ciągu czterech dni (10-13 marca) będzie można obejrzeć 14 filmów z całego świata, między innymi USA, Finlandii czy Kuby. W tym roku organizatorzy pokazu skupili się na trzech aspektach praw człowieka: kryzys migracyjny, obywatelskie nieposłuszeństwo i prawa kobiet na świecie.

W ramach tegorocznej edycji wydarzenia odbędą się 2 dyskusje. Pierwsza dotyczyć będzie mowy nienawiści, która wbrew pozorom nie jest zjawiskiem nowym. Doświadczmy jej na co dzień: napisy na murach, symbole, gesty, okrzyki, a nawet pobicia – tylko dlatego, że nie wyglądamy i nie myślimy tak samo. Ostatnio jest jej w przestrzeni publicznej coraz więcej. O tym jak każde z nas może reagować na mowę nienawiści opowie Dariusz Paczkowski oraz Piotr Cykowski z Fundacji Klamra, prezentując działania projektów Mow@ Miłości i Razem Przeciw Nienawiści.

Podczas drugiego spotkania spotkania, tym razem z kobietami z różnych kultur świata mieszkającymi obecnie w Polsce, uczestnicy spotkania zastanowią się nad różnymi wizerunkami kobiecości, będzie dyskusja o tym, jak sytuacja geopolityczna, kultura i polityka wpływają na życie kobiet.

Oprócz tego przygotowano także warsztat „Język zmienia rzeczywistość. Kobieta w języku, kobieta w świecie”. Jego celem jest krytyczna analiza języka mediów i reklamy, po to, by sprawdzić w jaki sposób to, jak mówimy o kobietach wpływa na nasze postrzeganie rzeczywistości. Sprawdzimy na czym polega mechanizm budowania stereotypu, w jaki sposób powstaje i funkcjonuje językowe wykluczenie oraz dlaczego żeńskie końcówki zawodów wywołują kontrowersje. Za pomocą analizy krótkich fragmentów współczesnych filmów i reklam oraz materiałów prasowych, będziemy zastanawiać się nad językowymi podstawami światopoglądu. Odpowiemy też na pytanie: jak mówić, by nie wykluczać?

Warsztat jest bezpłatny.
Zapisy: [email protected]

Ostatniego dnia postanowiliśmy wyjść na ulice i pokazać prawa człowieka. Spacer po Lublinie z motywem prawoczłowiecznym to świadome zwiedzanie centrum miasta. Przemierzając ulice Śródmieścia i Starego Miasta poznamy historię Lublina z perspektywy jego obywateli w różnych okresach historycznych. Jakie były prawa warunkujące codzienne życie? Które prawa zmieniły się na przestrzeni dziejów? Czy mieszkańcy Lublina mogli liczyć na równość i sprawiedliwość? Na te i wiele innych pytań związanych z prawami człowieka w historii Lublina odpowiemy podczas 2 godzinnego spaceru.

Spacer poprowadzi Dorota Zaniuk – pilotka wycieczek, kulturoznawczyni i członkini Homo Faber.

Zbiórka: Plac Litewski, przy „baobabie”. Spacer jest bezpłatny, nie wymagamy zapisów.

WATCH DOCS. Prawa Człowieka w Filmie jest jednym z najstarszych i największych festiwali filmów o prawach człowieka na świecie, co roku gromadzącym kilkadziesiąt tysięcy widzów w całej Polsce. Podczas wydarzenia prezentowane są głównie filmy dokumentalne. Mają one walor świadectwa i unikalną siłę oddziaływania. Korzystamy z tej siły, bo chcielibyśmy, żeby nasi widzowie spojrzeli na otaczającą rzeczywistość – bliższą i dalszą – poprzez pryzmat praw człowieka. Żeby zobaczyli i odczuli w nich coś ważnego i wspólnego. Chodzi nam o świadomość, wiedzę i wrażliwość, a w konsekwencji – postawy. W Lublinie festiwal odbędzie się już po raz czternasty.

Szczegółowy program festiwalu znajduje się na stronie hf.org.pl.

2016-03-09 07:36:36
(fot. mat. org., mat. nadesłany)

Komentarze wyłączone

Z kraju