Sobota, 13 kwietnia 202413/04/2024
690 680 960
690 680 960

Popadało przez kilka dni, a w Łęcznej kończą się już pieniądze na odśnieżanie. Trwa przerzucanie się odpowiedzialnością

Sporo emocji na dzisiejszej sesji Rady Miasta w Łęcznej wywołała sprawa odśnieżania miejskich ulic. Okazało się bowiem, że pieniądze przeznaczone na ten cel właśnie się kończą.

Po opadach śniegu, jakie pojawiły się w ostatnim czasie, w Łęcznej pojawił się spory problem. Mianowicie w kasie miasta kończą się pieniądze na odśnieżanie ulic. Do tego nie ma już nawet grosza na usuwanie śniegu z chodników. W budżecie miasta na 2021 rok zarezerwowano na ten cel kwotę w wysokości 290 tysięcy złotych, co przy warunkach, jakie obecnie występują, wystarczyło zaledwie na kilkanaście dni pracy ciężkiego sprzętu.

Burmistrz Łęcznej Leszek Włodarski winą za taki stan rzeczy obarczył radnych, którzy jak twierdzi, pomimo jego negatywnej opinii, przegłosowali w grudniu zmniejszenie środków na ten cel. Różnica jest spora, gdyż w 2020 roku, kiedy śniegu praktycznie nie było, na zimowe utrzymanie ulic przeznaczone było 800 tys. zł. W tym roku jest to kwota blisko trzykrotnie mniejsza.

Dzisiaj podczas sesji Rady Miasta radni odnieśli się do tej sprawy zarzucając burmistrzowi mijanie się z prawdą. Piotr Kotuła tłumaczył, że radni nie mają takich możliwości, gdyż oni środków finansowych do budżetu nie wprowadzają. Dodał też, że 7 stycznia radni zwrócili się do burmistrza z prośbą o przeznaczenie wolnych środków pochodzących z realizacji zadań budżetowych z roku ubiegłego m.in. właśnie na odśnieżanie w kwocie 230 tys. zł. Dodał jednocześnie, że to burmistrz zaczął zmniejszać kwoty na odśnieżanie. Skorygował projekt budżetu, w którym zmniejszono kwotę na odśnieżanie do 400 tys. złotych.

– Zamiast reagować na opady śniegu, czeka pan na ruch rady. Tymczasem to pan ma inicjatywę uchwałodawczą w sprawie zmiany budżetu. Atakuje pan również radnych, że to źli radni zabrali środki. A gdzie pan był przez cały styczeń. Skoro źli radni zabrali środki na odśnieżanie, to dzisiaj na sesji powinna być uchwała i dzisiaj środki te powinny zostać przesunięte. (…) Nie zrobiliście nic. Przespał pan cały styczeń a teraz ma pan do wszystkich wokół pretensje, żeby tylko ktoś nie powiedział, że nie potrafi pan odśnieżać – mówił radny Mariusz Fijałkowski.

Burmistrz w odpowiedzi wyjaśnił, że to wszystko tylko pokazuje, że radni starają się bronić, jednak nie potrafią przyznać się do swojej winy. Przypomniał, iż w grudniu ostrzegał, iż zmiana budżetowa w postaci ograniczenia wydatków do kwoty 300 tys. złotych w przypadku ataku zimy spowoduje brak realizacji zadań gminy w tym zakresie. Pomimo to radni mieli mieć świadomość, że tych pieniędzy nie wystarczy, to jednak podjęli taką decyzję. Teraz z kolei próbują się wytłumaczyć przed mieszkańcami, że to nie ich wina. Leszek Włodarski zapewnił, że trwają działania mające na celu znalezienie środków na finansowanie dalszego odśnieżania dróg.

(fot. lublin112/zdjęcie ilustracyjne)

26 komentarzy

 1. A po ch… to odsniezac?
  Przyjdzie odwilz to sam snieg zniknie.
  Z resztą łęczna to takie wielkie miasto dwa ronda na krzyż.

 2. i to jest przykład kto rzadzi w polsce ,brak odpowiedzialnosci w kazdej dziedzinie

 3. podpis jest wymagany Franiu

  Wina jest tylko Cara! Panie Kaczyński gdzie są pieniądze z las?

  • Franio ruska banio

   Andżej był tam przed wyborami, mieszkańcy wybrali dobrą zmianę, więc powinni teraz byc zadowoleni i cieszyć sie z obecnej sytuacji.

 4. W tamtym roku niebylo snigu to co z kaso? Pisiory t

 5. Górnicy niech solidarnie chwycą za łopaty, przecież tyle ich tam mieszka. Nie było kilka lat zimy to nie zakładali pieniędzy z budżetu na odśnieżanie tylko na ważniejsze sprawy przecież tyle w Łęcznej zostało zrobione nie wiem ludzie czego narzekanie. Super park dworusom zrobili. Starówka w kostce brukowej. I wiele więcej. Więc górnicy dla dobra ogółu bierzcie się za łopaty albo swoim kurom powiedzcie i po sprawie

 6. wiecie dlaczego w Polsce jest jak jest? wlasnie dlatego. brak odpowiedzialnosci i zerowe pojecie o zarzadzaniu firmą i jej finansami. jak sie czlowiek nie musi liczyc z pieniedzmi przy wydawaniu,to ma gdzies skad sie biorą. kasa z poprzednich lat poszla pewnie na nagrody.

  • najważniejsze ,że są przy korycie. czy w związku z pandemią zdążyli biedacy podnieść sobie wysokość diet ?

   • Ich pierwszą decyzją zaraz po wyborach było podniesienie diet. Nazwiska tych radnych którzy głosowali za obcięciem środków powinny być podane do opinii publicznej ku przestrodze na przyszłość. Teraz powinni uderzyć się w pierś i łapać za łopaty.

 7. przecież rząd może zrobić sobie ustawę w której może zapisać brak odpowiedzialności, np za niszczenie gospodarki, więc w czym problem, jak ktoś napisał po co odśnieżać jak śnieg w końcu stopnieje, po co szpitale mają przyjmować ludzi skoro i tak każdy umrze, a kościołek trzeba wspierać, w końcu ktoś musi nas pochować, PIS myśli nie bójcie się, po co mają starać się o dobro wszystkich, jak to ksiądz będzie wszystkich chować, jemu trzeba pomóc. nie ma kasy na odśnieżanie, zima już trzyma długo tak z tydzień będzie to co się dziwicie że się zapasy kończa XD

 8. Radni, którzy tak chętnie krytykują od lat poprzedniego i obecnego burmistrza, nie mogą doczekać się koryta dla swojego „dochtora” i są w stanie opluć każdego kto im wytknie ich indolencję.” Dochtorze- sklepikarzu” jesteś tylko łęczyńskim pieniaczem

Z kraju