Nowe zalecenia dla placówek handlowych i usługowych. „Nie bójcie się zwracać uwagi klientom i współpracownikom”

Szereg zaleceń, dzięki którym w sklepach czy placówkach usługowych zapewnione zostanie bezpieczeństwo zarówno pracowników jak i klientów, wystosowało Ministerstwo Rozwoju. Wiele placówek już wprowadza zmiany, m.in. ograniczając liczbę klientów, którzy mogą przebywać w sklepie czy w aptece.

W związku z rozprzestrzenianiem się koronawirusa, Ministerstwo Rozwoju przygotowało zalecenia dla placówek handlowych i usługowych. W szczególności skierowano je do sklepów spożywczych, drogerii, placówek pocztowych, piekarni oraz pralni. Obsłudze obiektów handlowych i usługowych zalecono zwracanie klientom uwagi na konieczność zachowania bezpiecznej odległości w kolejkach i przy kasie. W tym przypadku powinna ona wynosić przynajmniej 1-1,5 metra. Nie należy się również obawiać zwracania uwagi współpracownikowi i klientowi, aby nie kasłał i nie kichał zarówno w kierunku pracowników, jak też na produkty spożywcze. Powinno się też promować dokonywanie płatności bezgotówkowych.

Kolejnym zaleceniem jest regularne i dokładne mycie rąk przez pracowników obiektów wodą z mydłem, lub ich dezynfekcja środkiem na bazie alkoholu, w szczególności: przed rozpoczęciem pracy; przed kontaktem z żywnością, która jest przeznaczona do bezpośredniego spożycia, ugotowana, upieczona, usmażona; po obróbce lub kontakcie z żywnością surową, nieprzetworzoną; po zajmowaniu się odpadami/śmieciami; po zakończeniu procedur czyszczenia/dezynfekcji; po skorzystaniu z toalety; po kaszlu, kichaniu, wydmuchaniu nosa; po jedzeniu, piciu, lub paleniu a także po kontakcie z pieniędzmi. Należy również w miarę możliwości ograniczać ekspozycję w punktach handlowych żywności nieopakowanej, przeznaczonej do bezpośredniego spożycia szczególnie pieczywa, ciast, a tam gdzie żywność nieopakowana jest pakowana przez konsumenta oraz zwracać uwagę na właściwą higienę.

Kolejne zalecenia dotyczą ograniczania możliwość przebierania i dotykania produktów, które są przeznaczone do spożycia bez mycia i obróbki termicznej w tym pieczywa, bułek czy wyrobów cukierniczych jak również promowanie wykorzystywania do pakowania rękawic foliowych oraz torebek. W Widocznym miejscu powinny być wywieszone, informacje, jak skutecznie myć ręce, należy upowszechniać wśród pracowników wiedzę z zakresu BHP oraz zwrócić szczególną uwagę na rekomendacje, aby podczas wizyt w placówkach handlowych nie dotykać dłońmi okolic twarzy, zwłaszcza ust, nosa i oczu.

Szczególnie ważne jest przestrzeganie higieny kaszlu i oddychania. Podczas kaszlu i kichania należy zakryć usta i nos zgiętym łokciem lub chusteczką, następnie jak najszybciej wyrzuć chusteczkę do zamkniętego kosza i umyć ręce, używając mydła i wody lub zdezynfekować je środkami na bazie alkoholu. Do tego należy zapewnić, aby pomieszczenia handlowe były czyste i higieniczne: powierzchnie dotykowe takie jak: kasy samoobsługowe, blaty, lady i stoły, klamki, włączniki światła, poręcze i inne przedmioty np. telefony, klawiatury, terminale płatnicze, a także wózki i koszyki zaś regularnie wycierane środkiem dezynfekującym lub przecierane wodą z detergentem. Wszystkie obszary często używane, takie jak toalety, pomieszczenia wspólne, powinny być regularnie i starannie sprzątane z użyciem wody z detergentem.
Nie zalecono również noszenia maseczek ochronnych przez osoby zdrowe.

(fot. Tesco/zdjęcie ilustracyjne)

22 komentarze

 1. Alarm!!!Bułki powinny być pakowane w folię bo ludzie macają wszystkie po kolei i nie używają rękawiczek!!!!!!

 2. Ludzie nie robią sobie nic z kwarantanny… chodzą z dziećmi po marketach…albo jak tacy „turyści ” zamiast wziąć co trzeba i iść do domu, to chodzą po stoiskach odzieżą i mierzą sobie ciuchy jakby to był towar pierwszej potrzeby…w marketach część pracowników wzięła wolne na opiekę na dziecko ,część wzięła L4 … została garstka ludzi . A klienci dalej kometuja ” oni tu nic nie robią …nic nie ma… takie kolejki ..” towary musza dojechać i same sie nie wyłożą ma półkę… dziś zwróciłam uwage matce z dzieckiem (15lat ) to pani odpowiedziała że” chyba oszalalam „wyśmiała mnie… stwierdziła że dzieci w domu się nudzą…🤨🤨 tyle w tym temacie… zamiast schabu czy karkówki na mięsnym powinien być mózg 🧠w sprzedaży…

Pracapraca.lublin112.pl

  Kursy walut

  • USD 3.7456zł -0.15%
  • GBP 5.2969zł -0.15%
  • EUR 4.5453zł -0.38%
  • CHF 4.1413zł -0.43%

  Polub nas

  Materiały wideo

  Lubelscy policjanci wzięli udział w akcji #GaszynChallenge (wideo)
  Nowe iluminacje świąteczne na Rynku Wielkim w Zamościu (wideo)
  99. Rocznica Bitwy pod Komarowem (wideo)
  W Zamościu trwa 18 Międzynarodowy Festiwal Folklorystyczny EUROFOLK (wideo)
  W Zamościu trwa XIII Zamojski Festiwal Kultury (wideo)

  Co? Gdzie? Kiedy?

  Noc Muzeów w Muzeum Sił Powietrznych w Dęblinie
  Noc Muzeów w Muzeum Narodowym w Lublinie
  Noc Muzeów w Ogrodzie Botanicznym UMCS
  Noc Muzeów w Muzeum Wsi Lubelskiej
  Pokrzywowy Jarmark Lubelski: Królować będą produkty z pokrzywą