Poniedziałek, 06 maja 202406/05/2024
690 680 960
690 680 960

Jak będzie wyglądał rynek pracy w kolejnych latach? Sprawdź prognozy ekspertów

Rok 2024 witamy z ostrożnym optymizmem. Inflacja powoli wyhamowuje, rośnie płaca minimalna i średnia. Po ostatnich trudnych latach wydaje się, że rynek pracy w końcu wychodzi na prostą. Jakie są prognozy? Które zawody należą do przyszłościowych? Jak wygląda struktura polskiego rynku pracy na tle całej Unii Europejskiej?

Rynek pracy w Polsce – perspektywa długoterminowa

Spośród wielu czynników wpływających na rynek pracy, jednym z najważniejszych są zmiany demograficzne. Pod tym względem wiemy na pewno, że miejsc pracy będzie coraz więcej a chętnych do jej wykonywania – coraz mniej. Polski przyrost naturalny jest ujemny, a w ostatnich latach liczba urodzeń spada gwałtownie. Jeszcze w 2015 r. obywateli w wieku pow. 15. r.ż. było blisko 33 mln, obecnie – pół miliona mniej. Jeśli taka dynamika się utrzyma, w 2050 r. wartość ta spadnie do niecałych 30 mln.

Do największych wyzwań rynku pracy w najbliższych latach będzie zatem należała aktywizacja tych grup, w których odsetek bezrobocia jest najwyższy. Dotyczy to przede wszystkim trzech kategorii ludności: ludzi młodych (do 24. r.ż.), ludzi w wieku przedemerytalnym (od 55. r.ż.) oraz kobiet. Niski odsetek zatrudnionej młodzieży wynika z potrzeby zdobywania edukacji, która przekłada się na coraz dłuższe poleganie na wsparciu finansowym rodziców. Ambitnych młodych nie będzie się oczywiście zachęcać do zrezygnowania ze studiów, ale raczej do ich godzenia z pracą, dzięki elastycznym grafikom. W grupie najstarszej do większego zaangażowania w pracę może zachęcić przede wszystkim opcja dorobienia do emerytury. Programy aktywizacji zawodowej skierowane do kobiet mają z kolei na celu pomoc w powrocie na rynek pracy po urlopach macierzyńskich i wychowawczych.

Oferty pracy i opinie o pracodawcach – gdzie ich szukać?

Duża ilość miejsc pracy powinna przełożyć się na bardziej świadome dokonywanie wyborów zawodowych. Kandydaci nie będą już musieli decydować się na jakiekolwiek zatrudnienie – to pracodawcy zaczną coraz intensywniej zabiegać o ich zainteresowanie.

Najlepszych ofert szukaj na https://www.gowork.pl/, gdzie znajdziesz zarówno codziennie nowe ogłoszenia, z podanym wynagrodzeniem lub widełkami, jak również opinie innych pracowników o firmach. Ułatwi to nawiązanie współpracy z przedsiębiorstwem, które oferuje najlepsze warunki.

Przyszłościowe zawody – jakie kwalifikacje warto zdobyć?

Planując swoją karierę zawodową, warto zwrócić uwagę na profesje, które już obecnie uważane są za deficytowe. Zdobycie wykształcenia w blisko 30 zawodach da nam pewność zatrudnienia na całe dziesięciolecia.

W Polsce brakuje przede wszystkim pracowników branży medycznej oraz edukacyjnej. Spośród pracowników fizycznych, na zatrudnienie mogą liczyć m.in. kierowcy, elektrycy, magazynierzy, mechanicy i spawacze. Z wyższym wykształceniem łatwo o pracę w księgowości, automatyce oraz w branży chemicznej i farmakologicznej.

Praca w UE – średnie zarobki, bezrobocie

Wiele osób kusi perspektywa wyjazdu do innego kraju UE w celach zarobkowych. Jak rzeczywiście wygląda sytuacja? Przede wszystkim na Zachodzie wcale nie tak łatwo o pracę. Zgodnie z danymi Eurostatu, stopa bezrobocia wyrównana sezonowo wynosiła w maju 2023 r. 2,8% i była trzecią najniższą w UE, po Czechach i Niemczech. Tylko w tych dwóch krajach znalezienie pracy jest zatem łatwiejsze niż u nas.

Inaczej wygląda jednak sytuacja, gdy chodzi o wynagrodzenia. Pod tym względem Polska jest czwarta od końca. Mniej zarabiają tylko Rumuni, Węgrzy i Bułgarzy. W najbogatszym Luksemburgu średnia płaca jest ponad pięciokrotnie wyższa niż w Polsce.