Koniec z tanimi zakupami w Chinach? Lubelscy celnicy sprawdzą każdą przesyłkę (zdjęcia)

Specjalny skaner prześwietli nawet 100 tys. przesyłek z Chin dziennie. Funkcjonariusze określą ich zawartość i zastosują odpowiednią stawkę cła i podatku VAT.

W piątek w Lublinie odbyło się uroczyste otwarcie Oddziału Celnego Pocztowego. Jest to wspólne przedsięwzięcie Krajowej Administracji Skarbowej oraz Poczty Polskiej, mające na celu dokładną kontrolę przesyłek z Chin. Ich liczba wzrasta z roku na rok, z czego sporo z nich trafia do sortowni Poczty Polskiej na Felinie. Od czasu kiedy Jedwabny Szlak połączył Europę z Dalekim Wschodem Azji, tranzyt przesyłek z chińskich baz logistycznych w Chongqing, Tuanjiecun i Yiwiu odbywa się drogą kolejową. Potem z kolejowego portu przeładunkowego w Małaszewiczach paczki trafiają do Lublina. Zadaniem Oddziału Celnego Pocztowego będzie zapewnienie należytego poziomu kontroli celno-skarbowej towarów, będących przedmiotem międzynarodowej wymiany handlowej, w tym również przesyłek pocztowych.

Ministerstwo Finansów od dawna zapowiadało zwiększenie kontroli and przesyłkami z chińskich sklepów internetowych. Wszystko dlatego, że zgodnie z polskimi przepisami, import towarów umieszczonych w przesyłkach wysyłanych z terytorium państw trzecich zwolniony jest z podatku, jeżeli łączna wartość towarów w paczce nie przekracza kwoty 22 euro. Zwolnienie to jednak nie dotyczy towarów zakupionych w sklepach internetowych. W tym przypadku często stosowany jest wybieg, określający tego typu przesyłki jako prezenty. Wtedy podatek może być naliczony, jeżeli wartość towarów wynosi więcej niż 45 euro.

Dotychczas lubelska sortownia Poczty Polskiej przyjmowała kontenery z Chin, jednak nie prowadzono obsługi celnej. Losowe paczki sprawdzano w Warszawie, jednak kontroli poddawano nikłą ich ilość. Zamontowany w Lublinie specjalny skaner do prześwietlania przesyłek teraz dokładnie sprawdzi każdą paczkę nadaną z Chin. Kontrola pozwoli określić zawartość przesyłki, czy jest ona zgodna z deklaracją, a także błyskawicznie określić jej wartość. W nowej jednostce będzie pracowało 48 celników oraz 40 pocztowców. Docelowo obsługiwanych ma być około 100 tys. przesyłek dziennie.

Jak zapowiadają celnicy, każdy towar przywożony spoza Unii Europejskiej musi przejść odprawę celną. Podczas kontroli przesyłki funkcjonariusz Krajowej Administracji Skarbowej zadecyduje, czy jej zawartość może być zwolniona z podatku. Jeżeli nie, określi i zastosuje odpowiednią stawkę cła i podatku VAT.


(fot. KAS)

41 komentarzy

 1. No to kaput MADE IN CZAJNA.

 2. Byle tylko Polak nie oszczędził. Do tego żeby utrudnić nam życie to wiedzą jak się zabrać.

  • Ale darmowy dostęp do oświaty i opieki medycznej to ci się należy? Tylko napisz, z czego to państwo ma na to łożyć?
   Dlaczego to tylko chińczyk ma zarabiać i rozwijać swoją gospodarkę? Państwo ma chronić rodzimy przemysł a nie wspomagać ” Azjatyckiego Tygrysa”, który w poważaniu ma patenty i klepie tanie podróby.

   • Opieka medyczna?
    Matko bosko chyba dawno nie korzystałeś z usług lekarzy na NFZ…

    • Od pół roku, odkąd się dowiedziałem o chorobie nowotworowej, nader często. Więc nie piernicz głupot. Obyś, tak jak ja, nie musiał z niej korzystać. Zamienimy się, byś na własnej skórze się przekonał?

