Wtorek, 18 czerwca 202418/06/2024
690 680 960
690 680 960

Ich zadaniem będzie gaszenie pożarów lasów bez udziału pojazdów. Właśnie doskonalą swoją skuteczność (zdjęcia)

Strażacy z modułu GFFF Poland będą uczestniczyć w działaniach ratowniczo-gaśniczych walcząc z wielkopowierzchniowymi pożarami lasów, głównie za granicą kraju. Szkolą się w lasach koło Krasnegostawu.

Jesienią ubiegłego roku w Państwowej Straży Pożarnej utworzony został moduł GFFF Poland. Nazwa pochodzi od ang. Ground Forest Fire Fighting, czyli zwalczanie pożarów lasów bez użycia pojazdów. W jego skład wchodzą strażacy z województw lubelskiego i wielkopolskiego. Zgodnie z założeniem, grupa ma uczestniczyć w działaniach ratowniczo-gaśniczych walcząc z wielkopowierzchniowymi pożarami lasów, głównie za granicą kraju. Celem budowy modułu jest skrócenie do minimum czasu potrzebnego na dotarcie w miejsce zdarzenia przy użyciu transportu lotniczego.

Obecnie cały czas trwają szkolenia wchodzących w skład modułu strażaków. Od poniedziałku odbywały się ćwiczenia w lasach na terenie powiatu krasnostawskiego. Wzięło w nich udział 40 funkcjonariuszy z naszego regionu a prowadzącymi byli instruktorzy z województwa wielkopolskiego. W Leśnictwie Niemienice powstała baza operacji gwarantująca pełną samowystarczalność.

Strażacy doskonalili umiejętności w zakresie topografii i nawigacji GPS, do tego dochodzi wykorzystanie pomp przenośnych oraz tzw. „małej armatury”. Uzupełniali też wiedzę w zakresie standardów prowadzenia bezpiecznych działań oraz właściwą koordynację zadań poszczególnych zespołów, wykorzystania sprzętu podręcznego do budowy pasów oddzielenia przeciwpożarowego oraz technik kontrolowanego wypalania.

Uczestniczący w manewrach mieli za zadanie m.in. skompletowanie niezbędnego sprzętu, dotarcie do wskazanego miejsca, przeprowadzenie bezpośredniego natarcia na pożar, a także reagowanie na nieustannie zmieniającą się sytuację pożarową. Z uwagi na brak dostępu do źródeł wody działania prowadzono są jedynie przy wykorzystaniu sprzętu podręcznego.

Głównym celem ćwiczeń jest sprawdzenie przygotowania logistycznego Modułu do udziału w działaniach poza granicami kraju w ramach grupy ratowniczej Państwowej Straży Pożarnej. Były to drugie tego typu ćwiczenia w Polsce dedykowane modułowi GFFF Poland, a jednocześnie pierwsze, w których wzięli udział strażacy z województwa lubelskiego.


(fot. mł. kpt. Tomasz Stachyra; str. Joanna Biskup)

Autor: redakcja

5 komentarzy

  1. To wspaniała inicjatywa, która pokazuje, jak ważne jest przygotowanie naszych strażaków do działania w trudnych i zmieniających się warunkach. Utworzenie modułu GFFF Poland to krok naprzód w zapewnieniu bezpieczeństwa nie tylko w naszym kraju, ale także w międzynarodowej skali. Ćwiczenia w powiecie krasnostawskim są dowodem na to, że nasi strażacy są gotowi do podjęcia wyzwań związanych z wielkopowierzchniowymi pożarami lasów, a ich zaangażowanie i profesjonalizm budzą podziw. Dzięki takim szkoleniom, strażacy zyskują niezbędne umiejętności i wiedzę, które mogą uratować życie i mienie w sytuacjach kryzysowych. Ogromne brawa dla wszystkich zaangażowanych w tę inicjatywę – wasza praca jest nieoceniona!

  2. mammobus łał

    Ćwiczenia nie są dowodem na to, że strażacy z województwa lubelskiego są gotowi do podjęcia wyzwań związanych z gaszeniem takich pożarów, do jakich gaszenia się przygotowują. Ćwiczenia owe przyczynią się do gotowości podjęcia takich wyzwań. Poza tym- ładne wypracowanie Matomix Al

  3. Amerykaa

    • A skąd wiesz, mamusia ci przecież nie mówiła, a na lekcje religii nie chodzisz

Dodaj komentarz