Piątek, 19 kwietnia 202419/04/2024
690 680 960
690 680 960

Intensywne opady deszczu nad regionem. Śnieg dopiero po świętach

W ostatnich dniach Polska znajduje się pod wpływem układów niskiego ciśnienia przemieszczających się znad Morza Śródziemnego przez Nizinę Padańską, Bałkany aż po Ukrainę. Przynoszą one opady deszczu o umiarkowanym, okresowo silnym natężeniu na południu, ale także w centrum i wschodzie kraju. Natomiast w polskich górach obfite opady śniegu.

Aktualnie nasza część Europy jest pod wpływem niżu pochodzenia śródziemnomorskiego, który ulokowany jest nad Rumunią. Chmury tego układu niskiego ciśnienia sięgają Polski, przynosząc opady deszczu o umiarkowanym, okresowo silnym natężeniu. Od wschodu nasuwa się front ciepły.

Dane z radarów meteorologicznych Instytutu Meteorologii i Gospodarki Wodnej wskazują, że umiarkowane intensywne opady deszczu występują na południu, południowym-wschodzie i centrum kraju. Natomiast w polskich górach spadło już kilkanaście centymetrów śniegu. Zimowa aura w najbliższe święta panować będzie tylko w Tatrach, Beskidach oraz Bieszczadach. W naszym regionie nie ma szans na utworzenie się stałej pokrywy śnieżnej.

W kolejnych godzinach strefa umiarkowanych, okresami silnych opadów deszczu pochodzenia wielkoskalowego nasuwać będzie się nad cały region od południa. Noc z poniedziałku na wtorek minie pod znakiem opadów deszczu o zmiennym natężeniu. Na termometrach zobaczymy od 4 °C do 5 °C. Z powodu narastającej różnicy ciśnienia wzrośnie prędkość wiatru z kierunków północnych. Temperatura odczuwalna będzie o kilka stopni niższa niż powietrza. Średnia prędkość wiatru wyniesie 20 km/h, natomiast w porywach z północy do 50 km/h. Nadchodzącej nocy łączna suma opadów wynieść może od 10 mm do 25 mm, punktowo doprowadzając do podtopień. Zwłaszcza tereny niżej położone.

We wtorek przez cały dzień znajdować będziemy się pod chmurami niżu, który znad Rumunii przemieści się nad Morze Czarne. Zatoka niżowa wraz z frontem ciepłym przynosić będzie na obszarze całego województwa lubelskiego opady deszczu o natężeniu słabym, okresowo umiarkowanym. Łączna suma opadu wynieść może od 5 mm do 15 mm. Na termometrach w regionie będzie od 4 °C do 6 °C. Odczucie chłodu potęgować będzie wiatr z kierunków północnych. Średnia prędkość wiatru wyniesie 20 km/h, natomiast w porywach do 50 km/h.

Noc z wtorku na środę przyniesie zanikające opady jednostajne. Punktowo jednak przez całą noc utrzymają się słabe opady deszczu. Temperatura wyniesie od 3 °C do 4 °C. Zachmurzenie na ogół umiarkowane oraz duże, okresami całkowite.

W pierwszy dzień Świąt Bożego Narodzenia bez szans na opady śniegu. Prognozowane są przelotne i punktowe opady deszczu o niewielkim natężeniu. Termometry w województwie lubelskim pokażą od 3 °C do 4 °C. Zachmurzenie na ogół duże i całkowite. Wiatr słaby, okresami umiarkowany w porywach do 30 km/h z północnego zachodu. Noc ze środy na czwartek przyniesie w regionie słabe opady deszczu pochodzenia konwekcyjnego. Temperatura wyniesie od 2 °C do 3 °C.

W drugi dzień świąt Polska dostanie się pod wpływ wyżu barycznego z centrami w rejonie Austrii oraz Bałkanów. Występować mają w dalszym ciągu słabe, okresami umiarkowane opady deszczu. Niektóre modele prognozują możliwość wystąpienia opadów deszczu ze śniegiem, lecz wydaje się to mało prawdopodobne. Temperatura za dnia oscylować ma w przedziale od 3 °C do 4 °C.

Piątek po świętach minie z opadami deszczu i deszczu ze śniegiem. Temperatura wyniesie od 1 °C do 2 °C w najcieplejszym momencie dnia. Noc z piątku na sobotę przyniesie zanikające opady deszczu ze śniegiem, punktowo mokrego śniegu. Niewykluczone są spadki do ujemnych wartości. Na drogach i chodnikach może zrobić się ślisko.

W ostatnich dniach 2019 roku do Polski spłynie zimna masa powietrza z północy, nawet pochodzenia arktycznego, morskiego. Zasadniczo znajdziemy się pomiędzy wyżem znad Europy Zachodniej a niżem znad Rosji. Pomiędzy tymi układami utworzy się pochylnia do spływu zimnego powietrza. Niewykluczone są słabe opady śniegu. Ujemne temperatura wystąpić może także za dnia, ale przeważnie oscylować ma w okolicach 0 stopni. Nocami jednak należy spodziewać się lekkiego mrozu.

Wiele modeli sygnalizuje, że w ostatnim dniu 2019 roku występować będzie lekki mróz, miejscami w regionie zalegać ma niewielka pokrywa śnieżna. Natomiast noc z 31 grudnia na 1 stycznia przynieść może spadki temperatury poniżej -6°C.

Najnowsze informacje pogodowe
Bieżące położenie opadów i chmur

(fot. pixabay.com)

Jeden komentarz

  1. Za czasów bohaterskiego socjalizmu o zbliżających się świętach dowiadywaliśmy się po prasowych doniesieniach, że na redzie gdyńskiego portu stoi statek z cytrusami, a teraz nawet po opadach śniegu trudno sie zorientować, trzeba czekać aż opłatek przyniosą…

Z kraju