Czwartek, 20 czerwca 202420/06/2024
690 680 960
690 680 960

Ksiądz oskarżony o molestowanie nieletnich odwołany z urzędu proboszcza. Ma też zakaz nauczania w szkołach

Stanisław G., ksiądz z parafii w Kalinówce, został odwołany z urzędu proboszcza. Nie ma już także prawa do nauczania religii w szkołach. Wcześniej prokuratura postawiła mu pięć zarzutów molestowania dziewczynek.

W ubiegłym tygodniu Biskup diecezji zamojsko-lubaczowskiej podjął decyzję dotycząca księdza Stanisława G., który został oskarżony przez prokuraturę o molestowanie dziewczynek. W ostatnich dniach maja, usłyszał on pięć zarzutów wykonywania innych czynności seksualnych z osobami małoletnimi w wieku poniżej 15 lat. Każdy z zarzutów dotyczy dziewczynek, które kapłan nauczał religii. Stanisław G. przyznał się do zarzucanych mu czynów, jednak tylko w części. Twierdzi że dopuścił się zarzucanych mu czynów tylko wobec trójki dzieci.

Wszystko zaczęło się od jednej z uczennic 3 klasy podstawówki w Sulmicach, która po powrocie ze szkoły poskarżyła się rodzicom na zachowanie księdza na lekcji religii. Wyjawiła ona, że kapłan wkładał jej ręce pod ubranie i dotykał w miejscach intymnych. Przerażeni rodzice zgłosili sprawę na policję a następnie do prokuratury. Podczas śledztwa okazało się, że poszkodowanych dzieci jest więcej. Do podobnych zachowań dochodziło nie tylko podczas lekcji jednak również podczas przygotowań dziewczynek do przystąpienia do Pierwszej Komunii Świętej. Jak ustalili śledczy, dzieci były również całowane czy też przytulane. Do molestowania dziewczynek miało dochodzić przez sześć lat, odkąd ksiądz trafił do parafii w Kalinówce.

Choć wobec kapłana toczyło się postępowanie, dalej nauczał on religii. Dyrekcja szkoły nie reagowała na skargi rodziców, pozwalając na jego dalszy kontakt z dziećmi. Dopiero gdy o sprawie zaczęło robić się głośno, Stanisław S. nagle zachorował. Do szkoły wpłynęło jego zwolnienie lekarskie. Dopiero po postawieniu zarzutów prokuratorskich swoje stanowisko w tej sprawie zajął biskup Marian Rojek. Poinformował on dzisiaj, że odwołał księdza z urzędu proboszcza parafii i wycofał jego misję kanoniczną, czyli upoważnienie do nauczania religii w szkole. Dodał także, iż diecezja podejmuje wymaganą współpracę z wymiarem sprawiedliwości w celu należytego wyjaśnienia sprawy.

(fot. archiwum)
2015-06-15 18:29:38

25 komentarzy

 1. Droga Redakcjo, proszę o sprecyzowanie. Kalinówka pod Lublinem leży w parafii Kazimierzówka i inny proboszcz tam zasiada na tronie.

  Bo już chciałem nawrzucać niewinnemu… myśląc, że chodzi o Proboszcza Parafii w Kazimierzówce, pod którą podlega Kalinówka.

  • W tekście jasno napisane jest i można to wywnioskować jaka to Kalinówka i na pewno nie ta pod Lublinem…pozdrawiamy.

   A jest to już w pierwszym zdaniu; „W ubiegłym tygodniu Biskup diecezji zamojsko-lubaczowskiej… „

   • Niemniej jednak solidna redakcja zważywszy na okoliczność, że serwis nazywa się „lublin112” i chcąc nie chcąc zdecydowana większość bywalców jest z niego samego i okolic, a Kalinówkę od Lublina mamy na wyciągnięcie ręki – powinna wyczuć to i owo i wskazać konkretniej, że to nie ta najbliższa. A nie kazać domyślać się i dochodzić po diecezjach, które nijak mają się do województw i dla kogoś nie w temacie mogą być mylące. Nawet w google maps wpisując Kalinówka mamy od razu skojarzenie „Kalinówka k Zamoscia”.

 2. Dyrektorka szkoły w Sulmicach podobno śpiewała w chórze ….ciekawe czy zostanie postawiony jej zarzut że pozwalała księdzu na obmacywanie dzieci ….a może był w zmowie z księdzem…. Ciekawe na jaką parafie kiedyś trafi już żal mi następnych dzieci…..

 3. Nosi toto kieckę,na ni a ubiera nocn a koszulę i haftowane,kolorowe wdzianko i wydaje się takiemu że jest babą i może obmacywać dziewczynki,Tacy osobnicy to typowi przedstawiciele współczesnych genderowców z jakimi „walczy” współczesny,polsi kościół kat