Czwartek, 28 marca 202428/03/2024
690 680 960
690 680 960

Kołdra obciążeniowa – zapewnia zdrowy sen i działanie terapeutyczne

Nie da się ukryć, że żyjemy w trudnych czasach, wymagających od nas pełnego zaangażowania w życiu prywatnym i zawodowym. Takie nadmierne obciążenie może powodować różnorakie zaburzenia zdrowotne oraz narastające problemy ze snem. Jeśli zauważymy u siebie jakiekolwiek niepokojące objawy, musimy zacząć im przeciwdziałać, aby przywrócić organizm do stanu równowagi. Przeważnie robimy to z pomocą silnych, lecz jednocześnie mających wiele skutków ubocznych farmaceutyków. Lepiej więc wsłuchać się w potrzeby naszego organizmu, a specjaliści z wielu dziedzin polecają wdrożenie terapii z zastosowaniem kołdry obciążeniowej.

Czym jest kołdra obciążeniowa?

Kołdra obciążeniowa – zapewnia zdrowy sen i działanie terapeutyczne

Powiedzmy sobie szczerze, że większość z nas nie przywiązuje wagi do tego, pod czym śpi, zadowalając się zwykłym kocem czy kołdrą, ważne, aby było nam ciepło. Ma to może i pewne swoje zalety, lecz organizm, zwłaszcza przemęczony, nie odnosi z tego żadnych korzyści zdrowotnych. O wiele lepszym rozwiązaniem jest właśnie kołdra obciążeniowa, znana także jako kołdra sensoryczna, koc obciążeniowy albo z angielskiego gravity blanket i warto w tym momencie zadać sobie pytanie, czym faktycznie jest.

Jeśli spojrzymy na nią, to na zewnątrz praktycznie nie różni się od zwykłej kołdry, puchowej czy wypełnionej włóknem syntetycznym. Zasadnicza różnica tkwi dopiero wewnątrz, ponieważ kołdry obciążeniowe dla dorosłych SleepChanger i kołderki dla dzieci są wypełnione mikro kulkami szklanymi i to właśnie one stanowią obciążenie poprawiające jakość snu i pozwalające szybciej zasypiać. W środku mogą też być drobne kamyczki, lecz jest to rzadziej stosowane rozwiązanie. Zewnętrzna poszewka kołdry terapeutycznej to odporny na uszkodzenia, porządny materiał, a wewnętrzną warstwą jest przeważnie stuprocentowa bawełna, można też kupić eleganckie modele ręcznie szyte z delikatnego weluru.

Używanie poszewki jest bardzo proste, można ją prać w pralce, z zachowaniem środków ostrożności co do maksymalnego obciążenia bębna, a jakość kołdry potwierdza dołączony certyfikat dopuszczający ja do użycia w naszym kraju. Część z wkładem lepiej uprać ręcznie i suszyć w pozycji rozwieszonej.

Kto i kiedy wymyślił kołdry obciążeniowe?

Historia kołder sensorycznych sięga XX wieku, kiedy swoje badania prowadziła dr Temple Grandin będąca osobą autystyczną i szukająca pomocy w terapii zaburzeń psychofizycznych osób cierpiących na tę przypadłość. Swoją pracę oparła na wcześniejszych badaniach A. Jean Ayres analizującej występujące przy różnych dolegliwościach zaburzenia integracji sensorycznej. Samą kołdrę obciążeniową stworzyła z kolei trenerka integracji sensorycznej, amerykanka Tina Champagne, wszywając mikro kulki szklane do używanego przez siebie koca i wykorzystując go po prostu do codziennego, zwykłego odpoczynku.

Na czym opiera się działanie kołder obciążeniowych i ich efekt terapeutyczny?

Zanim zdecydujemy się na użycie kołdry, w której poszewce znajduje się granulat szklany, oczywiście zgodnie z zaleceniami terapeuty, powinniśmy dowiedzieć się, na jakich zasadach opiera się jej działanie. Najważniejszą funkcję ma do spełnienia obciążenie pozwalające wywierać optymalny, delikatny nacisk na ciało, dzięki czemu pobudza i aktywuje układ proprioceptywny, odpowiedzialny za nasze czucie głębokie.

Składa się on z tysięcy receptorów rozmieszczonych w różnych częściach ciała, a najważniejsze dla tego układu znajdują się w mięśniach. Nieustannie zbierają one bodźce i przesyłają je do mózgu, gdzie są analizowane, a stymulowanie proprioreceptorów i używanie kołdry obciążeniowej niesie ze sobą liczne korzyści prozdrowotne:

  • zwiększenie świadomości ułożenia własnego ciała, także podczas snu;
  • sprawniejszą regulację napięcia mięśniowego;
  • pełne zachowanie równowagi, niezależnie od położenia ciała;
  • wydzielanie większych ilości substancji pozwalających wyspać się i w pełni zrelaksować, takich jak serotonina, sprzyjająca redukcji kortyzolu, nazywanego „hormonem stresu”, oraz melatonina, hormon odpowiedzialny za jakość snu.

W jaki sposób dopasować do siebie kołdrę i koc obciążeniowy?

Kołdra obciążeniowa – zapewnia zdrowy sen i działanie terapeutyczne

Aby działanie zakupionej kołdry przyniosło ze sobą pożądany rezultat terapeutyczny, powinna zostać wcześniej dokładnie dobrana do potrzeb przyszłego użytkownika, zarówno u osób dorosłych, jak i u dzieci. Podstawowym czynnikiem, jaki należy uwzględnić, jest waga kołdry, która musi stanowić 10% masy ciała osoby, która będzie z niej korzystać. Jeśli zaś chodzi o odpowiedni rozmiar, to zaczynają się one zazwyczaj od wymiaru 100 x 150 cm, uwzględniają więc nawet niewielki wzrost dziecka, a ogólna zasada mówi, że długość kołdry musi być większa o 20 cm od wzrostu użytkownika.

