Czwartek, 25 kwietnia 202425/04/2024
690 680 960
690 680 960

Kolejna firma fotografuje nasz region. Samochód TomTom pod Bełżycami

Charakterystyczny samochód z wysięgnikiem na dachu, na którym zamontowany jest sprzęt do fotografowania, większości osób kojarzy się z Google Street View. Jednak w okolicach Lublina można właśnie spotkać auto należące do firmy, która specjalizuje się w mapach do nawigacji.

Na drogach naszego regionu można spotkać charakterystyczny samochód oklejony logiem TomTom, a wyposażony w sprzęt podobny do tego jaki zamontowany jest na pojazdach Google Street View. W poniedziałek auto poruszało się w okolicach Bełżyc. Jak ustaliliśmy, jest to samochód pomiarowy, tzw.mobile mapping van.

Pojazd ten jest naszpikowany nowoczesnym sprzętem. Na dachu ma zamontowaną kamerę z polem widzenia 360 stopni oraz pięć skanerów laserowych. Zbierają one podstawowe informacje o infrastrukturze drogowej znajdującej się na danej trasie. W środku zaś znajdują się przemysłowe komputery o dużej wydajności, precyzyjne odbiorniki GPS oraz specjalne czujniki mierzący odległości na poszczególnych odcinkach dróg.

Zebrane w ten sposób dane trafiają do siedziby firmy w Łodzi, gdzie są następnie zgrywane, kopiowane oraz przetwarzane. Uzyskane informacje o ustawionych znakach drogowych, ograniczeniach prędkości, kierunkach jazdy, nazwach i granicach miejscowości, stacjach paliw, czy nawet ilości pasów ruchu na jezdni lub rodzaju nawierzchni są później dodawane do map, z których korzystają kierowcy.

To już kolejna firma, która za pomocą tego typu pojazdów wykonuje zdjęcia w naszym regionie. Co jakiś czas można dostrzec samochody Google, w ubiegłym roku jeździły też auta, które wykonywały zdjęcia do map Here, wprowadzając usługę na podobnej zasadzie jak Google Street View. Pojazdy te choć są podobne do siebie, to jednak różną się sprzętem zamontowanym na dachu auta.

Kolejna firma fotografuje nasz region. Samochód TomTom pod Bełżycami

2015-09-01 12:14:25
(fot. lublin112.pl)

12 komentarzy

  1. „Samochód oklejony logiem TomTom” a mnie się wydaje, że jednak oklejony logo TomTom 😉

  2. Dokładnie ten samochód widziałem 31 maja ok.9:30 na ulicy Dożynkowej w Lublinie.

  3. jakieś dwa tygodnie temu ten sam pojazd jeździł na trasie Lublin-Krasnystaw, tak więc już dłuższy czas urzęduje w naszych okolicach. Słowo logo (prawdopodobnie zapożyczenie) można zastąpić jakimś polskim słowem, wtedy nie będzie ani jałowych sporów, ani rozterek. Pozdrawiam.

  4. niech jeździ plebs będzie się zastanawiał czy to ufo

  5. jak można obejżeć te zdjęcia street view w internecie?

Z kraju