Niedziela, 21 lipca 202421/07/2024
690 680 960
690 680 960

Policjanci i strażacy prowadzą akcję protestacyjną. Nie będą wystawiane mandaty, na pojazdach flagi

Brak porozumienia przedstawicieli służb mundurowych z MSWiA sprawia, że akcja protestacyjna przybiera na sile. Policjanci właśnie zapowiedzieli, że od wtorku ograniczą wystawianie mandatów. Będą stosowane głównie pouczenia.

W całym kraju trwa protest służb mundurowych, które domagają się m.in. waloryzacji uposażeń i wynagrodzeń. Na razie akcja polega jedynie na oznakowaniu budynków oraz pojazdów flagami i transparentami. Prowadzone są również od dłuższego czasu rozmowy z MSWiA, jednak nie przynoszą one żadnego efektu. Dlatego też na 9 listopada w Warszawie zaplanowano pikietę. Wezmą w niej udział policjanci, strażacy, strażnicy graniczni, funkcjonariusze Służby Więziennej i celnicy. Przed budynkiem Kancelarii Rady Ministrów zamierzają oni zademonstrować swoje niezadowolenie. Jednak to nie wszystko.

Przedstawiciele policyjnych związków zawodowych zapowiedzieli, że tegoroczna akcja „Znicz” będzie początkiem akcji „Jeżdżę Bezpiecznie, Popieram Protest Policjantów”. Celem akcji jest zwrócenie uwagi społeczeństwa na problemy występujące w polskiej policji. Ma to być jednocześnie „presja finansowa”. Od wtorku 1 listopada funkcjonariusze nie będą bowiem wystawiać mandatów, zamiast tego stosować mają pouczenia.

– Oczekujemy, że Rząd zwróci nam pieniądze, które odebrała nam inflacja, bo jeśli tego nie zrobi, szeregi polskiej Policji opuszczą tysiące doświadczonych policjantów i stracimy zdolność ochrony naszego społeczeństwa przed zagrożeniami, z którymi dotychczas sobie radzimy – tłumaczy Przewodniczący Zarządu Głównego NSZZ Policjantów Rafał Jankowski.

Związkowcy podkreślają, że żądania policjantów nie są czymś, co można by uznać za przejaw egocentryzmu zawodowego. Zapewniają, że mają świadomość, w jakiej sytuacji znajduje się dziś Polska i cały demokratyczny świat, wiedzą też, że zaspokojenie przez Rząd wszystkich potrzeb społecznych i zawodowych nie jest łatwe. Jednak to właśnie na policjantach spoczywa główny ciężar zapewnienia Polakom bezpieczeństwa. Natomiast jeżeli z powodów finansowych zaczną odchodzić ze służby doświadczeni funkcjonariusze, to policja jako formacja stanie przed poważnym problemem. A to uderzy właśnie we wszystkich Polaków.

Jak ustaliliśmy, z podobną inicjatywą już wcześniej ruszyła policyjna „Solidarność”. Dlatego też już od pewnego czasu część funkcjonariuszy w naszym regionie nie wystawia mandatów. Policjanci z Wydziału Ruchu Drogowego wskazują, że są dni, iż w dużym mieście na terenie województwa lubelskiego wystawiany jest zaledwie jeden mandat. Zgodnie z przepisami, to policjant prowadzący interwencję sam decyduje, w jaki sposób zostanie ona zakończona. Dlatego też starają się, aby były to głównie pouczenia. Jedynie w wyjątkowych sytuacjach stosowane są mandaty czy też wnioski o ukaranie do sądu.

– Z samych mandatów Policja wnosi do Budżetu Państwa około półtora miliarda złotych rocznie. Apelując do kierowców o bezpieczną jazdę chcemy wpłynąć na poprawę bezpieczeństwa w ruchu i obniżyć jednocześnie wpływy do Budżetu Państwa. Takie podejście będzie korzystne dla społeczeństwa i bezpieczne dla policjantów, którzy zaangażują się w akcję. Jak dobrze pamiętamy, z tej samej formy protestu korzystaliśmy przed czterema laty. Dzięki niej i innym działaniom zmusiliśmy Rząd do refleksji, że Policja to przede wszystkim ludzie, że inwestując w Policję miliardy, na pierwszym miejscu stawiać trzeba ludzi – dodaje Rafał Jankowski.

W przypadku strażaków, związkowcy domagają się m.in. waloryzacji uposażeń i wynagrodzeń na poziomie 20% od przyszłego roku. Wśród postulatów są jeszcze: urealnienie budżetów komend w zakresie wydatków rzeczowych, doetatyzowanie służby w związku z ciągłym wzrostem zakresu zadań realizowanych przez PSP, wdrożenie w życie zmian rozporządzenia o pełnieniu służby przez strażaków PSP m.in. w zakresie rozliczania czasu służby strażaków skierowanych do szkół i ośrodków szkolenia, wdrożenie systemowych rozwiązań w zakresie wynagrodzeń pracowników cywilnych PSP, urealnienie siatki płac funkcjonariuszy i pracowników PSP w związku z ciągłym jej spłaszczaniem a także urealnienie świadczeń socjalnych wypłacanych strażakom.

Przedstawiciele strażackich związków zawodowych wskazują, że nie godzą się na obniżki swoich pensji. Przedstawiona przez rząd propozycja waloryzacji nawet w połowie nie rekompensuje tego, co zabiera inflacja. Strażacy zapewniają, że w czasie trwającej akcji protestacyjnej normalnie pełnią służbę, ruszają na pomoc tak jak zawsze, podkreślają również, że nie zamierzają odchodzić od swoich stanowisk.

Samo Ministerstwo Spraw Wewnętrznych i Administracji informuje, że przygotowuje szereg rozwiązań mających na celu poprawę warunków służby funkcjonariuszy. Mają one również zachęcić doświadczonych funkcjonariuszy do jak najdłuższego pozostawania w służbie.

(fot. lublin112)

75 komentarzy

 1. Fakt 500 zł wpisz w Google

 2. Dostają prowizje od mandatów i dalej im mało.

 3. Jest tylu chętnych na strażaków i policjantów, że droga wolna! Niech się zwalniają! To są terroryści! Teraz udają aniołków a za chwilę dowalą wam mandatami tyle, żeby na podwyżkę zarobić! Kierowca nie stwarza zagrożenia bezpieczeństwa ale komendant kazał i on musi ukryty radiowóz za płotem leci o 5 rano i pisze mandat!

 4. … odejdą ze stanowisk ? , ale gdzie ? … 70% mundurowych nie potrafi gwoździa wbić w ścianę czy żarówki wymienić , i co będziecie robić ? … na zarobki nie narzekajcie , do tego jeszcze przywileje i dodatki … inflacja bije we wszystkich !!! … mam szacun dla policji , bo to często brudna i podła robota ale sami wybrali

  • Brudna i podła, to w prewencji, reszta tylko przerzuca kwitki i cyk umorzone. Kawka, ciastko, ploty i jakoś zleci.

 5. Jeszcze I’m malo?Odejda ale dokad!

 6. zawsze można zmienić pracę…. przecież służby mundurowe to nie obóz pracy!

 7. Mam nadzieję że sługusy Kaczora czytają te komentarze i wiedzą jak postrzega ich społeczeństwo! Żadnych podwyżek dla policji!!

 8. Policja miała swoją szansę i jej nie wykorzystała, wolała zejść na psy.

 9. Nie legalne protesty i strajki, zgromadzenia. Trzeba ich karać mandatami, pałować i gazować. Tak jak o ni to robili do tej pory??✌️

 10. To są skur……….y

Z kraju

Sport