    • Darmowy dostęp do opieki zdrowotnej? Ja tam pracuję i opłacam za siebie składkę…. A państwo skąd ma brać na oświatę itp? 19% dochodowego, 23% vat-u, zusy i inne pierdoły… Poszukaj co firmy muszą opłacać i zliczyć sobie to to zabaczysz ile zabiera państwo a ile Ci zostanie z tego co zarobiłeś…

   • Glabie kapusciany, odprowadzam składki na oświatę jak i nfz.

   • Chorzy na raka chwalą sobie ten darmowy dostęp do leczenia.

  • Więcej oszczędzisz jak nie kupisz.

 3. 88 osób i 100 000 przesyłek dziennie?
  Współczuję i życzę powodzenia.

 4. koniec roku się zbliża, trzeba zarobić na nagrody, 13,14 pensje dla rządzących

 5. W końcu !!!! Nie wiem czemu ludzie kupują tą chińską tandetę (chyba nie wiedzą że chytry 2 razy traci) 🙂 GONIĆ Z POLSKI TEN JEDWABNY SZLAK BY WAS TRAFIŁ CHIŃSKIE KOMUNISTY !!! Jak by to było takie korzystne to makrela u siebie w berlinie by se wybudowała !!! Ale wolą z Polski zrobić wielki magazyn przeładunkowy chińskiego goowna !!!!!

  • Ale teraz wszystko jest produkowane w Chinach
   Jeszcze trochę to i kartofle i mleko będzie z Chin.

  • Domyślam się, że nie masz pojęcia o czym mówisz kolego 😉
   Wielcy producenci elektroniki produkują swój towar w Chinach, gdyż jakościowo w żadnym stopniu nie odbiegają.
   Bardzo wiele układów scalonych, które elektronikom znacząco ułatwiły życie, są produkcji chińskiej (gdyż tworzenie w kraju jest zdecydowanie nieopłacalne)

   Wyobraź sobie, że gdyby nie te Chiny, za urządzenie z którego pisałeś ten komentarz, musiałbyś zapłacić 4x więcej 😉

   A magazyny są rozsiane po całej Europie i to właśnie w Polsce magazyny są najmniej opłacalne 😉

 6. Zachodni sąsiedzi mają takie centra i koszą z tego podatki cła akcyzy VAT. Samochody ze stanów też tam sobie clą, żeby wyszło taniej, a kasa trafia tam do budżetu.
  Nikt nie chce płacić podatków ale straż skądś musi mieć też kasę na paliwo żeby potem nam dojechać do pożaru. Brak u nas elementarnej edukacji. Otoczka Państwa nie bierze się z dobrego słowa

  • „Brak u nas elementarnej edukacji.”
   Nie wiem jak u Ciebie, ale „u nas” wiemy kiedy nakładane jest cło, a kiedy akcyza. Wiemy także co oznacza „VAT” i nie wymieniamy go ponownie po słowie podatki…
   „Otoczka Państwa nie bierze się z dobrego słowa”
   Wolałabym, żeby ta „otoczka” nie brała się wcale.

  • No fajnie, teraz pieniążki zostaną w kraju. Ale zaraz.. przecież to obywatel tego kraju zapłaci dodatkowe pieniążki.
   No ale na paliwo dla straży będzie..
   Jeśli coś zostanie.
   Chyba warto zrzucić się na pensję dla 48 + 40 osób.
   88 * 2000 = 176 000 miesięcznie
   Będzie tyle tego cła w Lublinie? Czy może jednak żeby zyskać trzeba stracić?

 7. Już przecież niektóre przesyłki z Chin dochodzą z pominięciem PP. Odprawa celna (jeśli w ogóle) w Estonii i odbiór w „paczce w ruchu” . Strumień towarów będzie płynął dalej tylko inną drogą 🙂

 8. hej ~mur, a na allegro to amerykańskie kupujesz co nie? Kupujesz to co ja na ali tylko 5 razy drożej.

