Środa, 24 kwietnia 202424/04/2024
690 680 960
690 680 960

Jak wybrać najtańsze ubezpieczenie OC?

Przy wyborze ubezpieczenia odpowiedzialności cywilnej posiadaczy pojazdów mechanicznych, czyli ubezpieczenia komunikacyjnego OC, powinniśmy kierować się ceną takiej polisy.

Jest to spowodowane tym, że z mocy prawa każda firma ubezpieczeniowa oferująca ubezpieczenie OC pojazdu musi zapewnić klientowi taki sam zakres ubezpieczenia i wysokość sum gwarancyjnych. Obiektem zainteresowania kupującego powinna więc być najtańsza oferta na OC. Jak ją wybrać spośród wielu różnych propozycji?

Ubezpieczenie o takim samym charakterze

Przeglądając ubezpieczenia OC na stronie https://ubezpieczamy-auto.pl, nie musimy właściwie skupiać się na ich konstrukcji, a wyłącznie na cenie. Zgodnie z ustawą z dnia 22 maja 2003 roku o ubezpieczeniach obowiązkowych, Ubezpieczeniowym Funduszu Gwarancyjnym i Polskim Biurze Ubezpieczycieli Komunikacyjnych, wszyscy ubezpieczyciele działający na polskim rynku oferujący polisy OC kierowcom, muszą zapewnić ten sam zakres polisy ubezpieczeniowej.

W efekcie każda taka polisa OC chroni kierowcę i posiadacza pojazdu przed ponoszeniem finansowych skutków szkód osobowych lub majątkowych spowodowanych w ruchu drogowym.

Ponadto towarzystwa ubezpieczeniowe muszą oferować takie same sumy ubezpieczeniowe, które w 2019 roku wynoszą:

  • w przypadku szkód na osobie – 5 210 000 euro w odniesieniu do jednego zdarzenia, którego skutki są objęte ubezpieczeniem bez względu na liczbę poszkodowanych,
  • w przypadku szkód w mieniu – 1 050 000 euro w odniesieniu do jednego zdarzenia, którego skutki są objęte ubezpieczeniem bez względu na liczbę poszkodowanych.

Nie ma znaczenia, w jakim towarzystwie ubezpieczeniowym wykupimy zatem polisę OC dla swojego pojazdu. Dla kupującego najbardziej liczyć się powinna cena polisy, a ta już nie będzie taka sama w każdym przypadku. Będzie ona wynikała z wewnętrznej polityki cenowej, jaką przyjęło konkretne towarzystwo ubezpieczeniowe, z usług którego chcielibyśmy skorzystać.

Jakie parametry są najważniejsze przy ustalaniu wysokości składki na OC?

Każda firma ubezpieczeniowa, która oferuje OC dla posiadaczy samochodów osobowych czy ciężarowych, jak i innych pojazdów, może mieć nieco inne kryteria oceny ryzyka ubezpieczeniowego, które bezpośrednio wpływa na ostateczną cenę polisy. Wśród takich parametrów można wyróżnić:

  • rok produkcji pojazdu,
  • marka i model pojazdu,
  •  pojemność silnika pojazdu,
  • tryb wykorzystywania pojazdu – prywatnie czy na firmę,
  •  wiek kierowcy,
  •  czas posiadania prawa jazdy przez kierowcę,
  • miejsce rejestracji pojazdu,
  • wysokość zgromadzonych zniżek na OC czy też liczba bezszkodowych lat.

Najmocniej na cenę OC oddziałują zniżki na ubezpieczenie OC, jakie zgromadził właściciel. Mają one znaczenie dla właściwie wszystkich towarzystw ubezpieczeniowych, w których dostępne jest ubezpieczenie odpowiedzialności cywilnej dla posiadaczy pojazdów mechanicznych.

Na największe zniżki mogą liczyć doświadczeni, bezszkodowi kierowcy, którzy w ciągu kilku ostatnich lat nie spowodowali żadnej kolizji czy wypadku. Mogą oni otrzymać w towarzystwach ubezpieczeniowych od 60 do 80 proc. zniżki względem standardowej ceny składki na OC.

Każda szkoda, jaką ma na swoim „koncie” ubezpieczający pojazd, powoduje zmniejszenie lub całkowitą utratę zniżek, przez co klient zmuszony jest do opłacenia pełnej kwoty składki rocznej na ubezpieczenie odpowiedzialności cywilnej posiadaczy pojazdów mechanicznych.

Możliwości obniżenia ceny OC

Najtańsze ubezpieczenie OC wykupić można w wielu firmach ubezpieczeniowych. Warto porównać ze sobą różne oferty i wybrać najtańszą. Składkę można dodatkowo obniżyć, korzystając z tzw. zniżek marketingowych, właściwych dla niektórych firm ubezpieczeniowych.

Ubezpieczyciele są skłonni do obniżenia składki na OC, jeśli klient zdecyduje się wykupić ubezpieczenie w pakiecie, np. z AC, NNW czy assistance. Kwota składki na obie czy kilka polis będzie niższa niż gdybyśmy każde takie ubezpieczenie wykupywali oddzielnie. Zniżka na OC obowiązuje też w niektórych firmach z tytułu samoobsługowego zawierania umowy ubezpieczeniowej. Wystarczy, aby klient sam wybrał ubezpieczenie i podał wszystkie niezbędne dane potrzebne do zawarcia umowy OC przez internet lub telefon.

Czasami można napotkać w internecie kody zniżkowe dla ofert ubezpieczeniowych, w tym na ubezpieczenie OC. W procesie finalizowania transakcji przy kupowaniu OC online czasem jest miejsce na wpisanie kodu rabatowego, który obniży wysokość składki rocznej na OC. Za sam fakt, że za polisę płacimy z góry, za cały rok, również pozwala zapłacić za obowiązkowe ubezpieczenie mniej, niż gdybyśmy płacili za nie w ratach.

Porównywanie ofert OC pozwoli wybrać najtańsze ubezpieczenie

Z uwagi na duże różnice w cenie ubezpieczeń OC dla tych samych aut, warto porównywać ze sobą różne oferty, w celu wyboru najtańszej z nich. Kalkulator ubezpieczeń OC, taki jak https://kalkulator.ubezpieczamy-auto.pl/kalkulator/oc-ac/ pomoże w przygotowywaniu takich zestawień i od razu można za jego pośrednictwem zobaczyć, na jaką, najniższą składkę roczną na OC może liczyć właściciel ubezpieczanego samochodu.