Każdy powracający z zagranicy ma obowiązek 14-dniowej kwarantanny. 5 tys. złotych kary za wyjście z domu

Zgodnie z obowiązującymi od wczoraj przepisami, za nieprzestrzeganie kwarantanny domowej grozi kara w wysokości 5 tys. złotych. Osoby objęte kwarantanną, są kontrolowane przez policję.

Od wczoraj, każda z osób, która wróciła do Polski zza granicy, nie ważne z jakiego kraju, ma obowiązek odbycia 14-dniowej kwarantanny. Są dwie możliwości, pierwsza to spędzenie tych dwóch tygodni w domu, druga, w przypadku kiedy osoby te nie chcą narażać najbliższych na ewentualne zagrożenie, to skierowanie do miejsca kwarantanny zbiorowej.

W pierwszym przypadku kwarantannę odbywa się pod adresem, który należy podać w karcie lokalizacyjnej. W jej trakcie nie wolno opuszczać domu, wykluczone jest nawet wychodzenie do sklepu. Nie można zapraszać innych osób do domu, kontakt można mieć jedynie z osobami, które mieszkają pod danym adresem. Przy czym w miarę możliwości powinien on być również ograniczony.

Służby sanitarne zalecają w zachowywanie bezpiecznego odstępu wynoszącego minimum 2 metry, używanie oddzielnych naczyń, jeśli jest możliwość korzystanie z osobnej łazienki i toalety, zaś jeśli nie ma takiej możliwości, po skorzystaniu z niej zdezynfekowanie jej dostępnym środkiem czystości. Jeśli pod opieką są zwierzęta, to w miarę możliwości na czas trwania kwarantanny należy przekazać je pod opiekę rodzinie lub znajomym, lub zwrócenie się telefonicznie o pomoc w tej sprawie do gminy.

Należy wietrzyć mieszkanie kilka razy dziennie, zachować zasady higieny, często myć ręce i dezynfekować powierzchnie dotykowe takie jak: blaty, klamki, ekrany telefonów. Należy monitorować temperaturę ciała minimum 2 razy dziennie. Należy udzielać informacji o swoim stanie zdrowia dzwoniącym pracownikom Inspekcji Sanitarnej. W przypadku wystąpienia gorączki, kaszlu lub duszności należy niezwłocznie skontaktować się telefoniczne ze stacją sanitarno-epidemiologiczną lub zgłosić się na oddział zakaźny, unikając transportu publicznego. W przypadku potrzeby skontaktowania się z lekarzem POZ, należy skorzystać z teleporady; lekarz może wystawić e-receptę i e-zwolnienie.

Osoby, chcące skorzystać z kwarantanny w innym miejscu, niż własne mieszkanie, muszą to zgłosić funkcjonariuszowi Straży Granicznej. Ten kontaktuje się wówczas z Państwowym Powiatowym Inspektorem Sanitarnym, który w porozumieniu ze starostwem powiatowym wskazuje miejsce przygotowane do odbywania kwarantanny zbiorowej na terenie powiatu. Podczas odbywania kwarantanny zbiorowej należy stosować się do poleceń i wytycznych przekazywanych przez służby. Na chwilę obecną na terenie województwa lubelskiego jest przygotowanych kilkadziesiąt miejsc do przyjmowania osób do kwarantanny zbiorowej od zaraz. Miejsca te znajdują się we wszystkich powiatach województwa lubelskiego.

Przestrzeganie kwarantanny domowej weryfikują funkcjonariusze policji, którzy w każdej chwili mogą zapukać pod wskazany adres, aby sprawdzić, czy dana osoba faktycznie przebywa w domu. Jeżeli złamane zostaną zalecenia dotyczące kwarantanny, osoba taka otrzyma mandat w kwocie 5 tys. złotych.

(fot. pixabay- zdjęcie ilustracyjne)

Zobacz również

31 komentarzy

 1. Ładna babeczka na tym zdjęciu, Redakcjo 🙂

 2. kara za mała

 3. 5 tys jest warte ludzkie zycie

 4. Komunizm+ na jakiej podstawie ograniczana jest moja wolność?

  • Na podstawie wyższej konieczności. Bałwanie.

  • Naprawdę nie rozumiesz celu kwarantanny? Jak Ci nie pasuje to nie wracaj do Polski

   • Ludzie opamiętajcie się. Nie da się zamknąć kraju na dwa miesiące. Później bezrobocie skoczy nagle do 40%. I co wtedy? Jakieś super pomysły?

 5. ja też nie rozumie po co ta kwarantanna jak przyjeżdżam z Ukrainy tam 2 przypadki COVID w Polsce 153

  • Jak nie rozumisz, to już pewnie nie zrozumisz…

  • Jak masz problem z kwarantanną to siedź na Ukrainie, wracasz do Polski to się dostosuj

   • Durniu , w Polsce można zarazić się z większym prawdopodobieństwem aniżeli na Ukrainie, a już w szczególności zajmą się tym rodacy w ramach operacji „lot do domu” -ale ty tego i tak nie pojmiesz nigdy oderwany od łopaty półgłówek

 6. Na takiej, że co najmniej połowie narodu brak jest zdrowego rozsądku i podstawowego instynktu samozachowawczego i właśnie przez takich …. ten syf tak się rozchodzi. W niedzielę samochody nie mieściły się na parkingu nad Zalewem Zemborzyckim….. masz jeszcze jakieś pytania?????

 7. zanim z lotniska ludzie dotrą do domu rozniosą wirusa przez pół kraju.

 8. Jaki wy macie problem z tym Zalewem ustawić znaki zakaz postoju po obu stronach zagrodzić wjazd na parking i po problemie

 9. czy rodzina takiej osoby na kwarantannie tez musi siedzieć w domu przez 14 dni?