 9. Przykładowo kupując telefon samsung galaxy s8+ na chińskim allegro zapłacimy około 1600zł ten sam model kupując w Polsce zapłacimy 2300-2400zł. Jest różnica?

 10. no i dobrze

 11. Bardzo dobrze, kiedyś kupiłem z Chin sprzęt, to mi zaniżyli wartość przesyłki i opisali jako prezent, musiałem sam chodzić i załatwiać naliczenie odpowiedniej wartości VAT (z cła elektronika użytkowa jest zwolniona).

 12. Jaki to ma sens? Przecież Chińczycy te droższe rzeczy wysyłają do krajów Europy gdzie tak nie trzepią paczek. Tam przepakowują a dopiero pozniej wysyłają do Polski. Niektóre paczki nie przechodzą nawet przez pocztę tylko przez „paczki w ruchu”.

 13. Kilka kwestii chciałbym wyjaśnić.
  Na ali, dhg bang, ebay itp nie odstąpisz od umowy jak Ci się zabawka, wibrator albo inny grat nie spodoba.
  Nie odeślesz na gwarancje jak coś jest wartościowsze, bo Ci się nie będzie opłacało, czyli jesteś w d…e.
  Nie mówię o światełkach choinkowych i innej drobnicy bo tego nawet bym nie kupował, tak jest niskiej jakości w porównaniu z fotkami na w.w. platformach że się można popłakać. Refundacja nie zadziała jeśli Ci się zabawka po prostu nie podoba – w Polsce, możesz odesłać bez podania przyczyny.
  Natomiast sprawa trzepania paczek zakończy się w Lublinie tak szybko jak się zacząć ma (identycznie jak na WER WAWA. Jeśli PP wyśle powiadomienie do Kowalskiego że musi odprawić paczkę bo po w 20 dniach odeślą do Chin, co drugi odpuści, bo się nie będzie opłacało, przestraszy się itp i zapchają sobie magazyn. Powierzchni nie mają nieskończonej.

  • Chłopie, pierdoły opowiadasz aż się trzęsię, chińczycy z refundami gwarancyjnymi robią o wiele mniejsze problemy niż janusze z allegro czy polskich sklepów. wysyłasz film, zdjęcia i tyle, kilka dni i kasa na koncie. PP pokrywa zwrot kosztów przesyłki zwrotnej a jeśli płacisz inaczej, to sklepy zwracają za odesłanie towaru w przypadku droższych rzeczy. Odsyłasz przeważnie do magazynów w europie.

   Weź może z jedną rzecz droższą niż 5$ kup na chińskim portalu zanim się zabierzesz za pisanie bzdurnych komentarzy.

 14. Koniec? Chińczyka nie przechytrzą, co najwyżej poczta polska nie zarobi.

 15. I tak właśnie wspiera się ludzi przedsiębiorczych z Hiszpanii i Czech. Miałem do wyboru paczkę z Chin 55usd albo z magazynu z Hiszpanii 59usd. Wybrałem Chiny teraz będziemy wybierać Hiszpanów.

 16. I bardzo dobrze że zaczną kontrole i ukrócą przekręty, bo dla zwykłego kowalskiego to nie problem jak sobie kupuje w Chinach coś 3 razy na pół roku albo z 5-6 razy w roku, i zaniży wartość przedmiotu albo określi paczkę jako prezent, to nawet jak mu zakwestionują to nie będzie wielkie halo. Ale są tacy co łupią po kilkadziesiąt albo kilkaset paczek rocznie kupując ewidentnie towar do handlu czyli pod działalność gospodarczą i jak tu ma być uczciwa konkurencja gdzie ktoś ko zaopatruje się w Europie już na starcie ma minimum 23% drożej! Teraz niech taki cwaniaczek zapłaci vat, cło i zobaczymy czy pohandluje

 17. Precz z komuną!

 18. Z tą taniością od „chińczyka” to też nie jest do końca tak że wszystko jest tanie.Porównajcie sobie ceny niektórych artykułów na „alle” i „ali” , jak polak z ceną nie przesadzi to wychodzi często taniej niż z chin bo biorąc więcej dostaje cenę nieraz prawie o połowę mniejszą niż indywidualny kupujący. Jak nie jest pazerny to cena wychodzi mniejsza niż na „ali” a i na towar nie trzeba czekać prawie 3 tygodnie.

