Środa, 24 kwietnia 202424/04/2024
690 680 960
690 680 960

Kolejne ognisko afrykańskiego pomoru świń w naszym regionie. W gospodarstwie znajduje się blisko 1900 zwierząt

Kolejne w tym roku ognisko afrykańskiego pomoru świń wykryto na terenie naszego regionu. Na miejscu pracują służby weterynaryjne. Trwa ustalanie, jak choroba dostała się na teren gospodarstwa.

W czwartek Główny Lekarz Weterynarii poinformował o wykryciu kolejnego ogniska afrykańskiego pomoru świń na terenie województwa lubelskiego. Zostało ono potwierdzone wynikami badań, jakie przeprowadzono w środę w krajowym laboratorium referencyjnym ds. ASF, czyli w Państwowym Instytucie Weterynaryjnym – Państwowym Instytucie Badawczym w Puławach.

Chorobę potwierdzono w jednym z gospodarstw w miejscowości Gorajec-Zastawie w gminie Radecznica w powiecie zamojskim. Znajduje się w nim 1897 świń, z czego 444 to prosięta, do tego 507 warchlaków, 737 tuczników, 202 lochy oraz 7 knurów. Na miejscu pracują specjaliści z Inspekcji Weterynaryjnej, wdrożone zostały też procedury likwidacji ogniska choroby.

Przypomnijmy, przed kilkoma dniami ognisko afrykańskiego pomoru świń wykryto również w miejscowości Wola Obszańska w gminie Obsza w powiecie biłgorajskim. W gospodarstwie utrzymywano 10 świń, z czego 5 to warchlaki, do tego 4 lochy i 1 tucznik. Z kolei w czerwcu ASF potwierdzono również w gospodarstwie w miejscowości Różanka w gminie Włodawa. Znajdowało się w nim 70 świń ras rzadkich, w tym przypadku rasy Mangalica, utrzymywanych w systemie otwartym.

(fot. lublin112/zdjęcie ilustracyjne)

13 komentarzy

 1. To dlaczego na znaku jest krowa a nie świnia ?

  • Bo chcą być poprawni politycznie, zresztą wyborcy PiSu i tak uwierzą, że krowa to świnia skoro tak im napisali.

 2. to trzeba zapytac weterynarza on wie jak sie podmienia krew

 3. A PiS was drapał

  Bardzo mnie ciekawi czy to nie jakiś potężny wał żeby ciągnąć miecho od chinoli

 4. Wszelkimi sposobami będą niszczyć Polską gospodarkę .

 5. I znowu świnina podrożeje…

 6. To jest przekret.stulecia by wykoniczyc skutecznie polskich swiniarzy zaczeli od nich potem wezma sie za nastepne kierunki rolnicze jak krowy itd przeciez zachod czy ukraina.musza miec zbyt po co Nam.krajowi skoro z zachodu przyjdzie a ze naszprycowane to juz tego nikt nie ujawni

 7. Rolnik sam w dolinie

  Kolejny krok,, dożynania” polskiego rolnika☹️. Jakoś niemieckich i niderlandzkich świń pomór się nie czepia.

 8. Głosowali na dobra zmianę to teraz ani mru mru, siedzieć cicho. A mięso czy zachodnie czy nasze tak samo na szprycowane i produkowane na tych samych paszach więc różnicy nie ma.

  • O cho, cho, mięso bez różnicy? Może w wielkotowarowych fermach, ale z małych gospodarstw, dostępne w małych rzeźniach. Kupując gotowy przemysłowy produkt, możesz się nie połapać, natomiast gdy chcesz coś dobrego upichcić, na grill rzucić, to o cho, cho.

 9. Wszystkie choroby zaczynają się i kończą w Polsce. Eurożydzi nie pozwolą na to abyśmy byli samowystarczalni. Uważacie, że u nas zarobki jak na zachodzie są nierealne? Ależ są tylko zachód na to nie pozwoli, bo kto by wtedy był tanią siłą roboczą?

 10. Córa gospodarza

  Znam osobiście tego rolnika.. mało tego jakiś ten artykuł nie zaktualizowany bo unicestwiono też ogromne stado drugiego rolnika w tej samej gminie i dwóch kolejnych w sąsiedniej.. Dziwnym trafem w przeciągu tygodnia wykryto ASF u wszystkich dużych rolników w okolicy, nie że ogniska pojawiały się co jakiś czas u kogoś co było by prawdopodobne.. nagle u wszystkich.. przypadek?? mało tego jeden z nich jedną chlewnię ponad 500szt. miał zdrową.. ale cóż bijemy wszytko bo walczymy z asf taka ustawa jakby nie można było odizolować tych świń i poczekać a może się nie zarażą.. Ci rolnicy od kiedy to świństwo rzekomo się pojawiło, do gospodarstwa wjeżdżają przez baseny z płynem dezynfekującym do chlewni wchodzą przez matę dezynfekującą w innych butach których używają tylko tam.. zborze i słomę trzymają osobno ,,na kwarantannie” zanim zaczną karmić, od trzech lat nie byli w lesie po drzewo żeby czegoś na butach czy kołach nie przywlec.. gorsze warunki dezynfekcji ma niejeden szpital nawet w erze Covid-19… I nagle mamy ognisko u wszystkich dużych hodowców.. Serce mi pęka gdy gość który wie że za trzy dni wybiją mu wszystko, i spalą jego dorobek i źródło utrzymania idzie ze łzami w oczach karmić te świnie bo przecież to stworzenie, jeszcze żyje, cierpi, przecież nie pozwoli im głodować choć za 3 dni wszystkie będą i tak martwe.. wyobraźcie sobie jaka to tragedia dla tego gościa.. mało tego teraz nie może hodować, są żniwa nie może wyjechać z gospodarstwa żadnym sprzętem więc musi za wszystko płacić innym by ktoś mu skosił zborze i zebrał, musi je u kogoś składować…. to wszystko generuje koszty i dramat tego człowieka na kolejne miesiące.. i to jest temat na artykuł droga redakcjo a nie tylko sucha informacja o kolejnym ognisku którą 90% przeczyta, wystraszy się i stwierdzi że mięso z Niemiec czy Holandii jest bezpieczniejsze..

Z kraju