Sobota, 27 kwietnia 202427/04/2024
690 680 960
690 680 960

​Jak korzystać z mat spowalniających jedzenie u zwierząt? Poradnik

Mata do jedzenia to częsty wybór właścicieli, którzy chcą oduczyć psa lub kota zbyt łapczywego pochłaniania karmy, co może skończyć się zadławieniem lub wymiotami. Okazuje się jednak, że taka mata nie tylko spowalnia posiłek, ale też uczy skupienia i pomaga rozładować frustrację. Kiedy warto sięgnąć po maty spowalniające dla zwierząt? Jak poprawnie z nich korzystać?

Maty spowalniające jedzenie pomagają zadbać o zdrowie zwierząt domowych, szczególnie tych z problemami trawiennymi lub z nadwagą. Zasada ich działania jest prosta – mają specjalnie zaprojektowane wypustki, wgłębienia lub inne przeszkody, które utrudniają pobieranie pokarmu. Pies lub kot jedzą wolniej i ostrożniej, co korzystnie wpływa na czas posiłku, ale przede wszystkim na układ pokarmowy. Rodzajów mat jest sporo. Na przykładzie oferty Biedronka Home możemy wskazać maty, miski, a nawet zabawki do jedzenia i lizania, które pomagają właścicielom na lepsze odżywienie ich pupili i przynoszą sporo korzyści.

​Wolniej i spokojniej, czyli jakie korzyści mają maty

Zadaniem maty spowalniającej jest zapobieganie pochłanianiu dużych kawałków pożywienia w krótkim czasie. Nie chodzi tu tylko o to, że pies lub kot jedzą za szybko i za dużo, ale o to, jakie niesie to konsekwencje. Mogą to być wymioty na skutek przejedzenia oraz kolki i wzdęcia, które powstają przez połykanie powietrza. W dłuższej perspektywie możemy mówić o dysfunkcjach układu pokarmowego zwierzaka, a nawet o jego otyłości. Aby temu zapobiec, warto posiłek podawać na macie.

Jakie są zalety stosowania maty spowalniającej jedzenie? Poznaj 5 najważniejszych:

  1. Działa korzystnie na układ pokarmowy: zbyt szybkie i niekontrolowane jedzenie może prowadzić do problemów trawiennych, takich jak wymioty, wzdęcia, biegunka lub zaparcia. Dzięki macie zwierzę je wolniej, dokładniej gryzie i przeżuwa, zwiększa się też produkcja śliny, co korzystnie wpływa na trawienie oraz zapobiega powstawaniu skrętu żołądka.
  2. Zmniejsza ryzyko otyłości: zwierzęta jedzące zachłannie często spożywają więcej kalorii niż potrzebują, co może prowadzić do nadwagi lub otyłości. Mata ułatwia kontrolować ilość spożywanego pokarmu i zapobiega przejadaniu się.
  3. Pomaga zredukować stres: lizanie maty wykazuje działanie uspokajające, a pozytywne skojarzenie maty z jedzeniem ułatwia mu radzenie sobie ze stresem i lękiem.
  4. Szybciej syci: zupełnie jak u człowieka, pies lub kot, który je wolniej, szybciej się najada, ma też mniejszą potrzebę żebractwa czy też poszukiwania jedzenia w śmieciach. To sprawia, że maty spowalniające jedzenie sprawdzają się u pupilów będących na diecie lub wyjątkowo żarłocznych.
  5. Sprawia radość i zachęca do zabaw: mata uruchamia u zwierzaka naturalne mechanizmy lizania i gryzienia, co go uspokaja, a polowanie na smakołyki ukryte wśród wypustek i wgłębień sprawia radość, stymuluje go i urozmaica posiłek.

Jak widać, na maty do jedzenia należy spojrzeć szerzej, jak na wielofunkcyjne akcesorium, które z jednej strony uczy spokojnego spożywania pokarmu, a z drugiej – pomaga wyeliminować niepokój. Producenci mat wskazują, że warto po nie sięgać również w sytuacjach stresowych, np. podczas wizyty u weterynarza oraz przy zabiegach pielęgnacyjnych. Zwierzę skupia się wówczas na wylizywaniu maty (co jest jego naturalną potrzebą) oraz na wyławianiu smakołyków, co pomaga zredukować niepokój.

>>Dowiedz się też: Jak dbać o psa?

​Jak wybrać matę spowalniającą jedzenie dla psa lub kota?

 Pies je z maty spowalniającej jedzenie

Pierwsze komercyjne maty spowalniające jedzenie prawdopodobnie pojawiły się pod koniec lat 90. XX wieku. Prawdopodobnie, ponieważ nie jest znana dokładna data ani skąd wziął się pomysł. Możliwe, że powstały w wyniku rosnących potrzeb właścicieli, którzy – aby spowolnić posiłek pupila – wkładali piłki tenisowe do miski lub też korzystali z konga, czyli zabawki o stożkowym środku, w którym ukrywa się smakołyki. Jedno jest pewne – pierwsze maty miały dość proste konstrukcje, z biegiem czasu stały się bardziej wyrafinowane. Dzięki temu dzisiaj artykuły dla zwierząt to nie tylko proste miski z wypustkami, ale też maty dla psa w kształcie kości oraz maty dla kota w kształcie ryby.