 19. Na pińcet plus czeba naciułać.

 20. podatki podatki a płacy jak nie było tak nie ma z roku na rok podatki coraz większe i ciężej jest uczciwym ludziom żyć w tym kraju podatków.. witamy w polsce …

 21. Dlaczego tak późno?

 22. Aby tylko dowalic zwyklemu człowiekowi…

 23. Przecież już zaczęli to obchodzić. Już niedługo większość towarów z aliexpress czy innych gearbestów będzie można zamawiać z magazynów w europie, a wtedy nic nie mogą wam naliczyć. Chiny to taki kraj, gdzie nie ma problemu nie do przeskoczenia, a nasz rząd z obecnym tempem wprowadzania zmian i rozwoju nigdy za chińczykami nie nadąży. Nie ten poziom 🙂

 24. Ci wszyscy obroncy tutaj polskiego rynku racza zapominac ze multum tego samego badziewia kupuja w supermarketach/sklepach i na allegro w cenach 2-3x wiekszych (czyli moga vat i clo dowalic a i tak bedzie taniej xD)
  Na allegro to juz niektorzy calkiem w luja leca. Jeśli pisza ze dostawa „przecietnie 14-30 dni” to wiadomo ze po prostu zamawiaja u chinczyka na adres kupujacego. Tacy biznesmeni dbajacy o polska gospodarke.

 25. To przez Huby będzie szło i tyle… wtedy to nie z chin a z magazynu w innym kraju nadają

 26. Bzdura, od kilku miesięcy Chińczycy przesy0ają paczki przez Słowację. A z unii docierają bez kontroli.

 27. Przecież VAT to zwykłe złodziejstwo… Nie rozumiem dlaczego ludzie uważają, ze zabieranie im 1/4 pieniędzy za nic to podatek. Chyba jak u mafii, tylko, że tamci biorą mniej. Płacimy zus, płacimy podatek dochodowy, jeszcze mało ? A potem gospodarzą tymi pieniędzmi tak, że popłakać się można…

Pracapraca.lublin112.pl

  Kursy walut

  • USD 4.2396zł 1.14%
  • GBP 5.2164zł 0.17%
  • EUR 4.5792zł 0.05%
  • CHF 4.3403zł 0.19%

  Polub nas

  Darmowe ogłoszenia lokalne

   Materiały wideo

   Nowe iluminacje świąteczne na Rynku Wielkim w Zamościu (wideo)
   99. Rocznica Bitwy pod Komarowem (wideo)
   W Zamościu trwa 18 Międzynarodowy Festiwal Folklorystyczny EUROFOLK (wideo)
   W Zamościu trwa XIII Zamojski Festiwal Kultury (wideo)
   Szturm Twierdzy Zamość 2019

   Co? Gdzie? Kiedy?

   #zostańwdomu z Muzeum Wsi Lubelskiej | Oferta kulturalna Muzeum w sieci
   #zostańwdomu i weź udział w warsztatach kultury online
   Pilecki.Raport
   Zaproszenie na Festiwal Teatralny „Zwierciadła”
   CITY TRAIL: czas na ostateczne rozstrzygnięcia
   x

   Szanowny Czytelniku!

   Pragniemy Cię poinformować, że nasza strona może dostosowywać treści do Twoich potrzeb. Aby to robić, potrzebujemy Twojej zgody na przetwarzanie danych w celach personalizacji treści marketingowych, dzięki czemu otrzymujesz:

   Lepszą jakość strony. Możemy dostosowywać treści pasujące do poszczególnych grup odbiorców.

