Środa, 29 maja 202429/05/2024
690 680 960
690 680 960

Kolejni ochotnicy chcą szkolić się w 2 Lubelskiej Brygadzie OT (zdjęcia)

W piątek, 6 maja 2022 w lubelskich koszarach stawili się kolejni ochotnicy na szkolenie podstawowe. To już czwarte w tym roku wcielenie do Lubelskiej Brygady OT.

Przygodę z wojskiem rozpoczęło właśnie 45 ochotników z województwa lubelskiego, w tym 11 kobiet. Średnia wieku to 31 lat, a najstarszy ochotnik ma 52 lata. Wśród kandydatów do terytorialnej służby wojskowej są studenci, uczniowie szkół o profilu mundurowym oraz przedstawiciele różnych zawodów w tym, m.in.: nauczyciel, magazynier, fotograf, mechanik, rolnik, radca prawny, fryzjer, górnik, opiekun medyczny, stolarz, fizjoterapeuta.

Pierwszego dnia szkolenia kandydaci przeszli formalności ewidencyjne. Następnie zostali wyposażeni w mundury i sprzęt etatowy żołnierza OT. Pożegnanie z „cywilkami” i założenie munduru żołnierza wojska polskiego, to jedna z najważniejszych chwil w życiu każdego ochotnika. Kolejnym etapem był test sprawności fizycznej z trzech dyscyplin sportowych: marszobieg na dystansie 3 km, skłony tułowia, czyli tzw. brzuszki oraz pompki. W niedzielę nowo powołani rozpoczęli naukę podstaw żołnierskiego rzemiosła na obiektach wojskowych w Chełmie i pobliskim Srebrzyszczu.

Podczas intensywnego szkolenia ochotnicy nabędą praktyczne umiejętności niezbędne żołnierzowi do przetrwania na współczesnym polu walki. Oprócz wiedzy i umiejętności taktycznych, strzeleckich, topografii, łączności i pierwszej pomocy medycznej, przyszłych żołnierzy czekają zajęcia z musztry i znajomości regulaminów. Ochotnicy, którzy wytrwają do końca, złożą uroczystą przysięgę na sztandar 2 LBOT, która odbędzie się 21 maja br. Szkolenie podstawowe otwiera trwający trzy lata cykl szkoleniowy podczas, którego żołnierze przejdą szkolenia indywidualne, specjalisty oraz zgrywające, organizowane w terenie, czyli w stałych rejonach odpowiedzialności, w koszarach i na poligonach.

Jeśli chcesz zdobyć solidne przeszkolenie wojskowe i mieć realny wpływ na bezpieczeństwo ojczyzny, lokalnej społeczności i swoich najbliższych, możesz wstąpić w szeregi 2 Lubelskiej Brygady OT. Najbliższe wcielenie dla osób, które nie mają doświadczenia wojskowego odbędzie się 1 lipca br., a dla żołnierzy rezerwy 23 lipca br.

Osoby zainteresowane powinny udać się do najbliższego Wojskowego Centrum Rekrutacji (dawne WKU), w celu złożenia wniosku o powołanie do służby lub skorzystać z pomocy rekrutera – kontakty dostępne są na stronie www.rekruterzy.terytorialsi.wp.mil.pl

Kolejni ochotnicy chcą szkolić się w 2 Lubelskiej Brygadzie OT (zdjęcia)

Kolejni ochotnicy chcą szkolić się w 2 Lubelskiej Brygadzie OT (zdjęcia)

Kolejni ochotnicy chcą szkolić się w 2 Lubelskiej Brygadzie OT (zdjęcia)

Kolejni ochotnicy chcą szkolić się w 2 Lubelskiej Brygadzie OT (zdjęcia)

(fot. LBOT)

7 komentarzy

 1. Balbina z Lublina

  Uważam, że każdy dorosły/a obywatel/ka RP powinien znać podstawy żołnierskiego rzemiosła.
  Zwłaszcza w obecnej sytuacji politycznej,kiedy nie wiadomo kiedy „zielone ludziki” przyjdą nocą i kolbami w drzwi załomocą…
  Brawa dla tych chętnych.

 2. Herr Thusk, Bronek i psychiatra Klich celowo rozbrajali zdolności obronne 3RP
  Cała ściana wschodnia zlikwidowali jednostki wojskowe a nawet Policji
  Utworzyli ustawę 1066

 3. Jacy oni ochotnicy. Dla dodatkowych pieniędzy poszli. Pisiory bardzo zniszczyły rynek pracy i pogorszyli sytuację materialną. Z pozycji WOTu nie można zostać zawodowym żołnierzem.

 4. Zabawa dla „bogatych z domu” i mieszkających „u mamusi”. Za uposażenie rodziny nie wyżywisz..

 5. Brawo dla tych ludzi.

Wiadomości z info112