Jak szybko przyzwyczaić się do ciężaru kołdry?

Równie istotne, jak dobór rozmiaru i ciężaru kołdry, jest stopniowe przyzwyczajenie się do obciążenia oddziałującego na ciało, zróżnicowane w zależności od wieku użytkownika. Należy ściśle przestrzegać zaleceń producenta, w przeciwnym wypadku nie uda nam się uzyskać pełni zamierzonych rezultatów leczniczych i złagodzić objawy wielu przypadłości.

Dorośli

Powinni oni przyzwyczajać się do ciężaru, jaki wywiera kołdra obciążająca ich ciało, aż w czterech kolejno następujących po sobie etapach:

  • etap 1, pierwsze 3 dni, użycie od 10 do 15 minut dziennie;
  • etap 2, od 4 do 10 dnia, użycie od 30 do 60 minut dziennie;
  • etap 3, od 11 do 20 dnia, użycie 120 minut dziennie;
  • etap 4, powyżej 21 dnia, użycie kilka godzin, czyli całą noc.

Dzieci

W przypadku dzieci kołderka obciążeniowa może być używana tylko u maluchów powyżej 3 roku życia, których waga jest większa niż 22 kg. Trzeba więc wyjątkowo precyzyjnie dobrać ciężar wypełnienia do masy ciała dziecka, w przeciwnym wypadku waga kołderki może stanowić zagrożenie dla zdrowia. Najlepiej kupić kołderkę dla dziecka u renomowanego, zaufanego producenta, a największy ich wybór znajdziemy pod adresem sleep-changer.com/pl/koldra-obciazeniowa-dla-dzieci/.

Małe dzieci mogą przykrywać się kołdrą wyłącznie pod kontrolą rodziców lub opiekunów, a przyzwyczajają się do niej tylko w dwóch etapach:

  • etap 1, pierwsze 7 dni, przykrywanie dziecka od 10 do 15 minut dziennie;
  • etap 2, od 7 dnia wzwyż, przykrywanie dziecka od 20 do 30 minut dziennie.

Przy jakich dolegliwościach warto stosować kołdry z obciążeniem?

Kołdra obciążeniowa – zapewnia zdrowy sen i działanie terapeutyczne

Specjaliści od terapii integracji sensorycznej pozytywnie wypowiadają się na temat efektów, jakie niesie ze sobą odpowiednio dopasowana kołdra terapeutyczna i starają się ją zalecać wszystkim swoim pacjentom. Bardzo często spotykają się z pytaniami objawy jakich dolegliwości pomaga złagodzić kołdra wypełniona drobnym granulatem, a sprawdzi się między innymi przy:

Problemach z zasypianiem i bezsenności

Wspomaganie leczenia przyczyn zakłóceń naszego snu to jedno z głównych zastosowań kołder z obciążającymi ciało kulkami. Bezsenność nie bez konkretnych powodów jest uważana za chorobę społeczną, a przeprowadzone w 2020 roku badania dowodzą, że aktywacja układu czucia głębokiego prowadzi do pełnego odprężenia się i pozwala skutecznie się relaksować, w wyniku czego szybciej zasypiamy i rano wstajemy wypoczęci.

ADHD

Zespół naruszeń sprawności organizmu nazywany nadpobudliwością psychoruchową z deficytem uwagi, diagnozowany już u dzieci, którego charakterystyczne objawy mogą zakłócać, a czasem wręcz uniemożliwiać normalne funkcjonowanie. Pomaga je zmniejszyć ciężar kulek, a drzemka w ciągu dnia uspokaja dziecko, usuwa trudności ze snem i przede wszystkim ogranicza wspomnianą nadpobudliwość ruchową.

Zespół niespokojnych nóg

Kołdry obciążeniowe są świetnym elementem terapii przeciwdziałającej tej coraz częściej spotykanej przypadłości nazywanej w skrócie RLS. Jej charakterystyczne symptomy to niekontrolowane ruchy kończyn dolnych podczas snu, ich drżenie i tak wysokie napięcie, że może powodować bóle mięśni i ścięgien. Kołdra naciskająca delikatnie na nogi pomaga rozluźniać napięte mięśnie, zmniejsza się przy tym częstotliwość ruchów, które z czasem całkiem zanikają.

Autyzm i zespół Aspergera

Kołdra obciążeniowa sprawdzi się nie tylko przy powyższych zaburzeniach, takich jak ADHD czy RLS, ale i do złagodzenia niektórych objawów autyzmu. Jest to kolejne z zaburzeń rozwoju rozpoznawanych przede wszystkim w młodym wieku i trwających całe życie. Osoba z autyzmem ma trudności w relacjach społecznych i komunikacji z innymi osobami, wykazuje niekiedy silne podenerwowanie i napięcie wynikające z przeciążenia układu nerwowego.

Pomóc może optymalny poziom obciążenia naciskającego na ciało, co zdaje się otulać osobę z autyzmem, uspokaja ją, wycisza negatywne emocje, eliminuje uczucie lęku i niepewności, odczuwalnie poprawia jego skupienie i koncentrację. Kołdra tego typu znajduje zastosowanie w łagodzeniu symptomów innych zaburzeń, może być też stosowana np. przy zaburzeniach integracji sensorycznej czy zespole Downa.