Niedziela, 19 maja 202419/05/2024
690 680 960
690 680 960

Koniec z zatrudnianiem „na czarno”? Rząd idzie na wojnę z szarą strefą

Ministerstwo Finansów szykuje nowy oręż do walki z szarą strefą. Projekt Polskiego Ładu przewiduje zasadę, że firma zatrudniająca na czarno będzie musiała doliczać do swojego przychodu wynagrodzenia zapłacone „pod stołem”. Nieuczciwy pracodawca zapłaci też z własnej kieszeni zaległy podatek pracownika i jego składki na ubezpieczenie – donosi serwis Prawo.pl.

Jak informuje portal, pracownik nielegalnie zatrudniony oraz pracownik, który otrzymuje część wynagrodzenia „pod stołem”, w przypadku ustalenia takich okoliczności, nie będzie ponosił obciążeń podatkowych wynikających z tych okoliczności. Konsekwencje w zakresie podatku dochodowego będą obciążały pracodawcę.

Według Prawo.pl Ministerstwo Finansów ma nadzieję, że zmiana przepisów zachęci zatrudnionych na czarno pracowników do dochodzenia swoich praw i zgłaszania do odpowiednich organów faktu, że pracują nielegalnie. Obecnie jest tak, że stwierdzenie zatrudnienia na czarno albo ujawnienie wypłat części wynagrodzenia „pod stołem” nie zwalnia pracownika z obowiązku rozliczenia podatku dochodowego od osób fizycznych. Podobnie – w przypadku zapłaty przez płatnika – pracodawcę zaległych składek na ubezpieczenia społeczne oraz ubezpieczenie zdrowotne, pracodawca ma prawo domagać się od osoby fizycznej równowartości wpłaconej składki.

Pracodawca, który zatrudnia na czarno, stanowi nieuczciwą konkurencję w stosunku do firm, które legalnie zatrudniają pracowników oraz ujawniają rzeczywiste wynagrodzenia. Ministerstwo Finansów spróbuje teraz kolejnego sposobu, by przeciwdziałać temu zjawisku. Z przedstawionego projektu Polskiego Ładu wynika, że pracodawca, który zatrudnia na czarno, za każdy miesiąc nielegalnego zatrudnienia będzie musiał doliczyć sobie przychód w wysokości równowartości minimalnego wynagrodzenia za pracę.

Jadwiga Chorązka, doradca podatkowy, dyrektor w PwC, zwraca uwagę w wypowiedzi dla Prawo.pl, że już dzisiaj ordynacja podatkowa co do zasady przewiduje ograniczenie odpowiedzialności podatnika z tytułu zaniżenia lub nieujawnienia przez płatnika podstawy opodatkowania (do wysokości zaliczki, do której pobrania zobowiązany jest płatnik), a niewłaściwe ustalenie dochodu do opodatkowania jest objęte sankcjami karnymi skarbowymi.

Mechanizm, który ma zostać wprowadzony, będzie rodzajem dodatkowej kary za nielegalne zatrudnienie. I to na dodatek – podwójnej. Z jednej strony bowiem będzie ona realizowana poprzez pełną odpowiedzialność zatrudniającego za niezapłacony PIT i składki na ZUS (z jednoczesnym, pełnym wyłączeniem odpowiedzialności pracownika za przedmiotowe zobowiązania), jak również poprzez przypisanie pracodawcy fikcyjnego przychodu w kwocie minimalnego wynagrodzenia, które powinno było zostać legalnie wypłacone zatrudnianej osobie (i od takiego fikcyjnego przychodu pracodawca zapłaci również podatek).

(fot. pixabay.com,  źródło informacji: PAP MediaRoom)

61 komentarzy

 1. W stronę WielkiegoResetu

  Lokalne kapo będzie lepiej wynagradzane za walkę do ostatniego żywego, pracującego Polaka. Łańcuch niewolnika ma być bardzo krórki, tak aby stale był podduszany…. aż do Wielkiego Resetu.
  Wszystko się układa, a 2030r już blisko. Tylko ostatnio uchwalono sobie:

  # Będą wysokie podwyżki dla posłow. O połowę. O połowę.

  # Dla kierowców: będą gigantyczne mandaty dla kierowców. W Niemczech płacą mniej..

  #Pracodawca zatrudniający „na czarno” zapłaci podwójnie

  # Firmy: wysokosc kwoty płatności gotówką ma zostać obniżona prawie dwukrotnie. Kolejny krok w kierunku całkowitej likwidacji gotowki!

  # Aby nie zapłacić więcej w „Nowym Ładzie” trzeba zarabiać 2.439 zł brutto!
  Przedsiębiorcy prowadzący działalność będą płacili większe podatki już od rocznych przychodów brutto w wysokości 29270 zł – czyli 2439 zł brutto miesięcznie.
  W dużym skrócie – jest to obniżenie haraczów dla emerytów (65% z nich nie będzie płaciło podatków) kosztem przedsiębiorców. Pracą nie dorobisz się.

