Piątek, 19 lipca 202419/07/2024
690 680 960
690 680 960

Jutro święto patrona Lublina. Zostanie odprawiona msza święta w intencji Miasta i mieszkańców

Jak co roku w Dzień św. Antoniego Padewskiego (13 czerwca), od wieków uznawanego za patrona Lublina, zostanie odprawiona msza święta w intencji Miasta oraz jego mieszkanek i mieszkańców.

Nabożeństwo odbędzie się w czwartek (13 czerwca) o godz. 10.00 w kaplicy św. Józefa przy kościele pw. Nawrócenia św. Pawła, przy ul. Bernardyńskiej 5 (wejście furtką od ul. Bernardyńskiej i przez wewnętrzny dziedziniec dawnego klasztoru oo. Bernardynów). Mszę poprzedzi krótki koncert na trąbkę, przygotowany przez Piotra Ścibaka – miejskiego hejnalistę, który rozpocznie się o godz. 9.45.

Św. Antoni jest patronem między innymi osób i rzeczy zaginionych, ubogich, dzieci, oraz wielu miast – w tym Lublina, Lizbony i Padwy. Święty był jednym z najbardziej cenionych kaznodziejów XIII w. – elokwentnym, obdarzonym doskonałą pamięcią, szeroką wiedzą i silnym głosem.

Na wielu obrazach, tak jak na tym widniejącym na Bramie Krakowskiej, od strony Starego Miasta, przedstawiany jest z białą lilią w ręku. Św. Antoni z Padwy jest także patronem parafii przy ul. Bernardyńskiej – tam znajduje się obraz z XVII wieku z wizerunkiem świętego oraz przechowywane są jego relikwie.

Jutro święto patrona Lublina. Zostanie odprawiona msza święta w intencji Miasta i mieszkańców

fot. UM Lublin

(Źródło: UM Lublin)

16 komentarzy

 1. Św. Antoni jest patronem między innymi osób i rzeczy zaginionych . . hmm to rzeczy zaginione też się do niego modlą by odnalazł ich wlaścicieli?

  • Alek dobre, dobre.

  • Masz tak niski poziom intelektu, czy tak wysoki poziom zawiści?

   • Ma tak wysoki poziom inteligencji, że potrafi zadawać pytania, które obnażają całą idiotyczną narrację wiary w bogów, bożków i inne nadprzyrodzone bezdury tofik.

  • Dawno temu podstawówkę skończyłeś? Może złóż reklamację do polonisty, albo pójdź na kurs czytania ze zrozumieniem.

 2. Za mnie proszę się nie modlić. Nie ma potrzeby zawracać głowy bogom i świętym moją osobą. Moc czarów i zaklęć oddaję dla dzbana roku.

 3. Pan Sołtys w Mieście Inspiracji (dawniej: Lublin)

  Zostanie odprawiona msza święta w intencji Miasta i mieszkańców. Drodzy szamani musicie coś jednak robić za wyłudzone z Funduszu Kościelnego pieniądze podatników.
  Tak, wszystkich podatników, a nie tylko „owieczek”.
  A bierzecie ich więcej niż możecie przeżreć (młodsi: wydać na kochanki).

 4. Tylko patrzeć jak Żuk i wojewoda usuną obraz z Bramy Krakowskiej.

 5. Ten dzień powiem być wolny od pracy w Lublinie!!!! Jest to święto patrona miasta ale też wielki odpust w Radecznicy gdzie objawił się św. Antoni, niestety z powodu pracy nie będę mógł uczestniczyć., w niedzielę wystąpi Halina Frąckowiak. Jadę w piątek na działaczkę a w niedzielę wieczór do pracy do LBN.

 6. Ciekawe czy wcisło się pojawi.

 7. Całe życie mieszkam w Lublinie i nie wiedziałem, że miasto ma patrona…

Dodaj komentarz

Z kraju

Sport