Środa, 28 lutego 202428/02/2024
690 680 960
690 680 960

Kierującego BMW pogrążyła zielona strzałka, nie posiadał uprawnień. Może otrzymać nawet 30 tys. złotych grzywny

W trakcie patrolu policjanci zauważyli BMW, którego kierujący nie zastosował się do sygnalizacji świetlnej. Teraz młody mężczyzna ma spore problemy, ponieważ wsiadł za kierownicę nie posiadając uprawnień.

Podczas patrolowania ulic Puław, na skrzyżowaniu ul. Partyzantów z ul. Centralną, policjanci ruchu drogowego zauważyli kierującego samochodem marki BMW, który nie zastosował się do sygnalizacji świetlnej S-2. Mężczyzna mając czerwone światło i zieloną strzałkę nie zatrzymał się przed sygnalizatorem i nie upewnił czy może bezpiecznie wjechać na skrzyżowanie.

Mundurowi niezwłocznie zatrzymali pojazd do kontroli drogowej. Za kierownicą auta siedział 22-letni mieszkaniec Puław. Jak się okazało, młody mężczyzna kierował pojazdem pomimo braku uprawnień. W związku z tym, zgodnie z przepisami obowiązującymi od ubiegłego roku, funkcjonariusze sporządzili wniosek do sądu o ukaranie 22-latka. Za popełnione wykroczenie (niezastosowanie się do sygnalizacji świetlnej S-2) kierujący został ukarany mandatem karnym.

Od 1 stycznia 2022 roku kierowanie samochodem lub motocyklem bez wymaganych uprawnień jest karane przez sąd, a nie w postępowaniu mandatowym. Minimalna grzywna za to wykroczenie to 1500 zł, a maksymalna to 30 000 zł. Ponadto, zgodnie z art. 94 § 3 kodeksu wykroczeń w takiej sytuacji sąd orzeka wobec kierującego zakaz prowadzenia pojazdów.

Co więcej, w takie sytuacji kierowca nieuprawniony do prowadzenia danego rodzaju pojazdu nie może kontynuować jazdy i wrócić nim do domu czy chociażby dojechać na pobliski parking. Jeśli nie ma z nim osoby, która posiada odpowiednie prawo jazdy i mogłaby zaopiekować się maszyną, pojazd zostanie odholowany na zlecenie policji, ale na koszt zatrzymanego kierowcy.

(fot. lublin112.pl\ilustracyjne)

24 komentarze

 1. Dowalić wieśniakowi żeby przesiadł się do łady 2107 ,zrobiło się bezpieczniej

 2. Ależ to bzdura z tymi strzałkami. Już nie wiedzą co głupszego wymyślić. Ku..a państwo milicyjne. Siedzą głaby na wiejskiej i wymyślają

  • A głąby w BMW za to płacą.

  • Przez takich jak ty, którzy notorycznie stwarzają zagrożenie wszystkie strzałki będą sukcesywnie demontowane. Jak nie potrafisz docenić możliwości przejechania na czerwonym z koniecznością zatrzymania się to przez ciebie nie będzie można w ogóle przejechać.

  • Takie przepisy są od kilkudziesięciu lat. Nie znasz, to jeździj autobusem.

 3. *niezastosowanie się

 4. A czy innym kierującym odholowano samochody? Tak jak wczoraj kierowcy saaba z Męczenników Majdanka i młodzikowi z Łukowa?

  Czy redakcja ma takie informacje?

  • Najgorzej jak ktoś ma problem ze zrozumieniem artykułu (jak widać nie tylko dzisiejszego).
   Mam tylko nadzieję, że jednak nie jesteś kierowcą bo przepisów nie zrozumiałbyś tym bardziej.

 5. tepic cwaniaczkow

 6. Ja zawsze się zatrzymuję i nieraz jestem za to otrąbiony i zwyzywany.

  • Bo to bez sensu przepis. Jadę o szóstej rano, na chodnikach żywego ducha, widzę wszystko w promieniu 200 metrów, toczę się na dwójce, bo zakręt i trzeba się zatrzymać, bo tylko strzalkę mam, a nie całe zielone.