 2. … tylko mundurówka !

 3. To zmień pracę ja w wieku 42 lat już jestem dorobiony pracę zacząłem po zawodówce.

  • a co rozumiesz przez słowo „dorobiony”?

  • Chyba garba się dorobiles .

   • To znaczy mieć własny dom samochód rodzinę i sporo na koncie.

    • I mówisz że osiągnąłeś to w wieku 42lat pracując od ukończenia zawodówki to moim zdaniem nie ma czym się zbytnio chwalić bo to średni wynik… a raczej poniżej średniej

     • Jestem bardzo zadowolony i szczęśliwym człowiekiem.

      • Jeśli Tobie wystarcza, spełnia i zaspokaja potrzeby życiowe – to gratuluję.

       • a ja nie wierzę w te bajeczki bo każdego kogo znam z własnym domem to ciągle mu mało

        • bo koszty życia są większe mając wlasny dom. Opłaty, podatki, remonty, ogródki itp.
         Tak jak z samochodem, jest to trzeba kupić i utrzymać.
         Na komunalnym to jest życie, nie Twoje a za grosze i stać na wszystko bo zostaje.

      • To najważniejsze 😉

 4. W końcu wezmą się za tych nieuczciwych dorobkiewiczów na cudzej krzywdzie brawo PiS jedyna słuszna partia.

  • jak zaczną od siebie to dobrze , masz rację. potem rozdają cudze i przekupują takich dzbanów jak ty

 5. Nieuczciwa konkurencja to jest posiadanie polityków w kieszeni, którzy załatwiają co chcą korporacjom. Praca na czarno czy nie wystawianie paragonów to jest ledwo co wyrównywanie konkurencji, bo z wielkimi korporacjami nie wygrasz.

 6. To jest zasłona dymna. Odwrócenie uwagi społeczeństwa ten ich NIEŁAD. A tak naprawdę sytuacja jest dramatyczna. Nielegalna izba dyscyplinarna . jeśli ta władza się z tego nie wycofa, UE przestanie nas finansowac….. Pozatym ustawa Lex TVN , Ameryka niepojdzie na taki numer aby im odbierać koncesję na nadawanie. Pozatym Żydzi domagają się kasy za zrabowane mienie powojenne.
  Grunt się pali pod nogami a oni udają że wszystko ok.

  • Ta bo ty jesteś politykiem i wiesz wszystko.

  • Kopnąć w d…. wszystkich co wypisałeś. Niepodległa i suwerenna, tak naprawdę, nie dla mydlenia oczu!

  • Ej a to UE nas finansuje? Zamknij oczy i zacznij biec jakąś ścianę wreszcie spotkasz i może zmądrzejesz!

   • To czemu tak pissiorki płaczą że ta zła Łunia piniędzy nie da ?

    • Jak nie da to tylko przez pełowskich donosicieli i judasza ryżego moim zdaniem czym wcześniej wyjdziemy z uni tym lepiej Wielka Brytania nie jest głupia uciekli z tego szamba.

     • Popieram bez uni byli byśmy potęgą a unijne pożyczki będą spłacać nasze wnuki.

      • Tak, tak – krajem wspaniałym jak Białoruś, w którym wszystkiego jest w bród, a wszyscy obywatele są szczęśliwi

      • Czy ty wiesz co wypisujesz, „polaku? Bez unii było by jak na Ukrainie, a przy takich rządach jak teraz, jak na Białorusi.
       Co się z tym narodem porobiło…

       • Już nie jeden się zachodnim syfem zachłysnoł zobaczył był teraz mieszkają w Bieszczadach i nigdy do tamtego życia nie chcą wracać.

     • To pogadaj teraz z Brytyjczykami czy są z tego zadowoleni.

 7. zatrudnia na czarno bo go nie stac zeby zaplacic polowe pasozytom. niech obniza koszty pracy to wszyscy beda na pelnym legalu. banda odrealnionych kretynow utrzymywanych z podatkow tego nie zrozumie. szara strefa to poklosie rzadowego dokrecania sruby malym firmom .

 8. Sraty taty du**a w kraty. Ludzie nie będą kablować na pracodawców bo będą się bali, że wylecą i nie znajdą już żadnej pracy bo taki pracodawca przeważnie zna odpowiednich ludzi i wyśle za takim delikwentem wilczy bilet. Jak ktoś jest np. kierowcą całe życie i to lubi to nie pójdzie pracować na budowie, więc ilość potencjalnych pracodawców jest zawsze ograniczona.
  Jak chcecie żeby ludzie przestali pracować na czarno to zmniejszcie podatki do rozsądnych 5-7%.