Piątek, 19 kwietnia 202419/04/2024
690 680 960
690 680 960

Kolejna dewastacja cmentarza. Tym razem wandale grasowali w Głusku

Cmentarz przy ulicy Lipowej w Lublinie nie jest jedynym, jaki został w ostatnich dniach zdewastowany. Podobny los spotkał dawną nekropolię w Głusku. Co więcej, w tym miejscu wandale grasowali już kolejny raz.

Do kolejnej dewastacji na terenie nekropolii doszło tym razem na położonym w lasku przy ul. Zdrowej, w pobliżu Niepublicznego Zakładu Opieki Zdrowotnej, dawnym cmentarzu żydowskim w Głusku. Podobnie jak cmentarz przy ul. Lipowej, jest to również obiekt zabytkowy, gdyż został założony na przełomie XVII–XVIII wieku a ostatni pochówek miał tam miejsce w 1942 roku. Nieznani sprawcy zniszczyli jedną z macew. Została ona złamana u podstawy i przewrócona.

Jak informuje nasza czytelniczka, zdarzenie miało miejsce tydzień temu. – Najprawdopodobniej stało się to w ubiegłą sobotę wieczorem. W południe byłam z psem na spacerze i pomnik jeszcze stał. Następnego dnia rano już nie – wyjaśnia Julia. To nie pierwsza wizyta wandali na tym cmentarzu. Głośna była sprawa sprzed dwóch lat, kiedy grupa osób zrobiła sobie tu imprezę.

Wtedy to w piątkowy wieczór jeden z okolicznych mieszkańców, przechodząc w pobliżu cmentarza usłyszał dobiegający z terenu nekropolii hałas. Gdy podszedł bliżej oprócz głośnych krzyków w postaci antysemickich haseł rozpoznał huk niszczenia nagrobków. Natychmiast o zdarzeniu powiadomił policję. Przybyli na miejsce funkcjonariusze zastali obok jednego ze zniszczonych pomników trzech mężczyzn. Wszyscy z nich byli pijani, mieli od 1,6 do 2 promili alkoholu w organizmie.

Sprawa miała swój finał w sądzie, zwłaszcza że jeden z zatrzymanych groził policjantowi, że go zwolni i „rozwali mu łeb”. Później podczas procesu, 27-letni Michał B. z Lublina tłumaczył że to policjanci go sprowokowali tym, że ośmielili się interweniować. Mężczyzna został skazany na 10 miesięcy więzienia w zawieszeniu na 2 lata oraz 1600 zł grzywny. Z kolei 23-letniego Roberta W. z Głuska skazano na 8 miesięcy więzienia w zawieszeniu na 2 lata i 1600 zł grzywny a 35-letniego Krystiana M. z Dominowa na 6 miesięcy więzienia w zawieszeniu na 2 lata.

(fot. nadesłane – Julia)
2016-11-26 20:45:34

9 komentarzy

  1. Dokładnie !

  2. Oby im ręce uschly

    • starowiercy powinni wystawić straż koszerną z orężem w postaci czosnkowych warkoczy i cebul, a traktamentem bogatym w chałkę.

  3. Dobry pomysł,jestem ZA.

  4. to co napisałeś to nawoływanie do morderstwa. Czy nie lepiej jakoś zagospodarować taką kłopotliwą okolicę? Nie chodzi mi koniecznie o zbudowanie kolejnej Plazy, jak w Lublinie, która stoi na podobnym miejscu. Okoliczni mieszkańcy, lub właściciele gruntu mogliby je wykorzystać. Oczywiście środowiska wiadome wszczęły by jazgot, bo nie będą z tego miały pieniędzy, ale przecież można zawsze lepiej zagospodarować teren, bo z tego co widać na zdjęciach nie zależy im na podtrzymaniu pamięci resztek, no poza portalem, który robi z tego sensację, bo na istnieniu tychże zarabia.

  5. monitoring by się przydał w tym miejscu albo przynajmniej jakaś latarnia…może ktoś z Urzędu Miasta się tym wreszcie zainteresuje!

  6. wszystko jedno jaki cmentarz kara winna być jedna – obcięcie ręki.

Z kraju