Czwartek, 22 lutego 202422/02/2024
690 680 960
690 680 960

Krzysztof Żuk: „Zapewniam mieszkańców Lublina, że nasze miasto jest bezpieczne”

Na wydarzenia w Przewodowie zareagował prezydent Lublina Krzysztof Żuk i poinformował mieszkańców, że miasto jest bezpieczne. Na miejscu wczorajszego wybuchu nadal trwają czynności służb, cały czas dojeżdżają kolejne pojazdy z policjantami.

– Nawiązując do wczorajszych eksplozji w Przewodowie k. Hrubieszowa, zapewniam mieszkańców Lublina, że nasze miasto jest bezpieczne i nie mamy żadnych sygnałów o jakimkolwiek zagrożeniu. Miejski sztab kryzysowy pracuje nieprzerwanie od początku wojny w Ukrainie – poinformował w mediach społecznościowych prezydent Lublin Krzysztof Żuk.

Prezydent miasta zapewnił, że władze Lublina są w ścisłym kontakcie z wojewodą lubelskim i jego służbami odpowiadającymi za zarządzanie kryzysowe.

– Infrastruktura krytyczna, od której zależy sprawne funkcjonowanie miasta, jest w pełni zabezpieczona przez nadzorujące je służby. Nie ma podstaw do niepokoju. Apeluję do wszystkich Państwa o powściągliwość w publikowaniu niepotwierdzonych informacji, domysłów i teorii. Pamiętajmy, że dla osób znajdujących się w dużym stresie, o słabszej kondycji psychicznej, mogą one okazać się przytłaczające. Troszczmy się o siebie nawzajem. Wyrażam szczere kondolencje dla rodziny i bliskich osób, które zginęły w tragicznej w skutkach eksplozji w Przewodowie. Łączymy się w smutku z mieszkańcami tej miejscowości – przekazał prezydent Lublina.

Jak poinformowało w porannym komunikacie Dowództwo Generalne, żadna armia nie dysponuje systemem obrony powietrznej, który chroni terytorium całego kraju. Atak rakietowy charakteryzuje się punktowym uderzeniem w wybrany cel, a nie niszczeniem wielu celów na dużych obszarach. Zadaniem systemów jest m.in. obrona infrastruktury krytycznej.

– Premier Mateusz Morawiecki rozmawiał z premierem Ukrainy, który poinformował, że Rosja przeprowadziła wczoraj zmasowany atak rakietowy na terytorium Ukrainy, Rosja użyła około 80 rakiet, wiele z nich uderzyło w obwody graniczące z Polską – poinformował w środę rano Piotr Müller rzecznik prasowy rządu.

Komunikat w związku z wezwaniem ambasadora Federacji Rosyjskiej do MSZ

W dniu 15 listopada 2022 r. miał miejsce kolejny wielogodzinny zmasowany ostrzał całego terytorium Ukrainy i jej infrastruktury krytycznej prowadzony przez siły zbrojne Federacji Rosyjskiej. O godzinie 15:40 na terenie wsi Przewodów w powiecie hrubieszowskim w województwie lubelskim spadł pocisk produkcji rosyjskiej, w wyniku czego śmierć poniosło dwóch obywateli Rzeczypospolitej Polskiej. W związku z tym zdarzeniem minister spraw zagranicznych Zbigniew Rau wezwał ambasadora Federacji Rosyjskiej do MSZ z żądaniem niezwłocznego przekazania szczegółowych wyjaśnień.

(fot. lublin112.pl)

41 komentarzy

  1. „miasto jest bezpieczne” …no chyba , żeby co yebło to wtedy to raczej nie

Z kraju

Polityka i społeczeństwo