Koniec ciepłych dni w województwie lubelskim. Nadchodzi ochłodzenie i intensywne opady deszczu

Dobiega końca wyjątkowo ciepły w okres pogodzie. Z każdym dniem będzie coraz chłodniej. W regionie pojawią się opady deszczu.

W sobotę Polska znajduje się pod wpływem rozległej zatoki niskiego ciśnienia. Z zachodu na wschód wędruje front chłodny. Od godzin porannych notowane są we wschodniej części kraju opady deszczu. Ich natężenie jest przeważnie niskie.

Pierwszy dzień weekendu przyniesie na obszarze województwa lubelskiego wysokie temperatury. W najcieplejszym momencie dnia zobaczymy na termometrach od 8 °C do 10 °C. Zachmurzenie na ogół umiarkowane, okresami duże. Możliwe są większe przejaśnienia i rozpogodzenia. Lokalnie zaznaczać będą się zanikające opady deszczu.

Noc z soboty na niedzielę przyniesie opady deszczu. Natężenie będzie na ogół słabe, okresami umiarkowane. Strefa opadów obejmie cały region. Prognozowane sumy opadów w związku z przechodzeniem niżu oscylować mają od 5 mm do 20 mm deszczu. Temperatura wyniesie od 6 °C do 8 °C.

Niedziela przyniesie zanikające opady deszczu na obszarze województwa lubelskiego. Zachmurzenie umiarkowane, okresami i miejscami duże i całkowite. Na termometrach będzie od 7 °C do 10 °C.

Noc z niedzieli na poniedziałek przyniesie zachmurzenie duże i całkowite. Miejscami możliwe zamglenia, ale także mgły ograniczające widzialność poziomą do 300 metrów. Nad ranem w poniedziałek zacznie nasuwać się strefa intensywnych opadów deszczu. Temperatura wyniesie od 5 °C do 8 °C.

W poniedziałek dostaniemy się pod wpływ niżu, który uformuje się w najbliższym czasie w rejonie Włoch. Układy niżowe wędrujące znad południowej Europy zawsze przynoszą intensywne opady. W tym przypadku będzie to deszcz. Temperatura wyniesie od 4°C do 6 °C.

Niż baryczny z rejonu włoskiej Genui przemieści się nad Nizinę Padańską i następnie nad Ukrainę. Jego zatoka wraz z frontem okluzji sięgnie Polski, przynosząc opady deszczu o natężeniu umiarkowanym oraz okresowo silnym w naszym regionie. Spodziewana suma opadów wyniesie od 10 mm do 50 mm deszczu. Najwięcej deszczu spadnie na południu regionu w poniedziałek.

Intensywne opady deszczu utrzymają się przez cały poniedziałkowy dzień i noc z poniedziałku na wtorek. Wzrastać ma też prędkość wiatru. Średnia prędkość wyniesie 25 km/h, w porywach 36 km/h z północy i północnego zachodu, potęgując odczucie chłodu. W nocy prędkość wiatru osiągnąć może 70 km/h.

24 grudnia 2019 w regionie występować będą opady deszczu, które stopniowo zaczną się wycofywać znad woj. lubelskiego w drugiej części dnia. Niektóre modele sugerują możliwość wystąpienia opadów deszczu ze śniegiem. Temperatura wyniesie od 4 °C do 6 °C.

Pierwszy dzień świąt Bożego Narodzenia deszczowy z temperaturą do 5 stopni. 26 grudnia możliwe punktowe opady deszczu ze śniegiem. Na termometrach nie będzie więcej niż 4 °C.

Ostatnie dni 2019 roku przynieść mogą zmienną aurę. Nocami niewykluczone są przymrozki, natomiast za dnia temperatura ma być dodatnia. W chwili obecnej silny atak zimy nie jest prognozowany na nizinach. Zimowa aura zapanuje w polskich górach, gdzie w najbliższych dniach spadnie nawet 40 cm śniegu.

Najnowsze informacje pogodowe
Bieżące położenie opadów i chmur

(fot. pixabay.com)

Zobacz również

3 komentarze

 1. Wieśniaczka w gumofilcach na szpileczkach

  Dobrze, że popada… nie będzie się kurzyć, a i klientów przybędzie blacharzom, lakiernikom, szrotmistrzom, a może nawet grabarzom i „dobrodziejom”…
  Przecież to też ludzie, z czegoś muszą żyć nie tylko sami, ale i ich rodziny też.
  Jednym zdaniem: Daj Boże deszczowych dni

Pracapraca.lublin112.pl

  Kursy walut

  • USD 4.0885zł -1.31%
  • GBP 5.0298zł -0.32%
  • EUR 4.48zł -0.69%
  • CHF 4.2226zł -0.88%

  Polub nas

  Darmowe ogłoszenia lokalne

   Materiały wideo

   Nowe iluminacje świąteczne na Rynku Wielkim w Zamościu (wideo)
   99. Rocznica Bitwy pod Komarowem (wideo)
   W Zamościu trwa 18 Międzynarodowy Festiwal Folklorystyczny EUROFOLK (wideo)
   W Zamościu trwa XIII Zamojski Festiwal Kultury (wideo)
   Szturm Twierdzy Zamość 2019

   Co? Gdzie? Kiedy?

   Dzień Dziecka w gminie Podedwórze. Dla najmłodszych przygotowano balony z helem
   Policjanci zapraszają do honorowego oddawania krwi
   Lubelskie obchody Dnia Flagi RP i Święta Narodowego Trzeciego Maja
   #zostańwdomu z Muzeum Wsi Lubelskiej | Oferta kulturalna Muzeum w sieci
   #zostańwdomu i weź udział w warsztatach kultury online