   • Bo oczywiście jak wielu innych, tobie podobnych jesteście wspaniałymi kierowcami.
    Podobnie jak i ci, którzy spowodowali wypadek ale to była wina słupka, martwego pola czy też oślepiającego słońca.
    Jeszcze powiedz, że często przekraczasz dozwoloną prędkość ale robisz to bezpiecznie.

   • Nie „tylko strzałkę”, ale przede wszystkim masz czerwone! Ustawodawca wspaniałomyślnie pozwolił ci przejechać przez skrzyżowanie pomimo nadawanego sygnału czerwonego pod pewnymi warunkami (m. in. nakaz bezwzględnego zatrzymania się). Jeśli nie potrafisz tego docenić, to strzałki będą likwidowane, a ty (i inni przez takich ja wy) będą stać na czerwonym, choć po zatrzymaniu mogli by przejechać.

   • „Ewa33” ale to twój problem skoro uważasz, że musisz się zatrzymać mając „tylko strzałkę”.
    Bo „tylko strzałka” jest sygnalizatorem kierunkowym (S-3) i jeśli świeci się na zielono to możesz jechać bez zatrzymywania.
    Inaczej jest w sytuacji opisanej w artykule.
    Wyraźnie mowa o sygnalizatorze S-2 czyli ze strzałką do warunkowego skrętu.
    Wtedy masz nie „tylko strzałkę” ale również „czerwone światło”.
    I dlatego właśnie musisz się zatrzymać bo masz przede wszystkim „czerwone” i dodatkowo zieloną strzałkę do warunkowego skrętu.

 7. Gdzie można zgłosić wniosek o reorganizację wyświetlanych strzałek? Są w Lublinie miejsca, gdzie razem z czerwonym zapala się warunkowa strzałka, a zielona dla pieszych dopiero po kilku sekundach. Oczywiście an strzałkach 99% kierowców się nie zatrzymuje, tylko jadą z pełną prędkością, przez to pieszy nie ma możliwości przejścia przez jezdnię na zielonym. Gdyby strzałka zapalała się po zielonym dla pieszych byłoby zdecydowanie bezpieczniej.

  • Nagrywaj i wysyłaj na stop agresji drogowej – będzie mandacik za niezatrzymanie się na strzałce i nieustąpienie pierwszeństwa pieszym 🙂 Da to dużo lepszy rezultat niż reorganizacja kolejności zapalania świateł.

   • Problem w tym, że to ja jestem pieszym i nijak nie mam jak tego nagrać, za to nieraz zostałem już prawie potrąconych. Gdyby strzałka zapalała się po zielonym dla pieszych wtedy nie byłoby problemu z przejściem.

    • Nagrywaj telefonem to, jak przechodzisz 🙂

     • Nagrywając z boku nie będą widoczne numery rejestracyjne. Zresztą musiałbym stanąć przed sygnalizatorem żeby na nagraniu byłą wyraźnie widoczna zielona strzałka i pojazd który się nie zatrzymał.

 8. Ewa 33 nasz rację nie trzeba się zatrzymywać ,gdy nie ma pieszych i samochodów,ale po prostu musi być taki przepis wprowadzony że trzeba zatrzymać się na zielonej strzałce ponieważ ludzie by doprowadzali do wypadków i kolizji,ja jak wjeżdżam na czerwonym,to z reguły patrzę czy coś lub ktoś mi nie wtargnie ,niestety policja ma prawo ukarać pojazd który był sam na krzyżówce i nie zatrzymał się na zielonej strzałce.

 9. To nawet kierowca może sobie refleks wyćwiczyć wjeżdżając na zielonej strzałce ale trzeba mieć do tego trochę sprytu i rzeczywiście Ewa33 masz rację ,że można płynnie przejechać wolniutko na dwójce,ale przepisy są inne bo wielu wjeżdżało by na zielonej strzałce z prędkością 50 km/h i zabijali by ludzi

 10. A przy takim natężeniu ruchu pieszych i samochodów i rowerzystów ,to najlepiej jest podjechać pod zieloną strzałkę zmienić na jedynkę i wolniutenko i oczy dookoła głowy

Z kraju

Polityka i społeczeństwo