Sobota, 15 czerwca 202415/06/2024
690 680 960
690 680 960

Kłopoty wójta gminy Firlej. Najpierw radni obniżyli mu pensję, później wpadł jadąc po alkoholu

Policjanci zatrzymali do kontroli toyotę, za kierownicą której siedział Wójt Gminy Firlej. Badanie alkomatem wykazało, że był on nietrzeźwy. Chwilę wcześniej radni obniżyli mu wynagrodzenie.

Miniony piątek nie był szczęśliwym dniem dla Wójta Gminy Firlej Dawida Tarnowskiego. Wszystko zaczęło się po południu na sesji Rady Gminy. Grupa radnych złożyła do przewodniczącego wniosek w sprawie obniżenia wynagrodzenia wójta. Argumentowano to obecną sytuacją ekonomiczną kraju oraz koniecznością szukania oszczędności.

Wskazano też na wysokie koszty obsługi tego stanowiska, które są niewspółmierne w obliczu gratyfikacji starostów, wojewodów czy marszałków. Problemem ma być również ograniczona uwaga, jaką wójt poświęca sprawom gminy oraz jego spora absencja, zarówno w urzędzie jak i na sesjach, co może przekładać się na efekty działań gminy.

– Mieszkańcy gminy Firlej, ze względu na częstą nieobecność wójta w urzędzie, pozbawieni są dostępu do kontaktu z nim i wyrażają to na spotkaniach z radnymi. Należy zaznaczyć, że możliwość bezpośredniego kontaktu wyborcy z wybranym przedstawicielem samorządu czy władzy, leży u podstaw zasad demokratycznych. Również częstym, co nieobecność w urzędzie, jest wspomniana nieobecność na zwoływanych sesjach Rady Gminy. Brak należytej aktywności w zakresie współpracy z całością Rady Gminy stanowi przeszkodę dla przepływy informacji pomiędzy tymi organami i nie przedstawia to dla lokalnej społeczności pozytywnego obrazu w zakresie działalności urzędu – czytamy w uzasadnieniu wniosku.

Radni tłumaczyli, że wójta brakowało również na zebraniach sołeckich. Paweł Niedziela, zwracając się do Dawida Tarnowskiego podkreślił, że obniżenie poborów nie jest karą, lecz ma to „postawić go do pionu i zmotywować do lepszych działań. Marek Piwowar dodał, iż mieszkańcy mają pretensje do radnych, że nic nie robią, aby „zrobić z wójtem porządek”. Przypomniał, że wcześniej był on pełen energii, robił szereg rzeczy, które ludziom się podobały. Natomiast Jarosław Stawinoga wskazywał, aby dać wójtowi szansę, gdyż każdy na nią zasługuje.

W głosowaniu wzięło udział 10 radnych, 5 było za obniżeniem wynagrodzenia wójta, 3 przeciw, a 2 wstrzymało się od głosu. To oznacza, że zamiast obecnych 17,2 tys. zł, wójt będzie otrzymywał co miesiąc nieco ponad 15 tys. zł, a więc o 2 tys. zł mniej. Sam Dawid Tarnowski zdecydował, że nie będzie polemizował z radnymi i zostawi całą sprawę bez komentarza. Poprosił tylko, aby zwracali się do niego Panie Wójcie, „gdyż na Dawida czas już minął”. Po głosowaniu opuścił salę.

Niedługo później policjanci z lubartowskiej drogówki zatrzymali wójta do kontroli, kiedy jechał samochodem. Badanie alkomatem wykazało, że był on nietrzeźwy.

– W godzinach wieczornych funkcjonariusze ruchu drogowego zatrzymali w Firleju toyotę, za kierownicą której siedział 35-letni mieszkaniec gminy Firlej. Mężczyzna znajdował się w stanie po użyciu alkoholu – wyjaśnia nam sierż.szt. Jagoda Stanicka z Komendy Powiatowej Policji w Lubartowie.

Policyjne urządzenie wykazało, że wójt miał blisko pół promila alkoholu w organizmie. Tym samym, zgodnie z przepisami, jest to wykroczenie zagrożone karę aresztu, grzywną do 5 tys. zł i czasowym zatrzymaniem prawa jazdy. To ostatnie zostało od razu zatrzymane przez funkcjonariuszy, sporządzili oni również wniosek do sądu o ukaranie kierowcy.

Dawid Tarnowski był dziś niedostępny. Zastępczyni wójta Małgorzata Zagojska przekazała nam, że żadne informacje w tej sprawie nie będą przez urząd udzielane.

(fot. UG Firlej)

Autor: redakcja

41 komentarzy

 1. W wyborach parlamentarnych partia pt. Paranoja i Synekury (PiS) miała tam 68% – zakładam, że wójt z pensją 17 koła też „z tej opcji”.

 2. Mistrzostwem jest to co powiedziała Zastępczyni wójta Małgorzata Zagojska, że żadne informacje w tej sprawie nie będą przez urząd udzielane.

  Na prawdę dobre, wójt osoba publiczna o której mieszkańcy mają prawo wiedzieć czy chociażby jest osobą praworządną czy podczas piastowania swojego stanowiska nie popełnia np. przestępstw lub wykroczeń…

  i co na to pracownik urzędu? urząd nie udziela żadnych informacji…. ha ha ha ha……..

  Gratuluję mieszkańcom gminy Firlej. Dobrych ludzi wybraliście i macie fantastycznych urzędników w gminie. Dbają o interesy…. ale nie wasze tylko swoje. Ha ha ha….

  • Mam nadzieję, że rada gminy się zreflektuje i odwoła feciarza i alkoholika ze stanowiska wójta, bo takie stanowisko wymaga krystalicznie czystej osobistości, która jest osobą zaufania publicznego a nie postrachem na lokalnych drogach. Mieszkańcy natomiast niech się 20 razy zastanowią następnym razem czy to prawo i sprawiedliwość czy dymanie frajerów i strzyżenie owiec.

   • Swego czasu wójt Lubartowa miał więcej promili jak go zatrzymali swego czasu i co mu zrobili??? ? jego osobowość nie jest taka krystalicznie czysta a sprawuje urząd. Każdy zasługuje na szansę to w jaki sposób wykorzysta czas pokaże. Człowiek jest tylko człowiekiem,nie ma ludzi doskonałych.

 3. Ale obniżka pensji hahahaha.

 4. Moczymorda i tyle

 5. Chłop nie wytrzymał presji stanowiska i zgniotło go jak pustą puszkę z piwem.

 6. Jak nietrzeźwy to przestępstwo a nie wykroczenie. Chyba że miał mniej niż 0.5 promila

 7. Kiedy wreszcie poprawicie drogę z Firleja do Kamionki

 8. Jeżeli pił po obniżeniu pensji to wniosek może byc tylko jeden a mianowicie, że za mało mu obniżyli.
  Okolo rok wcześniej dostał poważną podwyżkę i zamiast wziąć się do roboty ze zdwojoną energią to zaczął po prostu bumelować. W obecnej sytuacji radni powinni się zastanowić, czy może on nadal pełnić swoją funkcję bez szkody dla Gminy i jej mieszkańców. A nawiasem na YouTube jest zapis tej sesji. Oglądałem i nie mam całkowitej pewności czy Pan Wójt Dawid Tarnowski był podczas tej sesji całkowicie trzeźwy.

 9. Rada dla nowego wójta. NAPRAWA DROGI FIRLEJ- SKROBÓW !!!!!!