Piątek, 19 kwietnia 202419/04/2024
690 680 960
690 680 960

Kilkuset rekonstruktorów oraz duże obozowiska historyczne. Odwzorują wielką bitwę sprzed tysiąca lat

Przy udziale kilkuset rekonstruktorów odbędzie się II edycja Bitwy nad Bugiem. Wydarzenie zaplanowano na 4 lipca w pięknej scenerii nadbużańskich łąk w Czumowie.

W pierwszą niedzielę lipca na nadbużańskich łąkach w Czumowie koło Hrubieszowa odbędzie się rekonstrukcja jednej z najważniejszych bitew czasów wczesnego średniowiecza. Chodzi o starcie z 22 lipca 1018 roku, kiedy to nad rzeką Bug w pobliżu grodu Wołyń po obu stronach rzeki naprzeciw siebie stanęło kilka tysięcy wojów Bolesława Chrobrego i Jarosława I Mądrego.

Zwycięstwo, po szybkim ataku przez płytką rzekę, odniosły oddziały Chrobrego, ponosząc niewielkie straty. Pozwoliło ono na kontynuację wyprawy na Ruś Kijowską, celem której było zrzucenie z książęcego tronu Jarosława i osadzenie na nim wygnanego z Rusi brata Jarosława, a zięcia Bolesława Chrobrego – Świętopełka. To właśnie z tym epizodem w dziejach Polski wiąże się legenda o Szczerbcu – mieczu koronacyjnym królów polskich.

Trzy lata temu, w 2018 roku, w 1000. rocznicę zwycięstwa Chrobrego zorganizowano inscenizację tej bitwy. Było to wielkie widowisko na skalę międzynarodową, które ściągnęło do Hrubieszowa kilka tysięcy osób z całego kraju. Dzięki starannie przygotowanemu scenariuszowi, doborowi wykonawców inscenizacji oraz dbałości o historyczną i naukową poprawność, o Bitwie nad Bugiem 1018-2018 usłyszały dziesiątki tysięcy osób.

W tym roku podjęto decyzję o przygotowaniu kolejnej rekonstrukcji tej bitwy. W wydarzeniu weźmie udział ok. 400 osób, zarówno wojowie piesi, jak i konni oraz łucznicy. Zaplanowano duże obozowiska historyczne, w tym stanowiska edukacyjne, rzemieślnicze i militarne. Całość zorganizują: Muzeum Ziem Wschodnich Dawnej Rzeczypospolitej, Muzeum im. ks. Stanisława Staszica w Hrubieszowie, Gmina Hrubieszów, 2. Pułk Rozpoznawczy w Hrubieszowie im. mjr. Henryka Dobrzańskiego „Hubala” oraz Stowarzyszenie Chorągiew Rycerstwa Ziemi Lubelskiej – Drużyna Grodów Czerwieńskich.

Kilkuset rekonstruktorów oraz duże obozowiska historyczne. Odwzorują wielką bitwę sprzed tysiąca lat

Kilkuset rekonstruktorów oraz duże obozowiska historyczne. Odwzorują wielką bitwę sprzed tysiąca lat

(fot. Muzeum Narodowe w Lublinie)

2 komentarze

  1. Odwzorują wielką bitwę sprzed tysiąca lat, jednak z zastrzeżeniem, że im Bozia tych nadbużaniskich łąk jakimś potopem nie wyłączy z użytkowania w tym terminie.

  2. Tam Ara Paszoł won za Bug

Z kraju