690 680 960

Kolejne miasto w naszym regionie chce zlikwidować straż miejską. „Dokonano oceny jej realnej sprawności”

Przed tygodniem w Międzyrzecu Podlaskim, teraz w Tomaszowie Lubelskim rozpoczęto przygotowania do likwidacji straży miejskiej. Pracuje tam dwóch strażników, z których jeden jest w wieku przedemerytalnym.

W Tomaszowie Lubelskim rozpoczęto przygotowania do likwidacji straży miejskiej. Na piątkowej sesji Rady Miasta burmistrz Wojciech Żukowski wyjaśniał, że od lat spotyka się z głosami, że funkcjonowanie straży miejskiej w takim składzie, niekoniecznie spełnia oczekiwania. W mieście pracuje bowiem dwóch strażników, z których jeden to komendant w wieku przedemerytalnym. Burmistrz dodał, że utrzymywał ten stan, gdyż bywały sytuacje, że straż miejska realizowała zadania, których nie mogła podjąć się policja.

Jednak po przeanalizowaniu kosztów utrzymania straży miejskiej, a także jej efektywności i realnego wpływu na bezpieczeństwo, zapadła decyzja o rozwiązaniu jednostki. Rocznie na jej utrzymanie przekazywano z budżetu miasta ponad 200 tys. złotych. Burmistrz w swoim wystąpieniu dodał, że rozpoczęcie procesu likwidacji straży miejskiej jest konsekwencją oceny jej realnej sprawności. Dlatego też miasto wystąpi do Komendanta Wojewódzkiego Policji w Lublinie o wydanie opinii w tej sprawie. Pomysł zaakceptowała już Komisja Samorządu, Porządku Publicznego, Oświaty, Kultury, Sportu i Spraw Społecznych.

Rozwiązanie straży miejskiej przyniesie miastu oszczędności, nie sprawi też problemów zawodowych dla obecnych strażników. Komendant ma niebawem przejść na emeryturę, drugi strażnik zostanie zaś przesunięty na inne stanowisko w Urzędzie Miasta. Nie będzie to miało również wpływu na bezpieczeństwo mieszkańców czy też porządek na terenie Tomaszowa Lubelskiego. Te same zadania wykonuje również policja, która także jest wspomagana finansowo przez miasto. Władze miasta liczą, że wszystkie procedury związane z likwidacją jednostki uda się przeprowadzić do sierpnia.

W ubiegłym tygodniu informowaliśmy, że podobne działania rozpoczęto także w Międzyrzecu Podlaskim. W tym przypadku jednak powodów takiej decyzji jest kilka. Jak wyjaśniają władze miasta, przede wszystkim ostatnie tygodnie pokazały, że strażnicy nie realizują ustawowych zadań. To zaś wskazuje na fakt, iż straż miejska przestaje być niezbędna do wykonywania zadań związanych z utrzymaniem spokoju i porządku publicznego. Po wprowadzeniu stanu zagrożenia epidemicznego, a następnie ogłoszeniu stanu epidemii funkcjonowanie straży miejskiej zostało praktycznie sparaliżowane. Przyczyną jednak nie był koronawirus, lecz fakt, iż strażnicy z dnia na dzień nagle dostarczyli zwolnienia lekarskie. Jak podkreślali urzędnicy, tak wysoka skala absencji strażników w pracy nigdy nie występowała w przeszłości.

Nie bez znaczenia są także koszty utrzymania straży miejskiej. W 2014 roku z z budżetu miasta przeznaczono na to 228,7 tys. zł, zaś w ubiegłym roku podatników kosztowało to już 343,6 tys. zł. Z roku na rok maleją zaś dochody z mandatów i grzywien. Problemem jest także duża rotacja pracowników w straży miejskiej, co generuje dodatkowe koszty związane z koniecznością szkolenia nowych strażników. W efekcie, kwota jaką miasto przeznacza na jednego funkcjonariusza, jest zdecydowanie za wysoka w skonfrontowaniu z efektywnością pracy strażników.

(fot. lublin112)

10 komentarzy

 1. I elegancko, tak powinni zrobić w każdym mieście a pieniądze przeznaczyć na szczytne cele!

 2. Chyba tam pojade ”turystycznie” i pogratuluje napotkanym mieszkańcom. Ostatnio przeglądałem stronke SM w jednym z powiatowych miast lubelskiego i co tam zobaczyłem ? Lokalny MPGK zabrał sie za likwidacje dzikich wysypisk, a SM asystowała przy zbieraniu śmieci. Niesamowite Straż Miejska asystowała przy zbieraniu śmieci ! (SIC)

 3. BRAWO! Tomaszów czekamy na LUBLIN!!!!

  • inspirator nigdy nie dopuści do likwidacji źródła dochodów dla swojaków

 4. rzad zabral im podatek z pit to muszą oszczedzać

 5. Nie wiem jak w mniejszych miastach, ale w większych tylko komórka SM zajmująca się ratowaniem zwierząt ma sens. Reszta do zaorania, bo tylko marnuje paliwo i niszczy samochody.

 6. czekam na likwidację SM w Lublinie !!!
  poziom strażników niczym poziom WOT
  to woła o pomstę do wszechmogącego
  głupszych od SM ze świecą szukać !!!!

 7. nieKrytyKrytyk

  prawidłowo kasować wszędzie tych darmozjadów, zbawcy ludzi, tłumoki i społeczniaki. straż miejska potrzebna jest jak zającowi dzwonek na polowaniu

 8. A co taki SM po zawodówce może robić w UM, chyba być kierowcą…

Kursy walut

 • USD 4.3833zł 2.11%
 • GBP 5.2764zł 0.37%
 • EUR 4.7195zł 0.59%
 • CHF 4.7458zł 0.93%

Polub nas