 10. Ja w namiocie mieszkam bez adresu i śpię prawie całą dobę. Budzę się tylko napisać komentarz. Gdzie oni zapukają? do namiotu. Nie mam okna nawet się pokazać.

 11. już wiadomo skad morawicki weźmie na fartuchy

 12. Tylko wracają do Polski i mają 14 kwarantannę tylko jak dojadą do domów i przecież nie z buta a kontakt z innymi Polakami po drodze do domu

 13. najgłupsze jest to, że osoby które przekroczyły granicę np. o 23 kwarantanna nie obowiązuje, nikt nawet nie notował kto wieżdża skąd i po co i z kim, a gdyby potem np. w busie z zagranicy ktoś chorował to pozostali wspólpodróżnicy nie będą nic wiedzieli

 14. A płynu na Orlenie nadal nie ma !!! W aptekach od 2 tyg tez nie !!! Rządowa tuba kłamie wieszczac sukces !!! Prędzej Dziw kaNa dmuc haDz iura wyKo ndom niż Państwo zadba o podstawowe środki dla obywateli !!!

 15. Jak można w takiej sytuacji pozwolić na kwarantannę w domu? Przecież taka osoba która może być zarażona może zarazić domowników a ci chodząc po sklepach rozniosą to dalej.Powinni być kierowani odrazu do punktów zbiorowych. A co z tymi którzywrócili kilka dni wcześniej i bezmyślnie łażą i tworzą zagrożenie ich też powinni kontrolować bo inaczej nic się nie zmieni

 16. dokładnie tak , domowa kwarantanna śmiechu warte , zamknąć i obserwować a nie jeszcze policji roboty nadawać i narażać ich na kontakt z nosicielem ,ale i ludzie uwierzą we wszystko wystarczy medialnie tylko nagłośnić ,

 17. To już wiadomo,dlaczego Szumowski przewiduje nagły wzrost zakażonych za 2,3 tygodnie.Naściągają do kraju i kto upilnuje ich 2 tygodniowej kwarantanny ?

 18. ale ministry już też się obawiają bo 1 chory wśród nich tylko ciekaw jestem ile płynu wylewają na siebie dziennie bo przecież pierwsze dostawy mają być dostarczone na administrację państwową a ta prawie cała jest zamknięta lub ograniczona a w sklepach nikt nawet nie myśli o tym żeby cokolwiek zrobić a ja się pytam skoro do urzędów nie trzeba przychodzić bo wszystko telefonicznie i przez internet to może płyn z orlenu najpierw do sklepów bo tam trzeba przyjść osobiście i to w podeszłym wieku po 5 plasterków wędliny codziennie.

 19. jaki każdy pic na wodę w pikotek w nocy wrócił z Niemiec a teraz chodzi se gdzie chce I jeździ i to niby kwarantanna 14dni

 20. Polak mądry po szkodzie

  Ciekawe jak taki powracający z zagranicy potencjalnie zarażony ma dostać się do domu i nikogo nie zarazić?.

 21. ŻE KWARANTANNA NIE DOTYCZY TYCH KTÓRZY WRÓCILI DZIEŃ CZY 2 WCZEŚNIEJ,NIE DAJ BOŻE ABY ZARAŻALI

  • Jeżeli ktoś posiada więcej niż dwie komórki w mózgu powinien sam poddać się kwarantannie dla swojego dobra i dobra najbliższych bo nie ma to znaczenia, że ktoś wydał taki czy inny nakaz – po pierwsze myślenie!!!. Niestety jak widać, wielu traktuje to jako administracyjny obowiązek – kara – po drugie myślenie!!! ale nie tylko w własne d…pie. To świadczy tylko o tym że są to ludzie skrajnie zarozumiali i dopóki nie dotknie to ich bezpośrednio to tego nie zrozumieją – obawiam się że wtedy będą mieli pretensje o to do innych ale czy taką głupotę można wyleczyć? – po trzecie – myślenie!!!
   P.S. znaczenie słowa „myślenie” dostępne jest np. na Wikipedii, encyklopedii i w innych podobnych źródłach

 22. Hej Ludzie ! A ile czasu po 14 dniowej kwarantannie ( i jeśli nic mi nie jest) mogę z powroten wyjechać za granicę ? Nigdzie nie ma odpowiedzi na ten temat….(!)

 23. A jak wygląda droga z przejścia granicznego do miejsca wskazanej kwarantanny? Przecież nie będę konwojowany przez Polcję więc będę mógł zrobić zakupy na te 14 dni…a wówczas siłą rzeczy będę miał styczność z innymi,tak?

Pracapraca.lublin112.pl

  Kursy walut

  • USD 4.0031zł -0.53%
  • GBP 4.9213zł -0.21%
  • EUR 4.4503zł 0.54%
  • CHF 4.1621zł 0.31%

  Polub nas

  Darmowe ogłoszenia lokalne

   Materiały wideo

   Nowe iluminacje świąteczne na Rynku Wielkim w Zamościu (wideo)
   99. Rocznica Bitwy pod Komarowem (wideo)
   W Zamościu trwa 18 Międzynarodowy Festiwal Folklorystyczny EUROFOLK (wideo)
   W Zamościu trwa XIII Zamojski Festiwal Kultury (wideo)
   Szturm Twierdzy Zamość 2019

   Co? Gdzie? Kiedy?

   Dzień Dziecka w gminie Podedwórze. Dla najmłodszych przygotowano balony z helem
   Policjanci zapraszają do honorowego oddawania krwi
   Lubelskie obchody Dnia Flagi RP i Święta Narodowego Trzeciego Maja
   #zostańwdomu z Muzeum Wsi Lubelskiej | Oferta kulturalna Muzeum w sieci
   #zostańwdomu i weź udział w warsztatach kultury online