Czwartek, 30 maja 202430/05/2024
690 680 960
690 680 960

Koniec z tanimi zakupami w Chinach? Lubelscy celnicy sprawdzą każdą przesyłkę (zdjęcia)

Specjalny skaner prześwietli nawet 100 tys. przesyłek z Chin dziennie. Funkcjonariusze określą ich zawartość i zastosują odpowiednią stawkę cła i podatku VAT.

W piątek w Lublinie odbyło się uroczyste otwarcie Oddziału Celnego Pocztowego. Jest to wspólne przedsięwzięcie Krajowej Administracji Skarbowej oraz Poczty Polskiej, mające na celu dokładną kontrolę przesyłek z Chin. Ich liczba wzrasta z roku na rok, z czego sporo z nich trafia do sortowni Poczty Polskiej na Felinie. Od czasu kiedy Jedwabny Szlak połączył Europę z Dalekim Wschodem Azji, tranzyt przesyłek z chińskich baz logistycznych w Chongqing, Tuanjiecun i Yiwiu odbywa się drogą kolejową. Potem z kolejowego portu przeładunkowego w Małaszewiczach paczki trafiają do Lublina. Zadaniem Oddziału Celnego Pocztowego będzie zapewnienie należytego poziomu kontroli celno-skarbowej towarów, będących przedmiotem międzynarodowej wymiany handlowej, w tym również przesyłek pocztowych.

Ministerstwo Finansów od dawna zapowiadało zwiększenie kontroli and przesyłkami z chińskich sklepów internetowych. Wszystko dlatego, że zgodnie z polskimi przepisami, import towarów umieszczonych w przesyłkach wysyłanych z terytorium państw trzecich zwolniony jest z podatku, jeżeli łączna wartość towarów w paczce nie przekracza kwoty 22 euro. Zwolnienie to jednak nie dotyczy towarów zakupionych w sklepach internetowych. W tym przypadku często stosowany jest wybieg, określający tego typu przesyłki jako prezenty. Wtedy podatek może być naliczony, jeżeli wartość towarów wynosi więcej niż 45 euro.

Dotychczas lubelska sortownia Poczty Polskiej przyjmowała kontenery z Chin, jednak nie prowadzono obsługi celnej. Losowe paczki sprawdzano w Warszawie, jednak kontroli poddawano nikłą ich ilość. Zamontowany w Lublinie specjalny skaner do prześwietlania przesyłek teraz dokładnie sprawdzi każdą paczkę nadaną z Chin. Kontrola pozwoli określić zawartość przesyłki, czy jest ona zgodna z deklaracją, a także błyskawicznie określić jej wartość. W nowej jednostce będzie pracowało 48 celników oraz 40 pocztowców. Docelowo obsługiwanych ma być około 100 tys. przesyłek dziennie.

Jak zapowiadają celnicy, każdy towar przywożony spoza Unii Europejskiej musi przejść odprawę celną. Podczas kontroli przesyłki funkcjonariusz Krajowej Administracji Skarbowej zadecyduje, czy jej zawartość może być zwolniona z podatku. Jeżeli nie, określi i zastosuje odpowiednią stawkę cła i podatku VAT.

Koniec z tanimi zakupami w Chinach? Lubelscy celnicy sprawdzą każdą przesyłkę (zdjęcia)

Koniec z tanimi zakupami w Chinach? Lubelscy celnicy sprawdzą każdą przesyłkę (zdjęcia)

Koniec z tanimi zakupami w Chinach? Lubelscy celnicy sprawdzą każdą przesyłkę (zdjęcia)
(fot. KAS)

41 komentarzy

  1. Dlaczego tak późno?

  2. Aby tylko dowalic zwyklemu człowiekowi…

  3. Przecież już zaczęli to obchodzić. Już niedługo większość towarów z aliexpress czy innych gearbestów będzie można zamawiać z magazynów w europie, a wtedy nic nie mogą wam naliczyć. Chiny to taki kraj, gdzie nie ma problemu nie do przeskoczenia, a nasz rząd z obecnym tempem wprowadzania zmian i rozwoju nigdy za chińczykami nie nadąży. Nie ten poziom 🙂

  4. Ci wszyscy obroncy tutaj polskiego rynku racza zapominac ze multum tego samego badziewia kupuja w supermarketach/sklepach i na allegro w cenach 2-3x wiekszych (czyli moga vat i clo dowalic a i tak bedzie taniej xD)
    Na allegro to juz niektorzy calkiem w luja leca. Jeśli pisza ze dostawa „przecietnie 14-30 dni” to wiadomo ze po prostu zamawiaja u chinczyka na adres kupujacego. Tacy biznesmeni dbajacy o polska gospodarke.

  5. To przez Huby będzie szło i tyle… wtedy to nie z chin a z magazynu w innym kraju nadają

  6. Bzdura, od kilku miesięcy Chińczycy przesy0ają paczki przez Słowację. A z unii docierają bez kontroli.

  7. Przecież VAT to zwykłe złodziejstwo… Nie rozumiem dlaczego ludzie uważają, ze zabieranie im 1/4 pieniędzy za nic to podatek. Chyba jak u mafii, tylko, że tamci biorą mniej. Płacimy zus, płacimy podatek dochodowy, jeszcze mało ? A potem gospodarzą tymi pieniędzmi tak, że popłakać się można…