Sobota, 18 maja 202418/05/2024
690 680 960
690 680 960

Statystyki śmiertelności na drogach w UE. Najbezpieczniejsza pozostaje Szwecja, Polska powyżej średniej

Najbezpieczniej na drogach jest w Szwecji, a najwyższy wskaźnik śmiertelnych wypadków notuje Rumunia. Europejskie drogi pozostają przy tym najbezpieczniejsze na świecie – statystyki śmiertelności są ponad czterokrotnie niższe od światowych wskaźników.

Każdego roku tysiące ludzi traci życie lub doznaje poważnych obrażeń w wypadkach na drogach. W latach 2010-2020 liczba ofiar śmiertelnych wypadków drogowych w Europie zmniejszyła się o 36 proc. W porównaniu do 2019 r., gdy zginęło 22,8 tys. osób, w 2020 r. na drogach UE straciło życie o 4 tys. osób mniej. Według wstępnych danych, w 2020 r. 18 krajów UE odnotowało najniższą w historii liczbę ofiar śmiertelnych.

Najbezpieczniej na drogach jest nadal w Szwecji (18 ofiar śmiertelnych na milion mieszkańców), a najwyższy wskaźnik w 2020 r. odnotowała Rumunia (85/mln). Średnia UE wyniosła 42/milion, w porównaniu ze średnią światową wynoszącą ponad 180. Wpływ zmniejszenia ruchu drogowego spowodowanego pandemią jest wyraźny, choć trudny do zmierzenia.

W Polsce w 2020 r. wskaźnik wyniósł 65 śmiertelnych ofiar wypadków drogowych na milion mieszkańców. W perspektywie ostatniej dekady nastąpił znaczny postęp – liczba ofiar w 2020 r. była o 37 proc. niższa niż w 2010 roku. Rok do roku, wskaźnik spadł o 15 proc.

W 2018 r., 12 proc. ofiar śmiertelnych na drogach w UE było w wieku 18-24, podczas gdy tylko 8 proc. populacji Europy jest w tym wieku, co oznacza, że młodzi ludzie są nieproporcjonalnie bardziej narażeni na śmiertelny wypadek drogowy. Jednak od 2010 r., liczba ofiar śmiertelnych w tej grupie wiekowej spadła o 43 proc.

Odsetek ofiar śmiertelnych w podeszłym wieku (65 lat i więcej) wzrósł z 22 proc. w 2010 r. do 28 proc. w 2018 r. Dzieci poniżej 15 roku życia stanowiły 2 proc. ofiar. Trzy czwarte (76 proc.) ofiar śmiertelnych wypadków drogowych w całej UE to mężczyźni – ta proporcja pozostaje praktycznie niezmienna od 2010 r. i jest podobna we wszystkich krajach UE.

Statystyki śmiertelności na drogach w UE. Najbezpieczniejsza pozostaje Szwecja, Polska powyżej średniej

W lipcu br. europosłowie z parlamentarnej Komisji Ochrony Konsumentów zatwierdzili przepisy dotyczące ubezpieczenia pojazdów, które mają lepiej chronić ofiary wypadków drogowych w całej UE. Nowe przepisy wymagają jeszcze zatwierdzenia przez cały Parlament Europejski, po czym kraje UE będą miały dwa lata na ich wdrożenie.

W nadchodzących miesiącach eurodeputowani mają również zagłosować nad rezolucją w sprawie ram polityki bezpieczeństwa ruchu drogowego UE określającą główne kroki niezbędne do osiągnięcia celu zerowej liczby ofiar śmiertelnych na europejskich drogach do 2050 roku. Obejmują one bezpieczne ograniczenia prędkości (30 km/h na obszarach mieszkalnych), „zerową tolerancję” dla jazdy pod wpływem alkoholu oraz więcej zabezpieczeń w infrastrukturze i pojazdach. Jest to reakcja na Ramy polityki bezpieczeństwa ruchu drogowego UE na lata 2021-2030 – kolejny przedstawiony przez Komisję Europejską krok w kierunku realizacji „wizji zero”.

