690 680 960

Jest specjalne wyróżnienie dla policjantów z Lublina. „Złota Blacha” za udaremnienie procederu nielegalnego udostępniania sygnału telewizyjnego (zdjęcia)

Koalicja Antypiracka przyznała Złote Blachy – honorowe wyróżnienia dla policjantów za spektakularne sukcesy w walce z kradzieżą własności intelektualnej. Wśród nagrodzonych znaleźli się policjanci z Lublina, którzy udaremnili przestępczy proceder dwóch dawców sharingu z Lublina i zablokowali odbiór nielegalnego sygnału tv dla około 2 000 biorców.

Złote Blachy – to honorowe nagrody Koalicji Antypirackiej, przyznawane od 1998 roku jednostkom Policji w uznaniu ich zasług w zwalczaniu kradzieży dóbr własności intelektualnej i ochronie praw autorskich. Koalicję Antypiracką tworzą trzy organizacje: Związek Producentów Audio Video (ZPAV), Stowarzyszenie Sygnał i BSA/The Software Alliance.

Zniesienie ograniczeń związanych z pandemią pozwoliło powrócić do organizacji wydarzenia i przyznać nagrody nie tylko za ubiegły rok, ale także za lata 2019-2020.

– Ten rodzaj przestępczości jest jednym z najtrudniejszych. Jesteśmy tym skuteczniejsi im lepiej współpracujemy z innymi podmiotami, służbami, organizacjami – powiedział, zwracając się do zebranych, nadinsp. Paweł Dobrodziej. – Dziękuję za wiele lat współpracy z Koalicją Antypiracką, za wspomaganie przy realizacjach spraw, ale także za szkolenia, dzięki którym policjanci łatwiej i swobodniej poruszają się w tym obszarze i w swoich działaniach są pewniejsi i skuteczniejsi.

O sporym wyzwaniu, jakim jest walka z kradzieżą własności intelektualnej mówiła Teresa Wierzbowska.

– Wzorcowo prowadzone przez Policję sprawy mają później przełożenie na wyroki sądów i wysokość naprawienia szkody w sprawach związanych z piractwem treści audiowizualnych, a te były w ostatnich latach rekordowe dla pokrzywdzonych – zwróciła uwagę prezes Sygnału.

Prowadzący uroczystość Mikołaj Wojtal – pełnomocnik Związku Producentów Audio Video podkreślił także znaczenie wyróżnień dla środowisk twórczych – Złote Blachy są nagrodą symboliczną i posiadającą szczególną wartość przede wszystkim dla nas – przedstawicieli sektorów kreatywnych. Złote Blachy są dla nas pretekstem do bezpośredniego spotkania i osobistego wyrażenia wdzięczności wobec funkcjonariuszek i funkcjonariuszy Policji, którzy swoją wiedzą ekspercką, ale i sprytem przyczyniają się skutecznie do zwalczania zjawiska piractwa własności intelektualnej. Wiemy także po wielu już edycjach Złotych Blach, że nagrody te są także doceniane przez samych uhonorowanych i to jest dla nas szczególna satysfakcja.

Koalicja Antypiracka powstała w październiku 1998 roku. Jej powołanie było odpowiedzią na panującą w drugiej połowie lat 90. bezkarność piratów własności intelektualnej w Polsce. Celem Koalicji jest promowanie poszanowania praw autorskich i własności intelektualnej. Aktualnie w skład Koalicji wchodzą: Związek Producentów Audio Video (ZPAV) – reprezentujący producentów fonograficznych, Stowarzyszenie Sygnał – zajmujące się ochroną praw nadawców telewizyjnych oraz BSA / The Software Alliance – organizacja zrzeszająca producentów oprogramowania komputerowego.

Nagrodzeni Złotymi Blachami

Za 2019 rok przyznano cztery wyróżnienia. Honorowa nagroda trafia do policjantów z Wydziału do Walki z Cyberprzestępczością Komendy Wojewódzkiej Policji w Białymstoku – za realizację sprawy pirackiego serwisu VOD, w której sprawca usłyszał wyrok zapłaty poszkodowanym podmiotom rekordowej sumy 48 mln zł. Za przeprowadzenie największej dotąd akcji przerwania nielegalnego procederu udostępniania uprawnień kart abonenckich płatnych platform satelitarnych (tzw. sharing), z którego korzystało około 3 400 osób, nagrodzono Wydział do Walki z Cyberprzestępczością KWP w Szczecinie. Wydział do Walki z Cyberprzestępczością KWP w Poznaniu uhonorowano za przerwanie sharingu w Turku, gdzie nielegalną usługę zablokowano dla około 800 odbiorców. Za działania związane z ujawnianiem i zwalczaniem oszustw polegających na sprzedaży użytkownikom końcowym nielegalnego oprogramowania na portalach aukcyjnych oraz używaniu tego oprogramowania nagrodzono natomiast Wydział do Walki z Cyberprzestępczością Komendy Stołecznej Policji.