   Reklam jest mniej i są bardziej dopasowane do Twoich potrzeb. Dzięki reklamom finansujemy nasz rozwój, dzięki czemu nasz serwis nie wymaga opłat

   Twoje dane są u nas bezpieczne.Zgodę na przetwarzanie danych możesz wycofać w każdej chwili na stronie Polityka Prywatności.

   Klikając przycisk "Przejdź do serwisu" lub zamykając to okno za pomocą przycisku "x" wyrażasz zgodę na przetwarzanie, w tym profilowanie* przez ITLU sp z o.o. oraz naszych Partnerów, Twoich danych danych osobowych zapisanych w plikach cookies i im podobnych technologiach stosowanych w Serwisach przez ITLU sp. z o.o. i Partnerów w celu marketingowym, obejmującym analitykę w celach marketingowych oraz wyświetlanie spersonalizowanych ofert, reklam i innych usług.

   Pamiętaj, możesz w każdej chwili nie wyrazić zgody lub cofnąć zgodę na przetwarzanie Twoich danych osobowych.

   Informujemy także, że poprzez korzystanie z tego Serwisu bez zmiany ustawień Twojego oprogramowania/przeglądarki wyrażasz zgodę na zapisywanie plików cookies i im podobnych technologii w Twoim urządzeniu końcowym oraz na korzystanie z informacji w nich zapisanych w celach dopasowania treści i reklam. Więcej przeczytasz w naszej Polityce Prywatności.

   Kto jest administratorem danych osobowych?

   Administratorem Twoich danych osobowych będziemy my, tj. spółka ITLU Sp. z o.o. z siedzibą w Lublinie oraz nasi Partnerzy (reklamodawcy).

   Szczegółowe informacje na temat celów przetwarzania

   Twoje dane uzyskane w naszych Serwisach za pomocą plików cookies i im podobnych technologii będziemy przetwarzać, w tym profilować:

   • w naszych celach marketingowych polegających na dopasowaniu treści i reklam w naszych Serwisach i Internecie, w celach badań analitycznych w celach marketingowych, w celach dokonywania analiz i badania ruchu na stronach, w celu zapewnienia bezpieczeństwa naszych usług, w celu dochodzenia praw i roszczeń (podstawa: nasz prawnie uzasadniony interes),
   • w celach marketingowych naszych partnerów-reklamodawców, polegających na dopasowaniu treści i reklam w naszych Serwisach i Internecie, w celach badań analitycznych w celach marketingowych (podstawa: Twoja zgoda).

   Jeśli wyrazisz na to zgodę nasi Partnerzy będą przetwarzali, w tym też profilowali Twoje dane osobowe uzyskane w naszych Serwisach za pomocą plików cookies i im podobnych technologii w celach marketingowych polegających na dopasowaniu treści i reklam w naszych Serwisach i Internecie a także badań analitycznych w tych celach.

   Więcej przeczytasz w Polityce Prywatności.

   Twoje prawa

   Jeśli wyraziłeś zgodę na przetwarzanie Twoich danych osobowych możesz ją zawsze cofnąć.

   Przysługuje Ci też prawo dostępu do Twoich danych, prawo do ich sprostowania, usuwania, prawo do przenoszenia danych, wyrażenia sprzeciwu, prawo do ograniczenia przetwarzania. Przysługuje Ci także prawo do wniesienia skargi do organu nadzorczego, którym będzie Prezes Urzędu Ochrony Danych Osobowych. Więcej na temat Twoich uprawnień przeczytasz tutaj.

   * Do przetwarzania wykorzystywane będą następujące dane: Twój adres IP, adres URL żądania, nazwa domeny, identyfikator urządzenia, typ przeglądarki, język przeglądarki, liczba kliknięć, ilość czasu spędzonego na poszczególnych stronach, data i godzina korzystania z Serwisu, typ i wersja systemu operacyjnego, rozdzielczość ekranu, dane zbierane w dziennikach serwera a także inne podobne informacje.