W 2019 r. PE zagłosował za nowymi przepisami mającymi na celu zmniejszenie liczby wypadków poprzez wprowadzenie szeregu zabezpieczeń, takich jak inteligentne dostosowanie prędkości, systemy ostrzegania o spadku poziomu uwagi kierowcy i awaryjny system hamowania. Jako że błąd ludzki dotyczy około 95 proc. wszystkich wypadków drogowych, obowiązkowe technologie bezpieczeństwa mogą pomóc ocalić 25 tys. istnień ludzkich i uniknąć co najmniej 140 tys. poważnych obrażeń do 2038 r.

Aby uczynić drogi bezpieczniejszymi, UE wzmacnia również zasady zarządzania bezpieczeństwem infrastruktury i pracuje nad harmonizacją przepisów dla pojazdów autonomicznych.

(fot. pixabay.com, źródło informacji: EuroPAP News)

18 komentarzy

 1. Te kolory na mapce dobrane są idealnie 🙂

 2. Badania Frania mówią o całkiem czymś innym.

  • Pomyliłem się. W Rumuni i na Łotwie jest gorzej. To wywraca wszystko co do tej pory pisałem do góry nogami.

 3. Ci co mieli umrzeć w 2020 w wypadkach,umarli na covid ?

 4. Takie statystyki na milion mieszkańców są o kant pupy potłuc… bez uwzględnienia ilości samochodów, osób uprawnionych do prowadzenia(+ osób które spowodowały wypadki nieposiadające prawa jazdy), zagęszczenia ludności i infrastruktury drogowej… to takie statystyki są NIC nie warte.

  • Ale gdyby uwzględnić to co wymieniłeś, to statystyki wyglądałyby lepiej, czy jeszcze gorzej?

 5. Jako materiał uzupełniający droga Redakcja mogłaby dorzucić mapkę pod tytułem Motorways in European Countries ze strony smartcarto. Dziwnym zbiegiem okoliczności im gorsze drogi tym więcej trupów.

  • I jeszcze z obostrzeniami kovidowymi, w Szwecji nie ma i zero śmierci. Na Ukrainie wyszczepionych 3% i ani trupów, ani nawet zamkniętych granic tylko milionami wchodzą, już z wariantem delta+++ pewnie, skoro przecież mutuje u niezaszczepionych. Ale czepiać trzeba się lokalnie w kraju.

   • w Szwecji nie ma ofiar covida? gdzie to wyczytałeś? od Szwecji się zaczął wielki pomór pensjonariuszy domów opieki w Europie… pewnie już wszyscy poumierali, skoro takie rewelacje opowiadasz.
    a Ukraina? cóż. jakbyś się obywatelami zupełnie nie przejmował, a kradł głównie to co emigranci zarobkowi rodzinom przyślą, to też byś ich swobodnie po świecie rozwoził – prawda?

    • Stare bajki dla straszenia, w tej chwili prawie nie mają, a co nas Ukraina obchodzi, oprócz bycia wylęgarnią wirusów, jak nieodpowiadający przed sądami minister sugeruje, a jednak nie wprowadza ograniczeń.

 6. lepszy asfalt nie przełoży się na bezpieczeństwo, gdy nadal będą rozdawać prawo jazdy deklom.
  kierowanie samochodem jest traktowane jako prawo każdego obywatela, a powinno być przywilejem myślących.

 7. Polska i Rumunia to motłoch. Niestety panowie. A jaki jest na Lubelszczyźnie motłoch ile kościelnych bękartów to widać nieraz to po poziomie komentarzy. Szczególnie napastliwi się wyznawcy PiS plus wiocha.

 8. A dlaczego Szwecja???? Każdy normalny wie dlaczego bo tam nie jeżdżą samochodami tylko czołgami
  Większości to czołgi volvo i saaby auta nie zniszczalne !!! Jednak cena tej marki to kosmos a utrzymanie tej marki kosztuje krocie….
  Ale to bogarty kraj wiec ich stac …