Czwartek, 02 maja 202402/05/2024
690 680 960
690 680 960

Jak znaleźć odpowiedniego prawnika?

Potrzebujesz zasięgnąć porady prawnej i chcesz mieć pewność, że Twoje interesy są w dobrych rękach? Koniecznie poszukaj dobrego prawnika. Jak i gdzie znaleźć godną zaufania kancelarię prawną? Oto nasz krótki poradnik!

Poszukaj prawnika w internecie

Po pierwsze – po profesjonalną pomoc prawną powinniśmy udać się do prawnika, którego umiejętności zostały zweryfikowane egzaminem państwowym, a jego działania ubezpieczone są w ramach OC. Jak znaleźć taką osobę? W dzisiejszych czasach warto skorzystać z zasobów internetu.

Dla przykładu, na portalu Legavi możesz wyszukać kancelarie prawnicze dostępne w Twoim mieście lub w najbliższej okolicy. Oczywiście, większość kancelarii prawnych ma własne strony internetowe i wizytówkę Google. Przed umówieniem się na spotkanie możesz przeczytać, co mają do powiedzenia na ich temat inni klienci.

Rejestr radców prawnych i adwokatów prowadzą również Okręgowe Izby Radców Prawnych i Izby Adwokackie. Na ich stronach internetowych możesz znaleźć konkretnego prawnika. Wiele radców prawnych i prawników obecnych jest w social mediach – prowadzą swój Fanpage na Facebooku czy Instagramie. Zwróć również uwagę na blogi prawnicze w internecie, bowiem prawnicy często dzielą się swoją wiedzą właśnie w taki sposób. 

Poszukaj prawnika wśród rodziny i znajomych

Dobrym pomysłem jest wybór prawnika z polecenia. Popularnym źródłem informacji i poleceń jest rodzina oraz znajomi, którzy korzystali z usług konkretnego specjalisty i otrzymali od niego pomoc. 

Jeśli potrzebujesz porady prawnej dotyczącej rozwodu czy alimentów na dziecko, zapytaj się znajomego lub koleżanki, która jest po rozwodzie. Być może zna ona dobrego prawnika, który pomoże Ci w napisaniu pozwu i będzie reprezentować Cię na sali sądowej. 

Jeśli Twój problem jest złożony i trudny, możesz skorzystać z zespołu dwóch, a nawet trzech specjalistów polecanych przez rodzinę bądź znajomych. W takich sytuacjach możesz liczyć na pomoc poprzedzoną dokładną analizą z różnych perspektyw. Oczywiście, musisz liczyć się z koniecznością zapłaty nieco wyższego wynagrodzenia, niż z przypadku wyboru jednego prawnika. 

Doświadczenie, specjalizacja i dodatkowe kompetencje

Przed rozpoczęciem współpracy z prawnikiem, sprawdź, czy oferuje on usługi, których szukasz. Nawet jeśli tę konkretną osobę polecił Ci ktoś zaufany. To, że ktoś świetnie poprowadził sprawę z zakresu prawa gospodarczego, wcale nie gwarantuje, że równie dobrze poradzi sobie w sprawie karnej.

Zwróć uwagę na doświadczenie. Im więcej wygranych spraw, tym większa szansa, że prawnik, zamiast ograniczać się do ogólników, jest ekspertem w danej dziedzinie i myśl nieszablonowo. 

Dodatkowe umiejętności i wykształcenie to kolejny atut. Czasem sama znajomość prawa nie wystarcza. Dla przykładu prawnik, który ukończył studia na kierunku finanse, może lepiej rozumieć sprawy gospodarcze z elementami ekonomicznymi. Zwracaj więc uwagę na dodatkowe kompetencje prawnika – osoby, której zamierzasz powierzyć swoje problemy. To właśnie one mogą mieć istotne znaczenie!