Najogólniejszy podział mat spowalniających jedzenie dotyczy gatunku. Mamy więc osobno maty dla psów oraz dla kotów, a także uniwersalne modele. Dochodzi do tego kwestia kształtu, rozmiaru i materiału. Co warto podkreślić, wykonane są z wysokiej jakości tworzyw, które są bezpieczne dla zwierząt i łatwe do czyszczenia. Najpopularniejszymi są maty do jedzenia z silikonu, ponieważ jest on uniwersalny (do mokrych i suchych karm) i higieniczny, oraz maty z mocnego plastiku, który pozostaje w dobrej formie nawet po wielu miesiącach użytkowania i mycia (również w zmywarce).

Jak dobrać matę spowalniającą jedzenie dla psa lub kota? Oto najważniejsze kwestie:

  1. Rozmiar: mata powinna być dostosowana do wielkości zwierzęcia, tj. dla ras małych wybierz małą, a dla większych – odpowiednio dużą.
  2. Poziom trudności: każda mata ma określoną trudność, co ułatwia wybór i pomaga uniknąć frustracji u zwierzęcia, jeśli zabawka okaże się zbyt wymagająca. Dla psów i kotów jedzących normalnie lub dopiero poznających matę wybierz taką o niskim poziomie trudności, a dla łakomczucha – z najwyższym, czyli np. labirynt z wieloma wypustkami i wgłębieniami.
  3. Funkcje: niektóre modele są dodatkowo wyposażone w przyssawki zapobiegające przesuwaniu się maty podczas jedzenia, specjalne wgłębienia na mokrą karmę, a nawet elementy ruchome, wymagające większego manewrowania i skupienia podczas posiłku.

Maty różnią się między sobą kosztem. Dobra wiadomość jest taka, że są dostępne w przystępnych cenach, nawet od ręki w popularnych dyskontach. Upewnij się tylko, że mata będzie łatwa do utrzymania w czystości i będzie odpowiadać pupilowi.

​Jak efektywnie korzystać z mat spowalniających jedzenie?

Miska z suchą karmą dla psa spowalniającą jedzenie

Każda zmiana w nawykach żywieniowych pupila powinna być wprowadzana metodą małych kroków. Nie inaczej jest z matami spowalniającymi. Dlatego też w pierwszej kolejności wybierz matę o niskim poziomie trudności i wprowadzaj ją stopniowo, na przykład tylko przy jednym posiłku dziennie. Najlepiej na początku rozłożyć na niej tylko niewielką ilość karmy, by powoli czworonoga oswajać. Gdy zwierzę się przyzwyczai i będzie swobodnie jadło z maty, możesz wprowadzić taką o wyższym poziomie trudności.

Co ważne, pozwól zwierzęciu poznać matę w swoim tempie. Nie zmuszaj go do jedzenia, jeśli się boi lub nie chce. Żeby bardziej go zachęcić i zbudować pozytywne skojarzenia, możesz używać maty do zabawy, na przykład chowając w niej smakołyki. Możesz też pokazywać pupilowi matę i go wołać, by podszedł, ale najważniejsza jest cierpliwość i spokojne podejście. W innym przypadku skutek może być inny od zamierzonego i mata do jedzenia będzie wywoływać u zwierzęcia stres.

>>Dowiedz się też: Jak dbać o kota?

Jak widać, mata spowalniająca jedzenie to proste i skuteczne narzędzie, które może znacząco poprawić jakość życia zwierząt domowych. Mogą pojawić się głosy, że jest to utrudnianie zwierzęciu dostępu do pożywienia, co może budzić skrajne emocje, ale pamiętaj, że rolą maty nie jest ograniczenie lub głodzenie, tylko sprawienie, aby jedzenie było bardziej efektywne. Zgadzają się z tym behawioryści i lekarze weterynarii, którzy wskazują maty jako skuteczny sposób na problemy trawienne, odchudzanie kota lub psa, a także jako sposób na walkę z nudą u pupila.

Dzięki matom spowalniającym zwierzęta poświęcają więcej czasu na posiłek. Mają też zapewniony element zabawy, co wpływa na ich lepsze samopoczucie i nastrój. Nic dziwnego więc, że tego rodzaju akcesoria zyskują taką popularność i pojawia się ich na rynku coraz więcej. Dowodem jest różnorodność mat spowalniających do jedzenia w Biedronka Home, które dostępne są w przystępnych cenach i podobnie jak pozostałe artykuły dla zwierząt oferują skuteczne i bezpieczne rozwiązania dla czworonożnych przyjaciół.