Wtorek, 16 kwietnia 202416/04/2024
690 680 960
690 680 960

Kolejki przed granicą i większy ruch na drogach. W naszym regionie będzie jedyne czynne przejście graniczne z Białorusią

Od jutra, na drogach prowadzących w kierunku granicy, a zwłaszcza przejścia w Terespolu, spodziewany jest wzrost natężenia ruchu. Wszystko dlatego, że będzie to jedyne czynne przejście graniczne z Białorusią.

Decyzją Ministra Spraw Wewnętrznych i Administracji jutro w południe zamknięte zostanie polsko-białoruskie przejście graniczne w Bobrownikach. Jest to reakcja na kolejne antypolskie działania reżimowych władz Białorusi. Chodzi o skazanie wiceprzewodniczącego Związku Polaków na Białorusi i dziennikarza Andrzeja Poczobuta na karę ośmiu lat pozbawienia wolności w kolonii karnej o zaostrzonym reżimie. Zarzucono mu „wzywanie do działań zagrażających bezpieczeństwu narodowemu Białorusi” oraz „wzniecanie wrogości i konfliktów”.

Nie da się ukryć, iż jest to kara za krytykę dziennikarza wobec reżimu Alaksandra Łukaszenki, jak też kolejny sygnał, że działalność polskich niezależnych organizacji mniejszościowych nie będzie tolerowana. Niedługo po ogłoszeniu wyroku minister spraw wewnętrznych i administracji Mariusz Kamiński poinformował, iż reakcja naszego kraju w tej sprawie będzie natychmiastowa. Pierwszym jej elementem ma być właśnie zamknięcie kolejnego przejścia granicznego. Niebawem na listę sankcyjną mają też być wpisane kolejne osoby związane z reżimem Łukaszenki, jak też odpowiedzialne za represje wobec Polaków na Białorusi.

Od piątku jedynym miejscem, w którym będzie można przekroczyć granicę polsko-białoruską, będzie województwo lubelskie. Mowa tu o Kukurykach/Terespolu. 15 marca 2020 r. zamknięte zostało bowiem przejście w Połowcach, 9 listopada 2021 r. to samo uczyniono w Kuźnicy. Nie działa też przejście w Sławatyczach. To oznacza, iż cały ruch osobowy oraz towarowy zostanie skierowany na drogę krajową nr 2, przy czym ciężarówki pojadą do Kukuryk, a pojazdy osobowe do Terespola. Służby drogowe wskazują, iż należy spodziewać się zwiększonego ruchu na głównych trasach naszego regionu, zwłaszcza tych, prowadzących w kierunku granicy. Przed przejściami mogą też utworzyć się spore kolejki pojazdów oczekujących na wyjazd z kraju.

(fot. SG)

15 komentarzy

 1. z pierwszego tłoczenia

  więcej niewyspanych i nietrzeźwych pędziwiatrów wielkich gabarytów?

 2. Zygmunt z ulicy Zygmunta

  Nie pomyślano o mieszkańcach przy drodze DK2 że będą mieć utrudnione życie.

 3. Zamknąć wszystkie

 4. naszym krajem rządzą zdrajcy, machają szabelką gdzie tylko się da, a dla naszego kraju skończy się to jak zawsze tragicznie.

 5. dlaczego to my mamy ponosić koszt sankcji ! Kto to wymyślił !

  • Wolisz, żeby za jakiś czas u nas latały rakiety, ale za to będziesz żył bez ograniczeń że 2 lata, czy jednak ponieść taki koszt jaki ponosimy?
   A kto to wymyślił? Ten sam kto głaskał rosję od czasu rozpadu ZSRR. Ten kto budował Nordstream i inne, ten sam kto forsował reset relacji z rosją.
   Przez nich wszystkich mamy problem za swoją wschodnia granicą.

 6. ruska onuca niech stąd wyp….

 7. całkiem wszystkie zamknąć aż wypuszczą Poczobuta.

 8. Myślałem że każdy jest wolny i ma prawo decydować, gdzie podróżuje i z kim interesy robi?

 9. Tak, może, dotyczy to wszystkich cywilizowanych krajów, dlatego bez problemu możesz jeździć do innych krajów UE, a robienie z nimi interesów nie stanowi żadnego problemu.
  Z bandytami i złodziejami nie możesz robić interesów, bo np kupując coś kradzionego i sprzedając to dalej jesteś paserem, dlatego mamy w prawie różne ograniczenia.

Z kraju