Nagrody za 2020 rok otrzymały Wydział do Walki z Cyberprzestępczością KWP w Bydgoszczy oraz Wydział do Walki z Przestępczością Gospodarczą KWP w Olsztynie. Policjantów z Bydgoszczy nagrodzono za zamknięcie dużego serwisu streamingowego nielegalnie rozpowszechniającego filmy i seriale. Funkcjonariuszy z Olsztyna doceniono za sprawną i jednoczesną realizację sprawy dawców sharingu z Mrągowa, Będzina i Turku, czego efektem było zablokowanie dostępu do nielegalnego odbioru telewizji dla ok. 1 300 osób.

Nagrody za 2021 rok także trafiły do jednostek, które z dużym zaangażowaniem i starannością doprowadziły do przerwania kradzieży sygnału telewizyjnego. Wydział do Walki z Cyberprzestępczością KWP w Lublinie udaremnił przestępczy proceder dwóch dawców sharingu z Lublina i zablokował odbiór nielegalnego sygnału dla około 2 000 biorców. Za realizację sprawy sharingu z Olkusza nagrodzono Referat do Walki z Przestępczością Gospodarczą i Korupcją Wydziału Kryminalnego Komendy Powiatowej Policji w Olkuszu.

(fot. Piotr Maciejczak BKS KGP/materiały prasowe Koalicji Antypirackiej)

19 komentarzy

 1. Nie mogę się już doczekać aż wyjadę do Niemiec bo tam płaca minimalna teraz podskoczy do 8700 zł.

  • To wyjedź nikt za tobą płakać nie będzie lewacki trolu.

  • Turysta tam płaca minimalna nadal koło 2000 euro, więc nie poszalejesz…

   • no chyba nie masz racji, za najniższą w niemczech można przeżyć, kupić mieszkanie samochód nie 20 letni tylko kilku letni, i mieć na życie jeszcze. kup mieszkanie i auto w polsce za minimum, chociaż w TVPisie na pewno da radę. na odsetki zostanie z tego co na jedzenie wydasz xD

 2. Onufry z Czereśni

  Nie kradnij – władza nie znosi konkurencji ;d

 3. Pablo sanescobar

  No taa… super skutecznosc w walce z przestepczoscia :/

 4. Kto by chciał kraść tvpis TVN czy inne G

 5. jak w Robocop:
  policja utrzymywana przez korporacje, dba o ich interesy, zwykli obywatele są pomijani, nie są chronieni.

  A metody na „wnuczka”, „policjanta”, okradanie kont bankowych (banki również wypinają się) działają, że hej.

  Przykre

  • Krzysztof Zakolski

   Naiwniacy dalej myślą, że jak w czerwcu jakaś korporacja zmieni swoje logo na tęczowe to znaczy, że prawa człowieka i konsumenta są u nich na pierwszym miejscu i że dbają o d planetę. 😀 Czasem żałuję, że nie dożyję tych następnych kilkudziesięciu lat żeby na starość zobaczyć jak zamordyzm ala ZSRR jest usprawiedliwiany i chwalony pod niebiosa przez postępowców jako :progresywny socjalizm, który uratuje na wszystkich”.

 6. rozumiem, ze nagroda za to, ze uratowali ludzi przed oglądaniem TVP 1

  • wewengosz lublin

   Jak masz zatwardzenie to sobie tfu TVN24 włącz Stolec murowany

   • Włączyłem TVPis i TVN i n ie widzę żadnej różnicy. 😀 Jedni ci mówią, że partia X jest zła, demoluje praworządność, sądownictwo i Konstytucję i głosuj na nich, a drudzy, że partia Y jest zła, demoluje praworządność, sądownictwo i Konstytucję i głosuj na nich. 🙂

 7. policja na uslugach zachodnich korporacji co pewnie płacą mniej podatku od baby prowadzocej warzywniak na osiedlu… ręce opdają

 8. Ciekawe czy wyweszą kasę tego od respiratorów 😂

 9. A co należało mi się.

 10. Policja na straży złotych miliardów koncernów medialnych 🙂 Pilnują, aby Solorze i inni medialni magnaci nie zbiednieli.

  • Solorz chociaż agent i tajny współpracownik ma kartę wyjścia z więzienia, odkąd jego stacja robi pisowi dobrze ustami.

Kursy walut

 • USD 4.3354zł 0.21%
 • GBP 5.369zł 0.8%
 • EUR 4.7239zł 0.34%
 • CHF 4.7142zł 0.58%

Polub nas