Kilkuset rekonstruktorów oraz duże obozowiska historyczne. Odwzorują wielką bitwę sprzed tysiąca lat

Przy udziale kilkuset rekonstruktorów odbędzie się II edycja Bitwy nad Bugiem. Wydarzenie zaplanowano na 4 lipca w pięknej scenerii nadbużańskich łąk w Czumowie.

W pierwszą niedzielę lipca na nadbużańskich łąkach w Czumowie koło Hrubieszowa odbędzie się rekonstrukcja jednej z najważniejszych bitew czasów wczesnego średniowiecza. Chodzi o starcie z 22 lipca 1018 roku, kiedy to nad rzeką Bug w pobliżu grodu Wołyń po obu stronach rzeki naprzeciw siebie stanęło kilka tysięcy wojów Bolesława Chrobrego i Jarosława I Mądrego.

Zwycięstwo, po szybkim ataku przez płytką rzekę, odniosły oddziały Chrobrego, ponosząc niewielkie straty. Pozwoliło ono na kontynuację wyprawy na Ruś Kijowską, celem której było zrzucenie z książęcego tronu Jarosława i osadzenie na nim wygnanego z Rusi brata Jarosława, a zięcia Bolesława Chrobrego – Świętopełka. To właśnie z tym epizodem w dziejach Polski wiąże się legenda o Szczerbcu – mieczu koronacyjnym królów polskich.

Trzy lata temu, w 2018 roku, w 1000. rocznicę zwycięstwa Chrobrego zorganizowano inscenizację tej bitwy. Było to wielkie widowisko na skalę międzynarodową, które ściągnęło do Hrubieszowa kilka tysięcy osób z całego kraju. Dzięki starannie przygotowanemu scenariuszowi, doborowi wykonawców inscenizacji oraz dbałości o historyczną i naukową poprawność, o Bitwie nad Bugiem 1018-2018 usłyszały dziesiątki tysięcy osób.

W tym roku podjęto decyzję o przygotowaniu kolejnej rekonstrukcji tej bitwy. W wydarzeniu weźmie udział ok. 400 osób, zarówno wojowie piesi, jak i konni oraz łucznicy. Zaplanowano duże obozowiska historyczne, w tym stanowiska edukacyjne, rzemieślnicze i militarne. Całość zorganizują: Muzeum Ziem Wschodnich Dawnej Rzeczypospolitej, Muzeum im. ks. Stanisława Staszica w Hrubieszowie, Gmina Hrubieszów, 2. Pułk Rozpoznawczy w Hrubieszowie im. mjr. Henryka Dobrzańskiego „Hubala” oraz Stowarzyszenie Chorągiew Rycerstwa Ziemi Lubelskiej – Drużyna Grodów Czerwieńskich.

(fot. Muzeum Narodowe w Lublinie)

Zobacz również

2 komentarze

  1. Odwzorują wielką bitwę sprzed tysiąca lat, jednak z zastrzeżeniem, że im Bozia tych nadbużaniskich łąk jakimś potopem nie wyłączy z użytkowania w tym terminie.

  2. Tam Ara Paszoł won za Bug

Materiały wideo

Lubelscy policjanci wzięli udział w akcji #GaszynChallenge (wideo)
Nowe iluminacje świąteczne na Rynku Wielkim w Zamościu (wideo)
99. Rocznica Bitwy pod Komarowem (wideo)
W Zamościu trwa 18 Międzynarodowy Festiwal Folklorystyczny EUROFOLK (wideo)
W Zamościu trwa XIII Zamojski Festiwal Kultury (wideo)

Co? Gdzie? Kiedy?

Mikołajki Folkowe 2021. Wszystkie wymiary kultury tradycyjnej. Sprawdź program
Zoomikołajki w Schronisku dla Bezdomnych Zwierząt w Lublinie
„Bezpieczna sobota z Mikołajem w ODTJ WORD w Lublinie”
Życie świętego Stanisława Papczyńskiego w formie rysunków na piasku
Superauta dla Hospicjum im. Małego Księcia w Lublinie