Środa, 24 kwietnia 202424/04/2024
690 680 960
690 680 960

Już nie znajdziesz OC takiego jak rok temu…

Już niedługo wygasa dotychczasowa umowa ubezpieczenia OC i szukasz kolejnej, na równie korzystnych warunkach? W tym roku napotkasz na problem, ponieważ obowiązkowe ubezpieczenie komunikacyjne podrożało. Nadal jednak możesz zaoszczędzić, wybierając najtańsze OC dostępne na rynku.

Podwyżki obowiązkowego ubezpieczenia komunikacyjnego, które zostały wprowadzone w 2016 roku okazały się szokiem dla kierowców. Ceny średnio wzrosły o kilkanaście procent. Zakładając, że stawka wzrosła o 15%, osoba ubezpieczająca płacąca do tej pory 380 zł, do tegorocznej polisy OC musiała dołożyć 57 zł.


Dlaczego OC jest droższe?

To, że oferty ubezpieczenia OC przestaną być tak atrakcyjne, było kwestią czasu. Ciągła walka o klientów sprawiła, że firmy ubezpieczeniowe obniżały stawki do maksymalnego progu, co generowało spore straty – szczególnie, gdy dochodziło do wypłaty odszkodowania.

Kolejnym czynnikiem wpływającym na podwyżkę cen OC są nowe wytyczne Komisji Nadzoru Finansowego w kwestii likwidacji szkód. Konieczność zastosowania ujednoliconych kryteriów wyceny wariantu serwisowego oraz wariantu kosztowego oraz ogólne podniesienie standardów przy likwidacji szkód częściowych i całkowitych przekłada się nas wyższe koszty. Stąd podwyżka OC, by wydatki firm ubezpieczeniowych zminimalizować.

Na wysokość ubezpieczenia OC nie bez wpływu pozostało wprowadzenie podatku bankowego obowiązującego od 1 lutego 2016 roku. W efekcie towarzystwa ubezpieczeniowe są zmuszone do uiszczenia należnego podatku za nadwyżkę aktywów powyżej 2 mld złotych.

Zanim wykupisz OC, porównaj oferty

Jako że ubezpieczenie OC jest obowiązkowe, nie możesz przestać opłacać składki tylko dlatego, że wysokość składki jest wyższa. Jeżeli nie chcesz przepłacać, możesz porównać oferty OC, by wybrać odpowiednie ubezpieczenie komunikacyjne. Przeprowadzając rzetelną analizę, możesz trafić na propozycję zbliżoną do dotychczasowej oferty. Jest to możliwe wówczas, gdy do tej pory ubezpieczałeś samochód u ubezpieczyciela proponującego wysokie stawki. Warto bowiem mieć świadomość, że różnica pomiędzy towarzystwami ubezpieczeniowymi była ogromna, wynosząc nawet kilkanaście procent. Jeżeli teraz skorzystasz z oferty tańszego ubezpieczyciela, tak naprawdę podwyżki OC możesz wcale nie odczuć.

Komentarze wyłączone

Z kraju